Sociale

Harta e re sizmike: E gjithë Shqipëria e rrezikuar, nuk ka ndarje zonale. Ndërtimet për tërmete deri në 8 ballë

Në Shqipëri nuk ka më ndarje zonale për rrezikun sizmik, pasi i gjithë territori konsiderohet njësoj i riskuar. Aktiviteti i shtuar sizmik i viteve të fundit ka bërë që ekspertët të vlerësojnë se harta e re sizmike e Shqipërisë që pritet të publikohet në Nëntor të jetë një dhe jo e ndarë në zona siç është sot. Kjo pasi i …

Read More »

“Në rajonet e thella shqiptare, migrimi bëhet pothuajse i pashmangshëm”- BIRN: Papunësia dhe varfëria po ‘zbraz’ qytetet e fshatrat

Mësuesi i anglishtes, Xhevair Shaqiri, thotë se nxënësit e shkollës së mesme ku ai punon në rajonin verior të Kukësit rrallë e lënë mësimin dhe ai e di pse. “Të gjithë duan të shkojnë në Angli”, tha Shaqiri për BIRN. “Në fshatrat e largëta situata është shumë më dramatike. Çdo familje ka të paktën një fëmijë në Mbretërinë e Bashkuar”. Mbretëria …

Read More »

14 segmentet rrugore që do monitorohen me kamera e radarë

Pas kontratës për ndërtimin e qendrës së monitorimit të trafikut tashmë ka kaluar edhe ajo për mbikëqyrjen e kësaj vepre. Në Agjencinë e Prokurimit Publik u njoftua tashmë kalimi i kësaj hallke duke i hapur kështu rrugë ecurisë së punimeve. Ndërtimi i qendrës së monitorimit të trafikut është një nga më të diskutuarit për shkak të synimit të njoftuar ku …

Read More »

Shqiptarët po ikin! 2022-shi rekord aplikimesh për azil në Britani, niveli më i lartë në 3 vjet në BE

Kërkesat për azil në vitin 2022 kanë shënuar rritje të ndjeshme, duke arritur në nivelin më të lartë të pas pandemisë në Bashkimin Europian, ndërsa janë në nivele rekord në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas të dhënave të Eurostat, që nga viti 2020 i raporton të dhënat për 27 vendet e Bashkimit Europian (pa Mbretërinë e Bashkuar), në total kishte 13.2 …

Read More »

Të rinjtë ikin, po “zëvendësohen” në tregun e punës nga pensionistët

Teksa treguesit e punësimit janë duke u përmirësuar nga viti në vit, pavarësisht krizave ekonomike që ka shkaktuar pandemia Covid-19 dhe lufta në Ukrainë, në grupet e reja të popullsisë, numri i personave të punësuar është në rënie, ndërsa po rritet ai te moshat më të vjetra. INSTAT raportoi se në 3-mujorin e katërt 2022, kishte rreth 52,500 më shumë persona …

Read More »

ANIMA e Dukagjinit si ftesë drejt shpirtit

Në ambientet e bibliotekës universitare të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit u përurua kolana “Anima” botuar nga shtëpia botuese “Dukagjini”. Takimi u moderua nga Dr. Manjola Zaçellari, pedagoge dhe njëherësh bashkëpunëtore e Dukagjinit, e cila u shpreh se puna cilësore e kësaj shtëpie botuese bën që ajo të qëndrojë në pararojë të botimeve, si dhe të luajë një …

Read More »

“Jam i dashuruar”, 22-vjeçari shqiptar përndjek 11-vjeçaren në Angli

Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar në Londër, pasi përndiqte një vajzë 11 vjeçe, të cilën e kishte parë në një park. Sipas mediave britanike, Erson Sinaj, për katër ditë përndiqte minorenen, duke thënë se ishte dashuruar me të. Pavarësisht se policia dhe fqinjët i thanë të largohej, ai trokiti vazhdimisht në derën e banesës dhe qëndroi duke pritur jashtë dritares …

Read More »

Godinat e mbetura të “Prestige Resort” , pas shembjes së hotelit, do t’i kalojnë Sherbimit Social Shtetëror! Reagojnë pronarët: Veprim i paligjshëm

Dy godina të mbetura nga hoteli “Prestige Resort” do të konfiskohen dhe do t’i kalojnë për përdorim për çështje sociale Shërbimit Social Shtetëror. Policia së bashku me përfaqësues të këtij institucioni kanë zbarkuar sot në këto ambiente për të zbatuar vendimin. Përfaqësuesit ligjor të pronarit të “Prestige Resort” thonë se ky është një veprim i paligjshëm, pasi nuk ka asnjë …

Read More »

Sot Sulltan Novruzi, festa më e rëndësishme e bektashinjve

Besimtarët bektashianë kremtojnë sot Ditën e Sulltan Novruzit, ditëlindjen e të madhit Imam Aliu.   Festa e Sulltan Novruzit shënon fillimin e vitit të ri, sipas sektit bektashian dhe përkon me ditëlindjen e Imam Alit në Qabe. Kjo ditë cilësohet në mbarë botën Aleviane si dita e fisnikërisë bektashiane dhe dita e ringjalljes së madhe. Në këtë ditë çdo gjë …

Read More »

1500-2000 euro, kaq paguhen vajzat e huaja që vijnë si eskorta në Shqipëri

Gazetarja Aida Topalli deklaroi se vajza nga Amerika Latine apo vende si Gjeorgjia dhe Bjellorusia, punojnë si eskorta në Shqipëri. Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Topalli u shpreh se tarifat për shërbimet variojnë nga 350 euro, deri në 2000 euro për shërbim 24 orë. “Kemi vajza që vijnë nga Amerika Latine, nga Gjeorgjia, Bjellorusia dhe punojnë si …

Read More »