Sociale

Subvencionet në bujqësi, radhë të shumta në Lushnjë! Mbi 300 persona kërkojnë shërbimin në një orë

Me radhë te shumta ka nisur dita e pare e subvencioneve ne bujqësi. Te paktën mbi 300 persona kanë kërkuar shërbim për 1 ore në dy pikat e hapura në Lushnjë. Pavarësisht se aplikantët mund te përdorin edhe aplikacionin e-albania, pjesa më madhe e tyre nuk e bëjnë për shkak te mos dijes së përdorimit të tij. Sistemi online ka …

Read More »

Banorët bllokojnë rrugën në Mamurras; nuk lejojnë kalimin e mjeteve të tonazhit të rëndë

Prej një jave banorët e lagjes “Demokracia” në Mamurras po mbajnë të bllokuar rrugën në lagjen e tyre, në shenjë proteste për mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë aty. Paraditen e kësaj të hëne dhjetëra forca policore tentuan të largojnë banorët me  forcë për të hapur rrugën, por duket se nuk ia dolën. 1-Kemi merak  për fëmijët, detyrohemi të …

Read More »

Turizmi rritet me 54% krahasuar me 1 vit më parë, Rama: Mbi 686 mijë vizitorë të huaj në dy muajt e parë të 2023

Kryeministri Edi Rama thotë se numri i vizitorëve të huaj në Shqipëri është rritur ndjeshëm, në krahasim me vitin e shkuar. Përmes një postim në “Facebook”, shefi i qeverisë shkruan së në muajin shkurt numri i vizitorëve është rritur me 54 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar. Sipas shifrave, të cilave iu referohet kryeministri, në periudhën …

Read More »

Shoferëve të rinj nuk do u lejohen makinat me fuqi motorike të lartë

Kryeministri Rama ka shpërndarë mëngjesin e kësaj të premteje me anë të një postimi në Facebook ndryshimet e bëra në Kodin Rrugor për sa i përket lejeve të drejtimit. Në ndryshimet e miratuara mbrëmjen e djeshme, drejtuesve të mjeteve të drejtimit të kategorisë B, pra të makinave, nuk do u lejohet në dy vitet e para të lëshimit të patentës …

Read More »

Revista prestigjioze “Time” shkruan për Beratin, e vë në listën e vendeve për t’u vizituar më 2023

Revista prestigjoze amerikane “Time” i ka dedikuar një artikull qytetit të Beratit duke e sugjeruar për turistët si një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023. Lajmin e bukur e ka bërë publik kryeministri, Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”. “Bukuria e lagjeve të gurta, arkitektura, ushqimi, natyra e sidomos historia e këtij qyteti magjik bëhet …

Read More »

“O ba, si nuk më prite?” – Ndahet nga jeta babai i Saimir Tahirit: Rri i qetë andej, mos u mërzit më

Babai i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, ka ndërruar jetë. Bashkim Tahiri ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare pas një “luftë” me sëmundjen e rëndë, betejë të cilën nuk ka arritur ta fitojë dhe mëngjesin e sotëm ka mbyllur sytë përgjithmonë. Lajmi bëhet me dije nga vetë Saimir Tahiri. Babai i ish-ministrit prej disa vitesh vuante nga leucemia, por sëmundja …

Read More »

Më mirë i vdekur, apo i vetëvrarë?! Pyetja skandaloze në kopshtet e Vlorës

Në dy kopshte publike të Vlorës fëmijëve i është dhënë një pyetësor brenda të cilit qëndron edhe një pyetje mbi vdekjen dhe vetëvrasjen, edhe pse formulimi i pyetjes dhe alternativave për përgjigje nuk ka as linjë logjike. Pyetja e çuditshme është: Mendon se do ishe më mirë i vdekur, ose se mund të dëmtosh veten me ndonjë lloj mënyre? Alternativat …

Read More »

Vjosa Park Kombëtar, Rama: Synojmë të zgjerojmë në 30% zonë të mbrojtur të territorit

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar shpalljen e Vjosës si Park Kombëtar si një moment historik. Nga Tepelena, ku sot u mbajt aktiviteti për lumin Vjosa të shpallur Park Kombëtar, Rama tha se ky nuk ishte një vendim i lehtë për t’u ndërmarrë. “Ky është një moment historik në përpjekjen për mbrojtjen e natyrës dhe për transformimin e mendësisë lidhur …

Read More »

Çudit urbanisti: 23-vjeçari nga Korça që ka 88 apartamente në Tiranë

Eksperti i urbanistikës, Gentjan Kaprata tregoi në emisionin Now në Euronews Albania rastin e një 23-vjeçari nga Korça që ka 88 apartamente në Tiranë. “Pardje kam pirë kafe me një 23-vjeçar nga Korça që ka 88 apartamente në Tiranë. Ai rrinte në Londër, dhe 88 i kishte vetëm në Tiranë”, tregoi urbanisti. Ai u shpreh se në 4 vitet e …

Read More »

Rama publikon pamjet: Bubqi i rilindur pas rrënimit

Kryeministri Edi Rama ju ka uruar të gjithëve një ditë të mbarë me pamjet e Bubqit me banesat e ndërtuara pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019. Në postimin e tij, Rama shkruan se Bubqi është rilindur pas rrënimit teksa shton se godina e ndërtuar do të ofrojë të gjithë shërbimet publike, teksa ka përmendur edhe palestrën dhe amfiteatrin. “Dhe nga …

Read More »