Sociale

Filmi për fëmijë me dy djem homoseksualë nxit debate në Tiranë

Një film i animuar për fëmijë, që trajton historinë e dy djemve homoseksualë që dashurohen me njëri-tjetrin ka ngjallur debate për transmetimin tij në kinematë e Tiranës. Në mesin e atyre që e kundërshtuan transmetimin e filmit, ka dy detaje mbi të cilat ngrihen argumentat kundër. Së pari është përkthimi hileqar që i është bërë titullit. Në anglisht vepra vjen …

Read More »

Gjeniu 7-vjeçar nga Kosova zë vendin e parë në Garën Ndërkombëtare të Matematikës

Molos Gashi, një gjeni 7-vjeçar nga Kosova, ka triumfuar në një garë ndërkombëtare në fushën e matematikës, të zhvilluar në Dubai. Molosi nuk ishte një fëmijë i panjohur në Kosovë, pasi për talentin dhe aftësitë e tij matematikore, ishte diskutuar dhe më parë në mediat kosovare. “Molos Gashi, nxënës i klasës ll-1, merr vendin e parë në Dubai në garën …

Read More »

Bashkia vishet me flamurin gjigand kuqezi, Veliaj: Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka uruar qytetarët për 110-vjetorin e ngritjes së flamurit në Tiranë. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj shpreh bindjen se ditët më të mira janë përpara. “Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë! Ditët më të mira i kemi përpara”, deklaron Veliaj. Ndërkaq, Bashkia e Tiranës është veshur me një flamur gjigand. Gjithashtu, në …

Read More »

Rrugët që vrasin, INSTAT: Shqipëria 49% më shumë vdekje se norma e BE-së nga aksidentet rrugore

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT dhe përllogaritjet e Monitor, në vitin 2020 Shqipëria kishte 63.9 vdekje për 1 milion banorë nga aksidentet rrugore, nga 43 që ishte mesatarja për vendet e Bashkimit Europian, sipas Eurostat. Vendi ynë renditet i teti ndër 37 vende në Europë për numrin e vdekjeve nga aksidentet rrugore në raport me popullsinë. Të dhëna …

Read More »

“Nuk dua të vdes në Shqipëri”, i riu shqiptar nuk dëshiron të deportohet nga Spanja: Aty vriten njerëz çdo ditë

Emigrimi i të rinjve në vendet e BE-së dhe në Mbretërinë e Bashkuar tashmë është kthyer në një fenomen që ka tërhequr vëmendjen e mbarë mediave botërore, institucioneve apo televizione të ndryshme. Ata emigrojnë për një jetë më të mirë, në kërkim të një të ardhme të re dhe një jetë të sigurt. Kjo është dhe historia e një të …

Read More »

Moti i keq në portin e Vlorës me dallgë deri 3.5 metra, ndalohet lundrimi i anijeve të vogla

Mjetet e vogla lundruese dhe anijet e peshkimit ndalohet të lundrojnë në gjirin e Vlorës, për shkak të motit të keq, me dallgë që arrijnë nga 1.80 deri 3.50 metra. Kapiteneria e Vlorës njofton të gjithë drejtuesit e anijeve të peshkimit dhe mjetet e vogla lundruese për situatën e përkeqësuar dhe të merren masat për sigurimin e mjeteve dhe parandalimin …

Read More »

Reshjet e shiut/ 500 ha tokë të përmbytura në Torovicë, lumi Drin pranë pikës kritike, ja situata në qarkun e Lezhës

Situata për shkak të reshjeve në Qarkun e Lezhës mëngjesin e sotëm paraqet disa problematika Në territorin e qarkut Lezhë, gjatë mbrëmjes deri sot në mëngjes, kemi pasur reshje shiu me intensitet të mesëm deri të lartë. Niveli i reshjeve ka qenë rreth 40 mm reshje. Rreshjet e shiut vazhdojnë pa ndërprerje, gjë e cila do ndikoje negativisht në normalizimin …

Read More »

Era e fortë ‘pushton’ qarkun e Gjirokastrës, mbeten në errësirë disa qytete

Erërat e fuqishme dhe shirat me intensitet të lartë kanë përfshirë mbrëmjen e sotme të gjithë qarkun e Gjirokastrës. Si pasojë e erës së fortë, OSHEE ka stakuar energjinë elektrike në disa njësi administrative konkretisht: Luftinjë, Dragot, Kurvelesh, Cepo, Picar, Lunxhëri, Dropull i Sipër, Ballaban si dhe në bashkitë Gjirokastër, Tepelenë dhe Këlcyrë. Aktualisht si pasojë e rënies së inerteve …

Read More »

BUDALLALLEK QE NUK MUND TE ANASHKALOHET !

Musa Kurtulaj – “Permbytjet” e 20 – 21 Nentorit ne Rajonin e Shkodres – Budallallëqet qe po dëgjojmë prej 24 orësh rreth situatës se krijuar ne Shkodër, Malësi te Madhe dhe Vau Dejës, nga reshjet e ditëve te fundit, janë aq flagrante sa nuk mund t’u anashkalohesh sado qe përpiqesh te qëndrosh indiferent ! E para, po shkruhet e thuhet …

Read More »

Moti i keq me shtrëngata dhe rrebeshe/ ARRSH tregon akset rrugore të pakalueshme: Tregoni kujdes dhe ulni shpejtësinë

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ka reaguar lidhur me situatën e përmbytjeve në vend. Në një status në “Facebook”, ARRSH bën thirrje që drejtuesit e automjeteve të tregohen të kujdesshëm. Statusi: Gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit ka rënë intensiteti i reshjeve të shiut në të gjithë vendin duke sjellë një qetësim të situatës. Për momentin vetëm në aksin …

Read More »