Ekonomi

Bordi ndryshon çmimet e karburanteve, ja sa do të shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish këtë të premte çmimin e karburanteve. Sipas vendimit të marrë nga Bordi nafta do të tregtohet me 211 lekë/litri, benzina 194 lekë/litri dhe gazi me 71 lekë/litri. Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 25 Nëntor, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme …

Read More »

Energjia/ Niveli i Fierzës arrin në 278 metra, reshjet përmirësojnë ndjeshëm kuotat

Brenda pak ditëve niveli i ujit në kaskadën e Drinit ka pësur një rritje të ndjeshme. Sipas të dhënave rezulton se në Fierzë ujit ka arritur në 278 metra, 11 metra më tepër nëse e krahasojmë me peirudhën para reshjeve. Edhe pse gjatë së enjtes shirat janë pakësuar, prurjet vijojnë të mbeten të mëdha. Në Fierzë prurjet përllogariten në rreth …

Read More »

Sektori i ndërtimit në krizë, bien me 40% lejet e ndërtimit

Sektori i ndërtimit  ka pësuar një ulje të fortë të numrit të lejeve të ndërtimit gjatë periudhës korrik-shtator. Sipas të dhënave të INSTAT lejet e miratuara gjatë kësaj periudhe kanë pësuar një rënie me gati 40 % nëse e krahasojmë me një vit më parë. Në tremujorin e tretë 2022 janë miratuar gjithsej 269 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, …

Read More »

Garante e projektit të Durrësit është familja sundimtare e Emirateve

Një prej pikave më të forta të debatit për projektin e Portit të Durrësit ishte fakti se 40% e aksioneve i takonin biznesmenit Mohamed Alabbar, ndërsa pjesa tjetër e 60% në dukje përfshin familjarët e tij. Kjo e dhënë paaprake e bënte projektin të dukej si një biznes strikt familjar i një biznesmeni dhe jo një angazhim i koorporatës Emaar, …

Read More »

Ndryshojnë çmimet e karburanteve, ja sa do të shiten nga tani

Bordi i Transparencës ka ndryshuar çmimet e karburanteve për ditët në vijim. Sipas vendimit të marrë së fundmi, një litër naftë nuk do të shitet me më shumë se 214 lekë nga 218 lekë që ishte deri më tani, kurse një litër benzinë, jo më shumë se 202 lekë. “Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 …

Read More »

Reshjet mbushin kaskadën, KESH nis shkarkimet në Vaun e Dejës

Reshjet e shiut që kanë nisur prej ditës së shtunë kanë rritur ndjeshëm prurjet e përrenjve dhe lumenjve që furnizojnë Kaskadën e Drinit. Prurjet në Kaskadë, sipas Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare arrijnë deri në 4 mijë metër/kub për sekondë. Nivelet në Fierzë nuk shfaqen problematika. Aktualisht kuota është 270 metra, nga 296 metra që është maksimalja. Në Koman dhe Vaun e …

Read More »

Thagma tjetër me shitjen e energjisë

Klodian Tomorri Pas thagmes se djeshme do kemi thagmen tjeter sot. Meqe kryeministri tha se na mbyti llumi i dizinformimit per punen e administrimit te Kaskades. KESH sapo shiti 8040 megavat energji. Cmimi mesatar me te cilen u shit ishte 82.2 euro per mega. Meqe kryeministri i sulmon mediat kur shkruajne per keto pune, ne nuk po shkruajme gje. Le …

Read More »

Rama: Porti turistik i Durrësit do të jetë nga më të mëdhenjtë e Mesdheut, shikoni rastin në Malin e Zi

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Porti i ri i Durrësit do të jetë një portë e madhe e hapur për Shqipërinë dhe një prej porteve më të mëdha në Mesdhe. Komentet Rama i bëri gjatë një takimi të zhvilluar në Berat, ku mori edhe shembullin e Malit të Zi, i cili sipas tij ka sot rrogat ëm të larta …

Read More »

Ministri gjerman: Shqipëria të shmangë gabimet e BE në bujqësi

Nga Ani Ruci DW Ministri gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir, tha në intervistë për DW, se Shqipëria duhet të zhvillojë bujqësinë duke shmangur gabimet e BE-së, si p.sh. përdorimi i tepruar i pesticideve. DW: Cili ishte qëllimi i vizitës tuaj zyrtare, një ditore, në Shqipëri? Cem Özdemir: Me aq sa di, kjo është vizita e parë në Shqipëri e një …

Read More »

INSTAT publikon anketën e turizmit në familje: Gara e fortë mes Korçës dhe Vlorës

Gjysmën e vitit, nga janari në mars dhe nga tetori në dhjetor shqiptarët pëlqejnë të pushojnë në Korçë. Nga prilli në qershor shkojnë në Durrës dhe nga korriku në shtator zgjedhin Vlorën. Udhëtimet përgjithësisht zgjasin nga 1 deri në 3 net ndërsa për tu akomoduar shërbejnë shtëpitë e dyta apo ambientet me qira. Instituti i Statistikave ka publikuar të dhënat …

Read More »