Kuriozitete

Joseph J. DioGuardi letër Kryeparlamentares Nikolla: Shpëtoni Butrintin

Dr. Lindita Nikolla Kryetare e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Nr. 4 Tirana Shqipëri Dërguar me postë elektronike Sekretarit të Kuvendit: [email protected] Më 22 prill 2022 Ref: Menaxhimi i Vendit të Trashëgimisë Botërore të Butrintit E nderuara Kryetare Nikolla, Po ju shkruaj si ish anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara nga shteti i …

Read More »

Një rekord që nuk mund ta thyejë askush vjen nga Nepali

Një udhërrëfyes në Nepal tashmë mund të konsiderohet një rekordmen i vërtetë, pasi ngjiti për të 26 herë malin Everest, diçka që nuk e ka bërë askush më parë dhe që vështirë se mund ta arrijë. 52-vjeçari, Kami Rita u ngjit në malin 8,848 m së bashku me 10 persona të tjerë përgjatë shtegut tradicional, në juglindje të masivit shkëmbor. …

Read More »

10 Maji, dita e kaçurrelit tonë

10 Maji është Dita e Pelikanit. Pelikani Kaçurrel, apo i njohur ndryshe si Pelikani Dalmat, (Pelecanus Crispus) simbol i Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, tashmë prej 5 vitesh, ka ditën e vet kombëtare. Dita e Pelikanit, është një ditë ku organizohen aktivitete ndërgjegjësuese dhe promovuese të vlerave natyrore dhe ekoturistike të këtij lloji në zonën e Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta si dhe në …

Read More »

Një asteroid sapo ka kaluar pranë Tokës

Një trup hapësinor me madhësinë e një ndërtese ka kaluar së fundmi pranë planetit Tokë. Asteroidi i njohur zyrtarisht me emërtimin “467460” kaloi pranë Tokës mbrëmjen e së hënës më 9 Maj. Distanca me planetin tonë ishte 5.7 milionë kilometra. Trupi hapësinor mbahej nën monitorim të vazhdueshëm nga NASA, njësoj si me gjithë asteroidët e tjerë që vërtiten përreth Tokës. …

Read More »

NASA regjistron ‘tërmet’ në Mars

NASA publikoi imazhe të hënën, të cilat tregojnë atë që shkencëtarët po e quajnë një “tërmet përbindësh” në Mars. Agjencia thotë se tërmeti e tronditi planetin Mars më 4 maj, ditën e 1222-të marsiane, ose sol të misionit. Lajmin e bëri të ditur transmetuesi amerikan Abc7. Tërmeti me magnitudë 5.0 ishte me sa duket dridhja më e madhe e zbuluar …

Read More »

Deklarata e papritur e Elon Musk: Nëse vdes në rrethana misterioze…

Miliarderi që bleu rrjetin social për një shumë prej 44 miliardë dollarësh, përmend vdekje në rrethana misterioze dhe iu drejtohet ndjekësve që nëse kjo ndodh, ka qenë kënaqësi që i ka njohur. “Nëse vdes në rrethana misterioze, ka qenë kënaqësi që ju kam njohur”. Ky postim ka marrë 87.6K retweets, pra është shpërndarë më shumë se 87 mijë herë. A …

Read More »

Zelensky nderon me medalje qenin Patron

Presidenti Volodymyr Zelenskiy i dhuroi qenit të famshëm ukrainas Patron që nuhaste minat  dhe pronarit të tij një medalje të dielën për të njohur shërbimin e tyre të përkushtuar që nga pushtimi rus. Terrieri Jack Russell është vlerësuar me zbulimin e më shumë se 200 eksplozivëve dhe parandalimin e shpërthimit të tyre që nga fillimi i luftës më 24 shkurt, …

Read More »

Skulpturë gjigante e bërë nga 350 pemë që qëndron jashtë Pallatit Buckingham

Lajmi English-shqip Giant sculpture made from 350 trees to stand outside Buckingham Palace -Skulpturë gjigante e bërë nga 350 pemë për të qëndruar jashtë Pallatit Buckingham .When Britain marks Queen Elizabeth II’s 70 years on the throne in June, a striking tree-shaped sculpture will stand outside Buckingham Palace, at the very center of the celebrations. Designed by Heatherwick Studio, the …

Read More »