Teknologji

OneWeb synon mbulim global të internetit përmes satelitëve

OneWeb një rival i shërbimit Starlink të Elon Musk po synon të lansojë mbulim të internetit globalisht pasi lëshoi me sukses grupin e fundit të satelitëve të nevojshëm për shërbimin e tij me brez të gjerë. Startup-i britanik lëshoi 36 satelitë shtesë të dielën në mëngjes nga Qendra Hapësinore Satish Dhawan në Sriharikota, Indi, duke e çuar plejadën e saj …

Read More »

I ka futur “tmerrin” SHBA dhe Europës, por pse TikTok nuk ekziston në Kinë?

Të gjithë në Uashington po flasin për ndalimin e TikTok-ut pasi administrata Biden po e trajton aplikacionin, me pronarë kinezë, si një kërcënim për sigurinë kombëtare. CEO i aplikacionit, Shou Chew dëshmoi më 23 mars për më shumë se 5 orë përpara një komiteti të Kongresit dhe një gjë ishte e qartë: Ligjvënësit amerikanë mbeten të bindur se TikTok-u është …

Read More »

Samsung mund të lansojë një pajisje “Tri-Fold”

Një javë tjetër, një tjetër thashetheme kontradiktore në lidhje me “vdekjen” ose “ringjalljen” e “linjës mitike” Samsung Fan Edition. Këtë herë, është një lajm i keq – me sa duket prodhimi i Galaxy S23 FE nuk do të ndodh. Kjo mund të jetë e “trishtueshme”, por nga ana tjetër, i njëjti burim sjell një anë të kundërt tepër intriguese të …

Read More »

Sipas hartës, këto janë vendet anembanë botës që po e ndalojnë TikTok-un

Një mori vendesh anembanë botës kanë marrë vendimin për ta ndaluar përdorimin e aplikacionit TikTok, për shkak të shqetësimeve për siguri. Sidoqoftë, disa vende i kanë vendosur ndalim të plotë, e disa të përkohshëm ndërkohë një mori vendesh e kanë ndaluar në telefonat zyrtarë të punonjësve publikë. Për ta ilustruar më mirë këtë, Axios ka publikuar një grafikon që paraqet hartën e …

Read More »

Windows 11 mori një përditësim të madh, ja çfarë ka të re

Një përditësim i madh ka arritur për Windows 11, të cilin Microsoft e quan përmirësimi “Moment”. Momenti 2, siç quhet përditësimi, është i disponueshëm si pjesë e Windows Update dhe bashkë me të vijnë një sërë veçorish të reja për Windows 11. Ndër përmirësimet është “touch-bar”, i cili është i optimizuar për prekje (në ekranet me prekje), dhe ka Phone …

Read More »

TikTok thotë se SHBA-ja e kërcënon me ndalim nëse aksionet e Kinës nuk shiten

Qeveria amerikane thotë se TikTok-u duhet të shitet ose përndryshe do të përballet me një ndalim të mundshëm në këtë shtet. Aplikacioni për postimin e videove, në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, akuzohet se paraqet një rrezik për sigurinë kombëtare përmes të dhënave të mbledhura nga miliona përdorues. Kërkesa për ndryshim në pronësi, e raportuar fillimisht në Wall Street Journal, …

Read More »

WhatsApp: Sekreti viral për të lexuar mesazhe pa i hapur ato

Nëse përdorni shumë WhatsApp, atëherë ndoshta ka raste kur nuk dëshironi të hapni një mesazh sepse do të duket sikur është hapur dhe lexuar. Pra, nëse nuk dëshironi që personi me të cilin po bisedoni të dijë se ju keni hapur mesazhin e tij, atëherë truku i mëposhtëm do të jetë jashtëzakonisht i dobishëm. Disa mesazhe dihet se lexohen pa …

Read More »

Google Translate tani përkthen edhe tekstet nga fotografitë

Google Translate në ueb-faqen e saj tani ka një mundësi të re, e bëhet fjalë për përkthimin e teksteve nga fotografitë. Google përdorë të njëjtën teknologji sikurse edhe veglën AR Translate në rastin e Google Lens, që publikon përkthimin në telefonat e mençur në kohë reale. Opsioni mund të gjendet në ueb-faqen e Google Translate, ku gjendet “tabi” i ri …

Read More »

Pesë vite në ndërtim dhe 500 mln dollarë të investuara, super jahti i Jeff Bezos gati për lundrim

Jahti i ri i miliarderit Jeff Bezos është gati pas 5 vitesh procesi ndërtimi dhe pritet që të jetë mjeti lundrues më i gjatë në botë. Shefi ekzekutiv i Amazon ka nisur ndërtimin e anijes, që mban emrin Koru, në vitin 2018 dhe për ta bërë realitet u shpenzua një shumë prej 500 milionë dollarësh. Megjithatë, shifrat nuk janë problem …

Read More »

Kryeministri i parë në botë që merr një robot për këshilltar

Kryeministri i Rumanisë ka prezantuar këshilltarin e tij më të ri, një asistent robot i quajtir Ion. Sipas Nicolae Ciuca, ky është rasti i parë në botë kur inteligjenca artificiale merr një post të tillë, edhe pse honorifik. Roboti është ndërtuar në Rumani dhe detyra kryesore e tij do të jetë skanimi i rrjeteve sociale për të informuar qeverinë “në …

Read More »