Shendeti

Virusi RSV mbërrin në Shqipëri, rasti i parë te një 16-vjeçar/ Çomo: I riu hyri në intubim! Ja simptomat

Në Shqipëri krahas gripit qarkullon prej më shumë se dy javësh edhe virusi sincicial ose RSV. Virusi prek kryesisht moshat pediatrike duke shkaktuar probleme në rrugët e frymëmarrjes dhe në sistemin nervor qendror. Mirëpo, rasti i parë dhe i rrallë në vendin tonë që është konfirmuar dy javë më parë, ka qenë një 16 vjeçar, gjendja e së cilit është …

Read More »

Situata e gripit dhe Covidit në Shqipëri/ Mjeku Ilir Alimehmeti tregon shenjat dhe u bën thirrje qytetarëve

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti duke folur për situatën e gripit në vendin tonë ka qetësuar qytetarët kur tha se kjo ishte e paralajmëruar dhe se jemi në muajt kur virusi është në kulmin e tij për shkak të të ftohtit. Mjeku tha se shenjat e gripit janë të forta me temperaturë të lartë që mezi ulet por që kalon pas …

Read More »

OBSH tregon se kur do të mbarojë urgjenca botërore e Covid

Urgjenca globale e Covid-it mund të përfundojë në vitin 2023. Në një konferencë shtypi të mbajtur në Gjenevë më 14 dhjetor, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, shpjegoi se në janar agjencia do të mblidhet për të diskutuar kriteret e nevojshme për të shpallur fundin e pandemisë. “Shpresojmë që në një moment vitin e ardhshëm do të jemi …

Read More »

Najada Çomo: Covid ka prekur çdo sistem të organizmit, brenda këtij muaji rihapet spitali Infektiv

Shefja e Spitalit Infektiv Najada Çomo ka folur ditën e sotme në lidhje me pasojat e pandemisë dhe sëmundjes te organizmi. Gjatë fjalës së saj ajo vuri theksin se ky virus ka prekur të gjithë sistemet e organizmit ndërsa vuri theksin në aspektin psikologjik. Ajo njoftoi gjithashtu se brenda këtij muaji pritet hapja e Spitalit Infektiv pas rikonstruktimit të godinës. …

Read More »

“Pandemia nuk ka mbaruar”, kreu i OBSH-së për Europën tregon skenarët e pritshëm në dimër

Pandemia e Covid-19 nuk ka mbaruar. Për Organizatën Botërore të Shëndetësisë nuk është ende momenti për një vendim të tillë. Kreu i OBSH-së për Europën Hans Kluge tregon për A2 CNN skenarët që na presin këtë dimër ndërsa e cilëson guximtar qëndrimin e presidentit amerikan Joe Biden se pandemia tashmë ka mbaruar. “Unë mendoj se Presidenti Biden është njeri shumë …

Read More »

Covid-19 në Shqipëri, 28 raste të reja, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë kryer 631 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 28 qytetarë, në këto bashki: 13 në Tiranë, nga 3 qytetarë në Durrës, Fier, nga 2 qytetarë Shijak, Berat, nga 1 qytetarë në Kurbin, Selenicë, Himarë, Sarandë, Gjirokastër. Janë 239 qytetarë aktivë me Covid19 në …

Read More »

Vaksina e parë kundër kancerit mund të jetë gati pas disa muajsh

Shkencëtarët po punojnë për një vaksinë kundër kancerit, e cila do të personalizohet për pacientët. Ilaçi i ri do të përdoret për të trajtuar pacientët me melanoma me rrezik të lartë, forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës. Vaksina mund të parandalojë mijëra vdekje çdo vit, shkruan KosovaPress. Prodhuesit Moderna dhe Merck kanë thënë se rezultatet e provës, e cila …

Read More »

COVID 19/ Asnjë humbje jete në 24 orët e fundit, rezultojnë pozitivë 19 qytetarë!

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 628 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 19 qytetarë, në këto bashki: 10 në Tiranë, 2 në Rrogozhinë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Lezhë, Durrës, Kamëz, Mallakastër, Gjirokastër, Tepelenë. Janë 251 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po …

Read More »

Situata e Covid 19/ Ministria e Shëndetësisë: 42 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e reja për situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH në 24 orët e fundit janë kryer 722 teste prej të cilave kanë rezultuar pozitivë 42 qytetarë. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë viktimë. Njoftimi:  Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për …

Read More »

Profesor Prifti uron Dr. Kaçanin për të renë kirurgjikale

Përmes një statusi në fb e tij, Prof.Dr. Edvin Prifti njofton publikisht për një ndërhyrje të suksesshme kirurgjikale të realizuar nga kolegu i vet në QSUT, Doktor Andi Kaçani. Profesori i njohur i kardiologjisë në vend shkruan: -Sot ne QSUT kolegu im dr. Andi Kacani realizon ne vazhden e te rejave kirurgjikale realizimin e nje procedure te re pikerisht zevendesimin …

Read More »