Bota

Ukraina lëshon paralajmërimin e fortë, përgatitet me shpejtësi Perëndimi, detajet e fundit

Ukraina po përgatitet për shtimin e sulmeve nga Rusia dhe paralajmëroi sot mundësinë për një raund të ri evakuimesh nga kryeqyteti, pas një qetësie relative nga sulmet ajrore mbi infrastrukturën energjitike në javët e fundit. Ndërkohë, në Perëndim, po rriten përgatitjet për shtimin e ndihmave humanitare për Ukrainën, veçanërisht për ngrohjen në muajt e ftohtë të dimrit. Presidenti ukrainas Volodymyr …

Read More »

​SHBA: Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme të shtyjë negociatat

Rusia ka shtyrë në mënyrë të njëanshme bisedimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rinovimin e inspektimeve të armëve bërthamore në kuadër të Marrëveshjes së Re START të Armëve Bërthamore, të cilat supozohej të mbaheshin në Kajro, njoftoi sot Departamenti i Shtetit. Siç tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Uashingtoni është i gatshëm të caktojë data të reja për …

Read More »

Miliona rusë, frikë nga Viti i Ri: ç’pritet të nënshkruajë Putin?

Vladimir Putin së shpejti mund të mobilizojë dy milionë ushtarë të tjerë, duke përfshirë 300,000 gra, në një përpjekje të dëshpëruar për të fituar luftën kundër forcave ukrainase. Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus, ka mohuar se mund të ketë rekrutime shtesë, por me Putinin që ende refuzon të nënshkruajë dekretin e nevojshëm për t’i dhënë fund kësaj valë …

Read More »

ANALIZA: Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe do të vazhdojnë. Ai i bëri këto komente pas kritikave që i bëri Armenia këtë javë. Kryeministri armen Nikol Pashinyan vuri në pikëpyetje efektivitetin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në një samit që …

Read More »

ITALI/ Raportohen 12 të zhdukur, Ministri i Brendshëm italian: Njerëzit nën baltë, situatë e rëndë dhe e vështirë

“Ka vështirësi në operacionet e shpëtimit sepse kushtet klimatike janë shumë kërkuese. Ne po dërgojmë automjete si nga deti ashtu edhe për fluturimet ajrore. Jam në kontakt të ngushtë me kryeministren italiane Giorgia Meloni dhe kolegët e mi, ministra. Është një situatë në zhvillim, shumë serioze, për të ndjekur. Për çdo vdekje do të ketë deklaratë”, tha ministri i Brendshëm Matteo …

Read More »

Nuk është veç një Perëndim: A po realizohet parashikimi i Robert Kagan – përçarja e evropianëve kantianë me amerikanët hobbesianë?

Nga Armat Matoshi Që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë dhe krijimi i Bashkimit Evropian, amerikanët dhe evropianët kanë trajtuar në mënyra të ndryshme prioritetet strategjike në politikën e jashtme. Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës u duk sikur ka unifikuar përfundimisht perëndimin me armikun e përbashkët që kërcënon. Por, me gjasë për shumë shkurt. Zyrtarët e lartë evropianë kanë filluar ankesat. …

Read More »

Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin: Çfarë thuhet në raportin e fundit

Ministria Britanike e Mbrojtjes tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja në lidhje me raportin e fundit mbi arsenalin e raketave që ka aktualisht Rusia në përdorim. Raporti, i cili fokusohet te sulmet e shtuara ruse ndaj vendbanimeve civile gjatë muajve të fundit përmban detaje të shumta teknike në lidhje me kapacitetet e vërteta të Rusisë si edhe llojin e raketave …

Read More »

Motra e Kim Jong-un ‘shpërthen’ ndaj Koresë së Jugut: Idiotë, i hedhin benzinë zjarrit

Motra e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un, ka sulmuar Korenë e Jugut duke e cilësuar qeverinë e saj si ‘idiote’ për marrjen në konsideratë të sanksioneve të reja kundër Veriut. Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut tha se po shqyrtonte sanksione ndaj Veriut pas breshërisë së saj të shtuar të testeve raketore , ndërsa deklaruan gjithashtu se …

Read More »

Putin-nënave që u ka dërguar djemtë në luftë: Nuk pendohem që e kam nisur “operacionin ushtarak”

Presidenti rus është takuar sot me nënat e ushtarëve që po luftojnë në Ukrainë. Sipas raportimeve, Vladimir Putin u ka thënë atyre se nuk pendohet që ka nisur atë që ai e quan “operacion special ushtarak special,” megjithatë, ai ka shtuar se ndan me to vuajtjet. Në një takim të regjistruar paraprakisht e të transmetuar në median shtetërore, presidenti u …

Read More »

Britania miraton 8 milionë paund ndihmë për Ukrainën

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev. Ai siguroi Ukrainën se do vazhdonte ta mbështese derisa të ishte e nevojshme, sipas CNN. Britania njoftoi 3 milion paund (rreth 3.6 milion dollarë) mbështetje për Fondin e Partneritetit për Ukrainën  dhe 5 milionë paund për një nismë të udhëhequr nga Ukraina për …

Read More »