Editorial

Editorial/ Për të gjithë ata që thonë se Sali Berisha është “ringjallur” nga ndëshkimi i SHBA

Një vit më pare, më 19 maj në mesditë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën nga ana e tyre ndëshkimin e munguar ndaj Sali Berishës dhe familjarëve të tij, duke i shpallur ata persona “non grata”, nën motivacionin për minim të demokracisë , shatanzhues të sistemit të drejtësisë dhe të përfshirë në korrupsion domethënës familjarisht, duke shfrytëzuar pushtetin politik. Vendimi …

Read More »

Editorial/ Berishës i ka ardhur në Tiranë Republikani, që demokratët shpresojnë ta “shpëtojë”

Nga Mero baze Sali Berisha ka sot një shans të artë tu provojë demokratëve gjithë teoritë e tij të konspiracionit që ka shpikur gjatë këtij viti për futjen e tij në listën e zezë si minues i demokracisë, shantazhues i sistemit të drejtësisë dhe i përfshirë familjarisht në korrupsion domethënës për shkak të pozitave në pushtet. E gjithë mbrojtja e …

Read More »

EDITORIAL/ Shqipëria turpërohet vetëm nga marrja seriozisht e Sali Berishës.

Nga Mero Baze E vetmja vlerë që ka  provokimi i Sali Berishës, me të ashtuquajturën “rezolutë” për masakrën e Srebrenicës, është serioziteti me të cilin e kanë marrë shumë gazetarë, por dhe vetë drejtues të shumicës në vend. Nuk është e vërtetë se Shqipëria “po turpërohet” pse nuk ka miratuar një propozim të Sali Berishës për “rezolutë për masakrën e …

Read More »

EDITORIAL/ Rezoluta e sotme në Parlament ose triumfi i një inteligjence negative

Parlamenti i Shqipërisë dhe sidomos shumica socialiste duhej ta kishte shmangur me inteligjencë kurthin malinj që i ngriti politikani i vjetër dhe i ndaluar nga SHBA. Mendjelehtësi politike është ajo që ndodhi. Pasoja, fatkeqësisht është më e madhe dhe nuk mund të zhbëhet nga reagimet distancuese apo nënvlerësuese prej krerëve të shumicës, e më së shumti nga kryetari i kësaj …

Read More »

Edi Ramës i duheni të gjithë!

Mero Baze Opozita është përfshirë në një debat pa bukë lidhur me zgjedhjen e presidentit, për shkak të refuzimit parimor të Edi Ramës, që në këtë proces nuk do të konsultohet dhe nuk do t’i shërbejë Sali Berishës. Drejtuesit në detyrë të Partisë Demokratike, kanë paraqitur një platformë për t’u bashkuar në bisedimet për presidentin, e cila në të vërtetë …

Read More »

Berisha me “fakte të reja” rreth 21 janarit

Dje Sali Berisha është kapur në befasi të komentonte rreth katër të vrarëve të 21 Janarit prej tij. Në fillim u hutua dhe i ngatërroi me të vrarët në Gërdec. Nuk ka faj, se ka së paku 30 të vrarë në dy mandate qeverisje vetëm për të mbrojtur djalin e tij dhe partnerin e tij në qeveri. Dhe të vdekurit …

Read More »

Si Berisha po përdhunon dhe “Foltoren”

Nga Mero BAze Të gjithë ata që në fillim besuan “Foltorja” po rizgjonte Partinë Demokratike nga gjumi, po hapte partinë me figura të reja, po sillte një frymë të re në shoqëri, po demokratizonte partinë dhe mbi të gjitha po forconte opozitën, sapo kanë rezultatin e parë. Pas një aksioni politik 9 mujor kundër SHBA maskuar pas luftës kundër Lulzim …

Read More »

VENDIMI I APELIT NUK JA HEQ BERISHËS “DEKORATËN” AMERIKANE “NON GRATA”

Nga Xhovan SHYTI – Pas uljes së perdes së Kuvendit të “Rithemelimit” ka një entuziasëm të pakuptimtë ndërmjet berishistëve që duke qenë në jerm dhe jo me këmbë në tokë besojnë se kanë pushtuar politikën e të djathtës konservatore. Me Sali Berishën prijësues grigja që e nisi “rithemelimin” e PD-së me “foltoret” dhe e mbylli me Kuvendin e zgjedhjen e …

Read More »

Pse 10 vitet e fundit të jetës amerikane kanë qenë veçanërisht idiotë

Si do të kishte qenë të jetoje në Babel në ditët pas shkatërrimit të tij? Në Librin e Gjenezës na thuhet që pasardhësit e Noas ndërtuan një qytet të madh në tokat e Shinarit. Ata ndërtuan një kullë “me majën në qiell” për të lartësuar “emrin e tyre”. Zoti u fye nga mendjemadhësia e njerëzimit dhe tha: “Shiko, ata janë një popull dhe kanë të …

Read More »

Narrativa e tipologjisë së politikanëve tanë

Prolog Në se do të operojmë retrospektivën e politikanit shqiptar,duke filluar nga mesjeta e vonëëshme e epokës së Skënderbeut e deri më sot,do të dallojmë vecoritë me tipologjitë e tyre,Brënda këtyre profileve do të ndeshemi me nivelin intelektual,raportet në mjediset shoqërore sipas epokave,rrugëtimin drejtë karierës,por edhe ngjashmëritë e tyre mahnitëse, me tiparet psikoanalitike,që i përkufizon testi i psikologut të kriminalistikës,kanadezi …

Read More »