Aktualitet/LajmeKuriozitete

A e dini pse duhet t’i lani rrobat me gjethe dafine

Shumë njerëz nuk e dinë se gjethet e dafinës mund të ndihmojnë në ruajtjen e rrobave me ngjyrë dhe për të rivendosur ngjyrën e tyre origjinale. Prandaj, duhet t’i lani rrobat me gjethe dafine.

Disa njerëz e vendosin gjethen e dafinës në kazanin e makinës larëse, ndërsa të tjerët në vend të kësaj zgjedhin një qasje tjetër, d.m.th. ta vendosin në një tenxhere dhe ta gatuajnë në sobë.

Për të ringjallur ngjyrën e rrobave tuaja me gjethe dafine, do t’ju nevojiten: një grusht gjethe dafine, ujë, sodë buke.

Më pas vendosni gjethet e dafinës në tenxhere, 10 gjethe janë optimale. Më pas shtoni katër lugë sodë buke dhe ujë. E vendosim tenxheren në zjarr dhe kur të vlojë e gatuajmë për të paktën 30 minuta duke e përzier herë pas here.

Pas kësaj kohe, lëreni tretësirën të ftohet, më pas lagni rrobat në këtë ujë dhe lëreni të qëndrojë për të paktën 24 orë. Pas kësaj do t’i lani përsëri rrobat në lavatriçe ose me dorë.

Artikuj të lidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button