Sociale

Aktivitetet argëtuese, ngjyrat, lulet dhe fëmijët e gëzuar kanë pushtuar dy sheshet kryesore të Tiranës në Ditën e Verës. 100 aktivitete të shpërndara në 10 zona po mbahen sot në kryeqytet. Ato përfshijnë të gjithë grupmoshat, nga fëmijët deri tek të rriturit, të cilat kanë nisur që prej mëngjesit e do të vijojnë deri pas mesnatë. Në sheshin “Skënderbej” do …

Read More »

Veliaj pret kryetarin e Bashkisë së Zagrebit, Tomaseviç: Vëllazëria mes kombeve e bën lidhjen tonë të pathyeshme

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj priti në një takim kryetarin e Bashkisë së Zagrebit, Tomislav Tomaseviç, të cilit i dhuroi edhe Kullën e Sahatit. Pas bisedës me homologun, Veliaj tha se raportet mes dy vendeve, Shqipërisë dhe Kroacisë, kanë qenë historikisht të mira, ndërsa e vuri theksin edhe në marrëdhëniet mes dy qyteteve. “Është një ditë e veçantë për raportet …

Read More »

Kryeministri Rama: Fisha diabeti falas për të moshuarit mbi 65 vjeç

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me qytetarët lajmin se fishat e diabetit do të jenë falas për të moshuarit mbi 65 vjeç. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se kështu do të kenë mundësinë të kursejnë një pension mujor në vit. “Mirëmëngjes dhe me lajmin e mirë se fishat e diabetit tashmë garantohen falas për të moshuarit mbi 65 …

Read More »

“Breshka fluturuese” bie në rrjetat e peshkatarëve të Radhimës, erdhi nga oqeani Atlantik

Një breshkë e llojit “Breshka Fluturuese” siç e quajnë peshkatarët ose breshka jeshile, për shkak të ngjyrave, ka rënë në rrjetat e peshkatarëve te Radhimës. Kjo lloj specie nuk bie shpesh në rrjetat e peshkatarëve si lloji ‘careta careta’. Breshka fluturuese nuk e ka habitat detin Adriatik, por vijnë nga oqeani Atlantik dhe janë specie të kërcënuara. “Kjo breshkë është …

Read More »

Begaj uron gratë në ditën e tyre: Jeni shtyllat që mbajnë në këmbë familjet

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka uruar 8 marsin, Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Ai ka thënë se gratë janë shtyllat që çojnë përpara shoqërinë. “Gratë e mrekullueshme të këtij vendi, janë shtyllat që mbajnë në këmbë familjet dhe çojnë përpara shoqërinë. Nderimi dhe falënderimet për to janë për të gjithë jetën! Unë dhe Armanda ju përcjellim të gjitha grave shqiptare …

Read More »

Rama uron mësimdhënësit shqiptarë për ditën e tyre

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka uruar 7 marsin, Ditën e Mësuesit. Ai përmes Facebook-ut ka shprehur mirënjohjen më të thellë për ta. “Mirëmëngjesi, Gëzuar “7 Marsin” mësues të dashur, me përulësinë e mirënjohjen më të madhe ndaj Jush”, ka shkruar ai. Dita e mësuesit ka zanafillën e hershme, që të kujton themelet e para të shkollës shqip, në fakt …

Read More »

Veliaj letër për mësuesit në 7 Mars: Mbështetje dhe mirënjohje për misionin tuaj

Këtë 7 Mars mësuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve në kryeqytet morën një letër mirënjohje nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Veliaj u shpreh atyre mirënjohjen për punën fisnike, duke i cilësuar si udhërfyes të palodhur drejt dijes, ndërsa shton se e ardhmja e fëmijëve është në duart e tyre. “Gëzuar 7 Marsin! Në këtë ditë të veçantë, …

Read More »

Drejtori i OBSH për Evropën: Sistemin shëndetësor shqiptar e pret një e ardhme e ndritur

Drejtori i OBSH për Europën, Hans Henri Kluge, ka përshëndetur mbajten e Kongresit të Parë të Shëndetësisë në Shqipëri, nëpërmjet një videomesazhi drejtuar të pranishmëve. “Po mblidheni bashkë në Kongresin e Parë të Shëndetësisë në Shqipëri, për të diskutuar mbi sfidat me të cilat përballeni, si dhe për të evidentuar menyrat dhe rrugët për të garantuar kujdes më të mirë …

Read More »