Kulture

“ShqipVille” fiton kontratën afatgjatë, si model i diversitetit kulturor

Pse po flitet kohët e fundit kaq shumë për “ShqipVille”? Pse shumë shqiptarë por sidomos shumë të huaj që kalojnë pragun e kësaj shtëpie e kthejnë pastaj në një adresë të përhershme? Pse shumë biznese po afrohen dhe po shohin si një strukturë të frytshme dhe marketing të përsosur për produktet e tyre autentike shqiptare? Sepse në zemër të Brukselit, …

Read More »

ANIMA e Dukagjinit si ftesë drejt shpirtit

Në ambientet e bibliotekës universitare të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit u përurua kolana “Anima” botuar nga shtëpia botuese “Dukagjini”. Takimi u moderua nga Dr. Manjola Zaçellari, pedagoge dhe njëherësh bashkëpunëtore e Dukagjinit, e cila u shpreh se puna cilësore e kësaj shtëpie botuese bën që ajo të qëndrojë në pararojë të botimeve, si dhe të luajë një …

Read More »

Zbulime unike në Lin, gjendet një mjet lundrues 3 mijë vjeçar dhe vendbanimi palafit më i madh në Europë

Një mjet lundrues më se 3 mijë vjeçar dhe kulturë materiale që e bëjnë vendbanimin palafit të Linit mbase më të madhin në Europë. Këto janë rezultatet e kërkimeve të një grupi arkeologësh shqiptaro-zviceran të bëra publike nga Instituti i Arkeologjisë! Një mjet lundrues që i përket neolitit të mesëm mund të rezultojë të jetë një gjetje unike në rang …

Read More »

Nga Kali i Trojës te Homeri: Sa nga legjendat greke ishin realisht të vërteta?

Armand d’Angour, Universiteti i Oksford – BBC Kultura dhe legjendat e Greqisë së lashtë kanë një trashëgimi të gjatë e të çmueshme në gjuhën moderne të arsimit, politikës, filozofisë, artit dhe shkencës. Referencat klasike nga mijëra vite më parë, vazhdojnë të shfaqen. Por cila ishte origjina e disa prej këtyre ideve? A ekzistonte vërtet Kali i Trojës Historia e Kalit …

Read More »

Dy rastet kur britanikët korrigjojnë emërtimet e artefakteve shqiptare në Londër 

Arbër Dalmati- Dy herë institucionet kombëtare britanike kanë ndryshuar emërtimet në objekte muzeale të ekspozuara në Muzeun Britanik. Rasti i parë ka ndodhur në vitin 2012, kur shkas u bë ankesa e drejtuesit të shoqatës së Bajronistëve shqiptarë, ish Ambasadorit, Profesorit dhe përkthyesit të paharruar Afrim Karagjozi. Përmes një letër-ankesë të iniciuar prej zotit Karagjozi dhe firmosur nga rrjeti i …

Read More »

“DIELLI” ME SHQIPTARËT NË GREQI

Keti Bandilli, mësuese e gjuhës shqipe në Hania, Kretë të Greqisë, në një rrëfim ekskluziv për Diellin e Vatrës në New York, dhënë Editorit Sokol Paja, shpjegon me detaje punën edukative e patriotike për mësimin e gjuhës, kulturës, historisë e traditës shqipe në Kretë dhe aktivitetet sociale e kulturore në dobi të komunitetit shqiptar në Hania, Kretë të Greqisë. SHKOLLA …

Read More »

Edicioni i katërt i Festivalit “Netët e Bejkës së Bardhë” do të ketë jehonë kombëtare

Intervistë e Drejtorit të Festivalit ” Netët e Bejkës së Bardhë”- Pilur- Nivicë 2023, zotit Kristo Çipa, Mjeshtër i Madh Zoti Çipa, a kanë nisur përgatitjet për edicionin e radhës të Festivalit ” Netët e Bejkës së Bardhë” të Pilurit? – Festivali “ Netët e Bejkës së bardhë” ka nisur nga përgatitja e tij prej kohësh, duke u bërë fillimisht …

Read More »

Alina Hoxha, pianistja e talentuar shqiptare që po mahnit amerikanët!

Ndonëse e lindur e rritur në SHBA, Alina Hoxha ka ruajtur dhe kultivuar lidhje të forta me Shqipërinë. Përzgjedhja e kompozitorit dhe e pjesës së përzgjedhur për këtë konkurs e nxjerrin më së miri në pah një gjë të tillë. Pavarësisht integrimit në shoqëritë në të cilat janë zhvendosur; pavarësisht përvetësimit të mendësisë, kulturës dhe ritmit të jetesës në “atdheun” …

Read More »

Marjeta Ljarja, dritshmëria e një shpirti që shpërfaqi njerëzoren në kinematografinë shqiptare

Albert Vataj Nuk shkriu, dimër as verë, ai “top bore”, qysh në vitin 1978. Sot 45 vite pas, ende është e bardhë ajo hijeshi tek Mrjeta Ljarja. Ishte vit i përmbushjes së ëndrrës së madhe; ai vit, ajo sprovë, ai deputim, ajo prekje fati për vajzën pogradecare. Padyshim cak i kapërcimit të ylberit të ëndërrtares shpirtdlirë e fytyrdritur, që guxonte …

Read More »

EKSPOZITA “FIRST KINGS OF EUROPE” (Mbretërit e parë të Evropës)

Për herë të parë, objekte të trashëgimisë prehistorike nga Shqipëria janë pjesë e një ekspozite ndërkombëtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Kanada. Objekte nga fondet e Institutit të Arkeologjisë dhe koleksioni i Muzeut Arkeologjik në Tiranë, janë pjesë e ekspozitës lëvizëse në Amerikën e Veriut, e titulluar “First Kings of Europe”, me organizues Field Museum of Natural …

Read More »