Intervista

Paralajmërimi i Ambasadorit: Britania e Madhe do shpallë “non grata” politikanë e biznesmenë të tjerë shqiptarë

Britania e Madhe do të sjellë një valë të dytë shpalljesh ‘non grata’ politikanësh, biznesmenësh dhe të gjithë ata që minojnë sundimin e ligjit në Shqipëri. Shpalljet ‘non grata’ do të vijnë deri në fund të vitit, por nuk do të jenë publike. Kjo u bë me dije nga ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith, gjatë një interviste për gazetarin e …

Read More »

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2 milionë euro, ja si e helmuan me kafe ambasadorin e Shqipërisë në Çeki

Gazeta “SOT” po sjell sot për lexuesin pjesën e dytë të intervistës ekskluzive të gazetarit, analistit dhe publicistit të njohur, Frrok Çupi, i cili ka komentuar me detaje dyshen Berisha-Meta. Një ditë më parë zoti Çupi tregoi se si Sali Berisha ka mbajtur peng Ilir Metën për vite me rradh?, për shkak se ka pasur akses në shumë dosje korruptive …

Read More »

Gjimnazistet, nje ze i fuqishem dhe kurajoz ne adresimin e problematikave komunitare 

Nga  Rrapo Isufaj Interviste me Znj. Enegrida Bënja perfaqsuese e KSHH Ne takimin takimin  “Dite e Hapura”    me Deputet te Kuvendit te Shqiperise, Gjimnazistet e Gjimnazit “Janaq Kilica” Fier, u shquan jo vetem per koherencen e problemeve qe shqetesojne shoqerine tone, por edhe per kurajon, guximin dhe qytetarine ne adresimin e tyre Parlamentit.  Ata i artikuluan qarte Kuvendit te …

Read More »

Edi Rama, durimi i pashtershëm për BE-në dhe padurimi për në BE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë një interviste ekskluzive për të përditshmen gjermane “Franfurter Rundschau”, e ka përshkruar si të “pashtershëm” durimin e shqiptarë për të aderuar në strukturat e Bashkimit Evropian, si pjesë integrale e kontinentit evropian. “Durimi ynë është i pashtershëm mbi subjektin, sepse nuk kemi zgjidhje tjetër. Jemi mësuar me këtë gjë”, iu përgjigj Rama pyetjes së …

Read More »

INTERVISTA/ Edi Rama për median serbe: Ja pse e “mbroj” Serbinë

“Ne kemi nevojë për BE-në po aq sa ata ne”, ka deklaruar kryeministri Edi Rama gjatë intervistës me Novi Magazinë. “Ne mund ta ngremë njëri-tjetrin lart ose ta tërheqim njëri-tjetrin poshtë. Për sa na përket ne të gjithë kemi bërë punën tonë për këtë fazë, por sigurisht që ka ende shumë për të bërë dhe askush nuk po e mohon këtë. …

Read More »

“Në protestën e 7 korrikut mund të ketë edhe viktima”, Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër të destabilizojë Shqipërinë

Analisti dhe gazetari i njohur, Frrok Çupi ka komentuara situatën brenda opozitës, ndërsa e ka ndalur theksin tek raportet mes presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, si dhe protesta e thirrur nga “Foltorja” dhe LSI këtë të enjte. Gjatë një interviste për gazetën “SOT”, zoti Çupi u shpreh se Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, ndërsa …

Read More »

Ekskluzive/ Ambasadori i Kosovës në Shqipëri z. Skënder Durmishi: Jemi një komb, me dy shtete. Mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri-tjetrin!

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shqipëri Z. Skënder Durmishi Intervistoi: Marjana Doda “Shqipëria dhe Kosova, përveç historisë dhe sentimenteve, shumicën e orientimeve strategjike i kanë të njëjta, por mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri- tjetrin, në të gjitha fushat”, kështu shprehet në një intervistë ekskluzive për Argumentum.al Ambasadori i Republikës së Kosovës në …

Read More »

INTERVISTA/ Deklarata e Scholz, Rama: Ballkani i Hapur është një njësi e zbatimit të Procesit të Berlinit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për mbi zhvillimet në Samitin vjetor të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Selanik. Gjatë një interviste të dhënë për TVSH, se në fokus të samitit ëhstë diskutuar për situatën aspak të lehtë, përkundrazi tejet të jashtëzakonshme, për shkak të luftës në Ukrainë, të pasojave në ekonomi, të perspektivës afatshkurtër dhe …

Read More »

INTERVISTA/ Alfred Moisiu: E “armatosëm” si ushtarak Bajram Begajn

Para marrjes zyrtarisht të detyrës si kryetar i shtetit, Bajram Begaj prej disa ditësh ka nisur një tur takimesh me paraardhësit e tij. Takimin e parë e zhvilloi me ish-Presidentin Alfred Moisiu, ndërkohë që dje Presidenti i zgjedhur, mblodhi për 90 minuta ish-krerët e shtetit, Alfred Moisiu, Rexhep Mejdani dhe Bamir Topi në Pallatin e Kongreseve. Gjatë bashkëbisedimit me ta, …

Read More »

Intervista prekëse e Nadya Karpova për BBC: Sulmuesja bëhet personaliteti i fundit rus që del kundër luftës në Ukrainë

Emri i plotë i Nadya Karpova, Nadezhda, do të thotë “shpresë” në gjuhën ruse, ku ajo ka një tatuazh të vogël me fjalën në anglisht në pjesën para qafës. Ajo e bëri atë kur ishte 21 vjeç, por as nuk i kujtohet se çfarë shpresash kishte në atë kohë, ndërsa tani si duket ajo ka një rëndësi të vërtetë. Që …

Read More »