Investigim

Dosjet e mbyllura te aferave korruptive/ KESH, humbja 18 mujore 31 milionë USD

Sikurse kemi paralajmëruar, sot po nisim publikimin e humbjeve që Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, me kapital shtetëror dhe financim nga buxheti i publikut të gjerë, dikur një e vetme dhe e njohur si KESH, kurse sot OSHEE etj. bijëza, ndër të cilat dhe vetë KESH. Qëllimi i rihapjes së kësaj plage të vjetër është evidentimi i gropës financiare që kjo Korporatë …

Read More »

Kur KESH drejtohej nga Engjëll Çuçi, Andi Beli, Andis Harasani etj./ Dosjet e mbyllura të aferave korruptive

 Afera korruptive “CEZ-DIA” rikthehet, herë pas here, në qendër të vëmendjes së medias së printuar e asaj të internetit , e vlerësuar si një ndër më të mëdhatë në historinë e Shqipërisë paskomuniste. Përsonazhet e saj tashmë dihen, sikurse dihet dhe fati i dosjes hetimore që, pas dënimit dhe burgosjes së Kastriot Ismailit,  personazhit të vetëm të hetuar e gjykuar, …

Read More »

Mos harroni 28 majin e epokës berishiste, dasmën e gjakut në Sheshin “Skënderbej”

Nga Xhovan SHYTI – Forcat e policisë qenë rreshtuar përpara hyrjeve për në Sheshin “Skenderbej” dhe nuk pranonin ti lejonin protestuesit të cilët vazhduan të marshojnë duke mos e përfillur shkopin e gomës. Kaluan vetëm pak minuta dhe në atë shesh, ku katër vjet më parë partia në pushtet i kishte bërë thirrje shqiptarëve tia jepnin votën pasi vetëm nëpërmjet …

Read More »

Mos harroni 28 majin! Tirana e Berishës, si Santiago e diktatorit Pinoçet

Nga Xhovan SHYTI – Derdhja e gjakut të elektoratit shqiptar në mbrojtje të votave të lira të 26 majit 1996, kishte nisur më pare në qytetin e Beratit dhe, nëse gjaku i Tiranës, në datën 28 maj 1996 , në Sheshin “Skëndërbej” u ndërkombëtarizua kjo ndodhi sepse ai ishte gjak politikanësh opozitarë e shtetasish të huaj. Për përgatitjen e kontigjenteve …

Read More »

26 maji i epokës berishiste, që i vuri përfundimisht zgjedhën votuesve shqiptarë

Nga Xhovan SHYTI – Zgjedhjet e Përgjithshme  Parlamentare të 26 Majit të vitit 1996 janë njolla e madhe e turpit që klasa dhe pushtet-politika ka gatuar përgjatë këtyre viteve të ikura në paskomunizëm. Ato treguan se ç’janë në gjëndje të bëjnë politikanët ordinerë për të mbajtur kolltukun e pushtetit. Në këto zgjedhje, ku dajaku doli nga mylli dhe gjaku plasi …

Read More »

Shteti me qira: Si u ngarkua buxheti me kostot e ‘PPP’-së për doganën e Tiranës

Nga Rashela Shehu Kostot e qiramarrjes së ambienteve private janë rritur eksponencialisht për buxhetin e shtetit gjatë viteve të fundit. Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se një pjesë e konsiderueshme e shpenzimeve vijnë nga rineogocimi i një kontrate partneriteti publik privat për zonën doganore të qarkut Tiranë. Në fillim të shkurtit, kryeministri Edi Rama postoi në faqen e …

Read More »

Procesi pa lustër i riparimit të pallateve të dëmtuara nga tërmeti

Nga Geri Emiri Bashkia e Durrësit shpenzoi mbi 12 milionë euro për rikonstruksionin e plagëve të tërmetit mbi ambientet e përbashkëta të qindra pallateve, por banorët dhe ekspertët ankohen se ndërhyrjet nuk po i shërbejnë rritjes së sigurisë, por zbukurimit të fasadave. Paraditen e 16 prillit, Dhimitër Stefa dhe fqinjët e tij u mblodhën të shqetësuar në shkallët e pallatit …

Read More »

Fiks Fare/ Riekspertizë mjekoligjore pa shkuar te mjekoligjori!

Disa muaj më parë, në datën 20 korrik 2021, Fiks Fare transmetoi problematikën e Vasil Fetah. Ai denoncoi se ishte aksidentuar në punë, gjatë ndërtimit të lungomarës së Sarandës, por firma ku ai punonte tentoi që të mbyllë çështjen. Prokuroria e Sarandës, pas transmetimit të aksidentit në punë nga Fiks Fare të Vasil Fetaj, urdhëroi riekspertimin e rastit nga mjekoligjorët.  …

Read More »

Investimi strategjik: Plazhi në Dhërmi u përfitua nga ‘kunata’ e ministres Xhaçka

Më 2 mars, Këshilli i Ministrave shpalli vendimin për dhënien në përdorim të një zone bregdetare në Dhërmi për një periudhë 30-vjeçare në favor të kompanisë ‘AGTCC Hotel Management’, pasi kjo e fundit mori statusin e investitorit strategjik nga Komiteti i Investimeve Strategjike, i cili udhëhiqet nga kryeministri Edi Rama. Sipas të dhënave të publikuara në Qendrën Kombëtare të Biznesit, …

Read More »

Si i mbushin recetat e mjekëve ‘zarfet’ e depove farmaceutike

Altini [emri i tij është ndryshuar], infermier në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, e mban mend shumë mirë takimin e tij të parë me drejtorin e depos farmaceutike ku bën aktualisht një punë të dytë. “Në takimin e parë që pata me drejtorin gjeneral të depos farmaceutike, folëm për kontaktet që unë kam në spital,” kujton ai. “Duke …

Read More »