Ekonomi

Shqiptarët shpenzojnë 3,3 mln € në 4 muaj për të blerë makina

Mbi 15 mijë makina të reja kanë hyrë në qarkullim në Shqipëri, gjatë 4 muajve të parë të 2022. Kryesisht janë importuar të përdorura nga Italia e gjermania. Më shumë se gjysma janë 13-17 vjeçare. Shqiptarët e kanë të vështirë të ndahen nga makinat, pavarësisht trafikut e çmimeve të karburantit. Mbi 15 mijë vetura të reja janë regjistruar për herë …

Read More »

Balluku me ministrin grek të energjisë: Projekte të përbashkëta për rritjen e sigurisë energjitike

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku priti në një takim ministrin e Energjisë dhe Mjedisit të Greqisë, Kostas Skrekas. Në një deklaratë të përbashkët për mediat pas takimit, të dy ministrat kanë informuar mbi temat e diskutimit. Ministrja Balluku tha se kishte diskutuar me homologun grek për linjën e re të interkonjeksionit midis dy vendeve, për të cilën të …

Read More »

Furnizimin me ujë ende problem, Banka Botërore i jep Shqipërisë 75 milionë euro hua

Shqipëria do të përfitojë një mbështetje të konsiderueshme për reformimin e Sektorit të Ujit përmes një financimi nga Banka Botërore, që përfshin një hua prej 75 milionë $ dhe një grant prej 6,3 milionë $, miratuar sot nga Bordi i Drejtorëve i Bankës Botërore. Kjo hua është pjesë e Programit Kombëtar prej 135 milionë $ për modernizimin e sektorit të …

Read More »

Pas 4 vjetësh fillon restaurimi i godinës 100 vjeçare të BKT në Durrës

Godina e Bankës Tregtare, e cila shihet si një nga ndërtesat më përfaqësuese të qytetit bregdetar dhe është monument kulture i kategorisë së dytë, do i nënshtrohet restaurimit që pritej prej vitesh. Nga Gëzim Kabashi Godina 100 vjeçare e Bankës Kombëtare Tregtare në Durrës që nga dita e hënë është rrethuar pjesërisht me mbrojtëse metalike, në prag të fillimit të …

Read More »

Nis kufizimi i shitjes së vajit të lulediellit/ Në supermaket nuk blini dot më shumë se 6 litra

Nisin kufizimet e shitjes të vajit për konsumatorin nga supermarketet. Në kryeqytet në disa pika supermarketesh të pyetura nga “Monitor” nuk lejohej shitja e vajit më tepër se 5 litra për konsumator. Kufizimit e tregtimit kishin nisur prej pak ditësh. Në një pikë tjetër të tregtimit të mallrave ushqimore, sasia e kufizuar e blerjes të vajit të lulediellit ishte deri …

Read More »

Guvernatori, pro amnistisë/ Sejko raporton në Kuvend, deputetët të shqetësuar për mikrokreditë

Aminstia fiskale nëse zbatohet siç duhet, mund të ulë nivelin e informalitetit. Kështu deklaroi sot guverantori Gent Sejko në Komisionin e Ekonomisë gjatë raportimit vjetor, teksa deputetë tw kërkuan mendim për nismën e re të qeverisë për të cilën nuk ka ende një draft zyrtar. Ai evidentoi edhe risqet që vijnë nga kjo amnisti. “Amnistia fiskale do të ndikonte në …

Read More »

“Rritja e çmimeve, alarmante” Berisha: Bordet si “shushunja”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ngritur shqetësimin e tij për rritjen në mënyrë alarmante të çmimeve të ushqimeve dhe transportit. Me anë të një postimi në Facebook, Berisha thekson se bordet e vendosura nga qeveria janë si mburoje te vetes dhe okigarkeve. Ai thotë se më të ekspozuarit përballë rritjes së çmimeve janë shtresat e varfra të cilat shpenzojnë më shumë …

Read More »

Inflacioni godet qytetarët dhe agrobizneset, sipërmarrësit falimentojnë

Shqipëri: Çmimet vijojnë të rriten në Shqipëri, duke goditur fort portofolin e qytetarëve dhe duke i vendosur bizneset e vogla bujqësore në një pozicion të rrezikshëm, pasi ushqimi dhe transporti regjistrojnë rritjet më të larta. Sipas INSTAT, inflacioni arriti në 6.2% në prill, një rekord i ri pas nivelit të lartë të marsit prej 5.7%. Këto janë rritjet më të …

Read More »

Çmimi i benzinës arrin nivel rekord në SHBA

Çmimet me pakicë të benzinës kanë shënuar një tjetër rekord në SHBA, pasi furnizimet e karburanteve janë kufizuar që prej fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, më 24 shkurt dhe sanksioneve Perëndimore kundër Moskës. Kostoja mesatare e një gallon benzinë me pakicë ka shkuar në 4.374 dollarë këtë të martë, sipas Shoqatës Amerikane të Automobilave. Ky çmim kalon rekordin e …

Read More »

Shqipëria zgjeron eksportet bujqësore drejt tregut egjiptian

Shqipëria synon të zgjerojë hartën e eksporteve bujqësore dhe produkteve peshkore drejt tregut egjiptian. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca priti dje në një takim pune ambasadorin e Egjiptit, në Shqipëri Mohamed Mostafa Heider, me të cilin diskutoi mbi nxitjen e eksporteve bujqësore mes dy vendeve. “Takova ambasadorin e Egjiptit, Mohamed Mostafa Heider, përfaqësues i një vendi që …

Read More »