Shendeti

Alarmi COVID në Shqipëri, edhe për nënvariantet e Omicron

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka folur për situatën epidemiologjike në Shqipëri përgjatë muajit të fundit, ku është vërejtur një shtim i rasteve me COVID-19, duke i rritur ndjeshëm shifrat e infektimeve. Manastirliu e pranoi se ka një rritje të incidencës për rastet e reja pozitive si edhe një rritje e rasteve të fataliteteve në vend. Mirëpo, …

Read More »

Sa gjasa keni që të infektoheni sërish me Covid?

A janë disa njerëz më të ndjeshëm ndaj riinfektimit me Covid në krahasim me të tjerët? Sipas të dhënave nga Danimarka, të cilat shqyrtonin riinfektimet me nënvariantin BA.2 Omicron brenda 60 ditëve nga infektimi me BA.1, riinfeksione të tilla ishin më të zakonshme te njerëzit e rinj e të pavaksinuar. Studime të tjera kanë sugjeruar se vaksinimi me Covid-19 ofron një …

Read More »

E përdornin kinezët, kjo është kura mijëravjeçare që lufton kolesterolin e keq, ja si ta përgatisni në shtëpi

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinën moderne. Kjo recetë e lashtë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin e zemrës. Është një recetë e thjeshtë që mund ta …

Read More »

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Një ekip shkencëtarësh ka arritur të gjejë origjinën e Murtajës së Zezë, pandemisë më të rëndë në historinë e njerëzimit. Origjina e saj është në rajonin e maleve Tian Shan (Kirgizistani i sotëm), të Azisë Qendrore, në gjysmën e parë të shekullit XIV. Në studimin e botuar në revistën “Nature”, thuhet se Murtaja e Zezë arriti në Mesdhe në mesin …

Read More »

Eksperti: Lija e majmunit mund të jetë përhapur përmes marrëdhënieve seksuale

Një këshilltar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë e përshkroi si diçka të papritur shpërthimin e paprecedentë të sëmundjes së rrallë të lisë së majmunit në vendet e zhvilluara. Dr. David Heymann, ish-drejtor i departamentit të emergjencës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press se lija e muajmunëve mund të jetë përhapur përmes veprimeve …

Read More »

Konsumimi i 1 kastraveci në ditë do të befasojë organizmin tuaj/ Ndikon tek dhëmbët, niveli i lartë i sheqerit, sëmundjet e zemrës tek kanceri,

Që nga kohërat antike, kastravecët janë përdorur në Indi si vakte, por edhe në mjekësinë tradicionale. Kjo sepse, në një vende të ngrohtë si India, kastravecët sigurojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin. Ky nuk është përfitimi i vetëm që ofron ky frut (kujtojmë se kastraveci është një frut, jo një perime).Do të mbroheni më mirë nga sëmundjet neurologjike. …

Read More »

Uji i gazuar është i shëndetshëm apo i dëmshëm? Si ndikon në shëndetin e kockave, të zemrës dhe të dhëmbëve. Flasin ekspertët

Uji i gazuar është një kombinim i ujit dhe dioksidit të karbonit nën presion. Natriumi dhe mineralet e tjera shtohen më pas. Dioksidi i karbonit dhe uji reagojnë kimikisht për të prodhuar acid karbonik, një acid të dobët. Kjo shkakton një ndjesi djegieje në gojë, e cila mund të jetë irrituese ose e këndshme. pH i ujit të gazuar është …

Read More »

Pakicefalia e brakicefalia

Achille Teti Shume shqiptare sidomos ata qe banonin ne fshat kishin si zakon ti lidhnin foshnjat ne djep ne pozicion supin (me shpine barkun lart) ku koka mbeshtetej duke krijuar presion tek pjesa e pasme e kafkes ku eshte pozicionuar truri i vogel. Kjo menyre posicionimi behej per te shmangur mbytjen e foshnjes kur lihej vetem diten dhe mema merrej …

Read More »

Ushqimet që shkaktojnë fryrje të barkut dhe zgjidhjet natyrale

Fryrja në bark ndodh kryesisht pas ngrënies. Ajo u ndodh shumë njerëzve, përfshirë ata që ushqehen shëndetshëm dhe besojnë se kanë zgjedhur ushqimet e duhura. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për shkaktarët kryesorë të fryrjes abdominale apo të barkut. Sa më shumë të dini e të lexoni për këtë çështje, do t’ju ndihmojë të menaxhoni situatën më …

Read More »

Pijet apo ushqimet me sheqer, cilat ju shëndoshin më shumë

Pijet apo ushqimet me sheqer tashmë janë kudo dhe konsumohen nga shumica e njerëzve. Duke filluar që nga fëmijët e vegjël e deri tek më të moshuarit. Janë kthyer aq shumë pjesë e jetës së përditshme, sa efektet e tyre negative prej vitesh po shfaqen gjithnjë e më shumë. Këto ushqime dhe pije janë pa dyshim në majën e listës …

Read More »