Blog

“Lufta për paqe dhe mbas 78 vite çlirim”.

Gjeneral Piro Ahmetaj Paraprakisht, dëshiroj të urojpërzemërsisht mbarëshqiptarët: “Gëzuar 110 vjetorin e pamvarësisë si dhe 78 vjetorin e çlirimit nga okupatorët nazifashist”. Po ashtu, në këtë atmosferë festimesh,dëshiroj të përsëris: “PËRULJEN për martirët që me pushkë dhe me penë janë flijuar për pamvarësinë, çlirimin si dhe për vlerat perëndimore;NDERIMIN për veteranët dhe familjarëte tyreqë pa dallim feje, bindjesh politike dhe …

Read More »

Edicioni i 25-te i Panairit Zyrtar

Anna Shkreli Nje dite para edicionit te 25 te Panairit Zyrtar (keshtu do ta quaj tash e tutje), me shkroi nje mikeshe, gazetare e nje media komunitare, te pavarur. Me thote se nuk ishte e interesuar dhe aq per Panairin Zyrtar sesa per nje tjeter, me te vogel (te cilin tash e tutje do ta quaj Informal), ne te cilin …

Read More »

– Tragjedia e Andeve

Avis Gjyshja Ka disa histori që thjesht nuk mund të tregohen. Them se edhe historia e mëposhtëme është njëra nga ato. Është aq shumë e ngarkuar emocionalisht, sa megjithëse është vetëm një histori, ka dy emra të kundërt. “Tragjedia e Andeve” është njëri dhe “Mrekullia e Andeve”, tjetri. ……………………………………. …Për shumë arsye, unë vazhdoj dhe e kujtoj gjithmonë tragjedinë e …

Read More »

PD nuk u transformua dhe sëmundja mbeti brenda saj

Nga Plator Nesturi Më së fundi u miratuan emrat për garën e primareve në PD që do të përcaktojnë dhe kandidatët për zgjedhje vendore në të gjithë vendin. Një risi kjo, ndonëse duket si një masë e shtrënguar për formë sesa fakti që vetë PD ishte e përgatitur dhe në kohën e duhur për të bërë një hap të tillë. …

Read More »

Injac Ndoja, gjeologu poliedrik

Të shkruash për jetën dhe veprën e Injac Ndojës, duhet një monografi e plotë, por do tëndalemi në disa nga nismat shkencore të tij, ku spikat ai si nismëtar dhe i parë. Kush ishte Injac Ndoja, apo Ndojaj, ndërkohëqë në vitin 2023 bëhen30 vjet nga vdekja e tij dhe 110 vjet nga lindja?U lind në Shkodër, më 10 nëntor 1913 …

Read More »

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Dhe, ku qëndron e mbërthyer sot historia e Shqipërisë?

Spartak Ngjela Në të vërtetë shqiptarët janë në pritje. Por çfarë është në thelb pritja shqiptare? Kjo është një pritje historike, e cila ka filluar që në vitin 1830, kur shqiptarët po mendonin që po çlironon Shqipërinë, por mbreti gjerman i emëruar nga Fuqitë e Medha, u tha: “Jo, ju keni çliruar Greqinë”. Domethënë shqiptarët kudo ku janë, kanë rreth …

Read More »

Nga shiu i dhunshëm Basha në breshrin anemik Berisha-Meta

Nga Ben Andoni                                                            Përpjekja e parë e njerëzve të medias, sidomos atyre që lidhen me televizionet, lidhur me protestën e 12 Nëntorit, ishte përpjekja për të nxjerrë masivitetin e opozitës së bashkuar. Rakurset e kamerave të tyre, më pak dronët, raportimet e kolegëve në terren flisnin për masivitet absolut, duke iu referuar protestës së korrikut, pak muaj më parë. Sërish …

Read More »

Para pyetjes” si na shkoi kështu kjo jetë”…

Çapajev Gjokutaj Mbrëmë duke kaluar nga një kanal televiziv tek tjetri hasa filmin ‘Rasti kurioz i Benjamin Button’. Të lindësh plak dhe gjithë jetën të udhëtosh drejt fëmijërisë. Subjekt interesant, thashë me vete. Pastaj, si kisha kaluar tek një koncert, m’u kujtua se për herë të parë embrionin e këtij subjekti e kam hasur tek Mark Twain që, pak a …

Read More »

…Saranda, Delvina, Gjirokastra, Labova…derdhën lot

Pirro Naci Sot flitet shumë për turizmin. Nuk e di në se bëhet po aq edhe sa flitet. Ajo që më shtiu të shkruajë këto rreshta është një event i ditëve të sotme dhe një histori e vjetër e 133 viteve të shkuara. E para në Greqi dhe e dyta në Shqipëri. Në pamje të parë, duken të mos ketë …

Read More »