Politike

Numrat i japin vetëm një emër, a do t’i gjejë Alibeaj firmat për presidentin e ri?

Enkelejd Alibeaj mori dakordësinë e mazhorancës që në dy raundet e radhës për zgjedhjen e presidentit, që duhet të mbahen brenda datës 30 maj, të jetë opozita ajo që do të propozojë emrat për kandidatët për president. Por, kjo siç duket ishte pjesa më e thjesht e synimit të kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike për të përfshirë opozitën …

Read More »

Arben Kraja i përgjigjet kritikave: Askush nuk mund t’u thotë prokurorëve çfarë të hetojnë

Kreu i SPAK, Arben Kraja teksa është thirrur në seancë dëgjimore për të raportuar në Komisionin e Ligjeve ku tha se “Asnjë nuk mund t’i thotë prokurorëve çfarë të hetojnë” Kraja iu referua deklaratave publike të kryeministrit Edi Rama dhe anëtarëve të qeverisë se SPAK duhet të hetojë zyrtarët e lartë, përfshirë Sali Berishën. Kraja kujtoi dispozitat ligjore, duke theksuar edhe …

Read More »

Agron Gjekmarkaj: Do doja president Fatos Lubonjën, Jozefina Topallin, Mark Markun, apo Artan Fugën

10 emra kanë dalë nga tre grupet e PD-së, si kandidatë për presidentin e ri, por deputeti demokrat Agron Gjekmarkaj thotë se ai sheh emra tjerë si kandidatë potencial për presidentin e ri të vendit. Ai përmend Fatos Lubojnën, Mark Markun, Jozefina Topallin, Artan Fugën, apo dhe Majlinda Bregun. Për Gjekmarkajn nëse rrimë brenda qokave, biem në lojën e të …

Read More »

Mbështetësja e Berishës nuk përmbahet: Këta qeveritarë janë për në burg, kanë nga 100 dashnore. Qaja kur të ndiqja në FB

Sali Berisha zhvilloi një takim elektoral me demokratët në qytetin e Korçës. Gjatë bisedës me mbështetësit e tij, një zonjë përgëzoi Berishën për lëvizjen e tij me “Foltoren”. Ajo u shpreh se koha kur ishte Berisha në pushtet, ka qenë një ndër më të mirat. Zonja kritikoi edhe qeverinë aktuale për të cilën tha se janë të gjithë për në …

Read More »

Alibeaj përgëzon SPAK: Duhet të vijojnë më tej operacionet kundër grupeve kriminale dhe jo vetëm

Enkelejd Alibeaj ka përgëzuar operacionin e RENEA-s dhe punën e SPAK për arrestimin e 18 personave të rrezikshëm në Shqipëri. Në një postim në Facebook, Alibeaj shkruan se duhet përgëzuar SPAK por edhe duhet inkurajuar që të vijojë më tej me goditjen e të gjitha grupeve kriminale, por jo vetëm, duke lënë të nënkuptohet që SPAK duhet të shtrijë hetimet …

Read More »

Presidenti i KE vizitë zyrtare nesër në Tiranë, zbardhet axhenda e plotë

Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel do të zhvillojë një vizitë zyrtare nesër në Tiranë Zyra e kryeministrisë ka zbardhura axhendën e presidenti të KiE -Në orën 10.15, në bulevardin pranë Kryeministrisë do të zhvillohet Ceremonia e Mirëseardhjes. -Në orën 10.30, takimi kokë më kokë dhe takimi i dy delegacioneve. -Në orën 11.15, konferenca për shtyp.

Read More »

Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse rikthehet Sali Berisha

Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes Intervistë ekskluzive e DW me deputetin kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian Deutsche Welle: Sot në Bundestag ju hodhët idenë e një modeli të ri për vendet që janë më afër BE-së, por nuk mund ose nuk duan …

Read More »

Integrimi në BE, Rama pas vizitës në Berlin: Sot shqiptarët më kërkues se ndërkombëtarët

Pas vizitës së tij në Berlin, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një intervistë ku ka folur rreth takimeve me përfaqësuesit e politikës gjermane e deri te procesi i integrimit në BE. Kryeministri ka përsëritur qëndrimin se Shqipëria do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut për integrimin Europian, nëse nuk do të vendoset për Konferencën e Parë Ndërqeveritare në qershor …

Read More »

PE miraton rezolutën: BE të nisë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë, ka dhënë rezultate të qëndrueshme

Parlamenti Europian i kërkon Këshillit të hapë negociatat për anëtarësimin në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Parlamenti Europian miratoi këtë të enjte dy raporte të cilat vlerësojnë progresin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Edhe pse të dyja vendet kanë përmbushur kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian dhe kanë dhënë rezultate të …

Read More »

Presidenti, Alibeaj: Nesër pasdite mblidhemi me kolegët e Rithemelimit, pa Berishën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka njoftuar ditën e nesërme një mbledhje tjetër me deputetët e Rithemelimit, pa Sali Berisha. Teksa tha se presin mendimin dhe sugjerimet e të gjithë deputetëve të Grupit Parlamentar të PD-së, Alibeaj u pyet nëse priste mendim edhe nga Berisha, por ai theksoi se bëhet fjalë për Grupin Parlamentar të PD-së. …

Read More »