Rajoni

Regjistrimi i popullsisë në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, Basha thirrje shqiptarëve

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka bërë thirrje shqiptarëve në komunat Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, që të bëjnë regjistrimin e vetes dhe familjarëve. Basha shkruan se regjistrimi është kundërpërgjigja më e mirë për politikat diskriminuese të Beogradit ndaj shqiptarëve në këto tre krahina. “Ndaj është e një rëndësie vendimtare dhe përgjegjësi e lartë kombëtare që çdo shqiptar i …

Read More »

“Kërcënim për sigurinë kombëtare”/ Diplomati serb ndalet nga autoritetet, nuk i lejohet hyrja në Mal të Zi

Autoritetet në Mal të Zi ia kanë ndaluar hyrjen në territorin malazez diplomatit serb, Vladimir Bozhoviç, me arsyetimin se ai paraqet kërcënim për sigurinë kombëtare. Këtë e ka bërë të ditur vetë Bozhovic, i cili përmes një video-mesazhi të postuar në rrjetin social Instagram, nga pika kufitare në Draçenovc, njoftoi se po pret që t’i dorëzohet vendimi. Për diplomatin serb, …

Read More »

Vrasja e Ergys Dashit dhe atentati ndaj Vuçiç/ Mister fati i Zvicer, mediat serbe hedhin dyshime: Gruaja e shpëtoi në Kiev, sot dëgjon muzikë?

Fati i Radoje Zvicer mbetet mister, ndërsa mediat serbe shkruajnë se nuk përjashtohet mundësia që të bëhet fjalë për një inskenim të vetë liderit të klanit mafion ‘Kavaç’ që operon në Mal të Zi e jo vetëm. Mediat në Panama nuk kanë raportuar për asnjë atentat ku të ketë mbetur i vdekur ndonjë ballkanas, ndërsa avokati i tij u shfaq …

Read More »

Vuçiç publikon foton: Jam njeriu i vetëm në botë që ha haribo për mëngjes

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka publikuar sot një fotografi nga aeroplani derisa ka marrë rrugën për Bullgari. Ai ka treguar se ka ngrënë mëngjes derisa kombinimi i ushqimit ka qenë tepër i pazakonshëm. Këtë e ka pranuar edhe vet kreu i shtetit serb dukë thënë se është i vetmi njeri në planet që për mëngjes ha kifle dhe haribo. …

Read More »

Prokuroria ndryshon aktakuzën kundër Hashim Thaçit e të tjerëve, s’kanë prova për krime në Ferizaj

Gjyqtari i Procedurës Paraprake të Gjykatës Speciale, Nicolas Guillou, ka miratuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Hagës për amendimin e aktakuzës së konfirmuar ndaj Hashim Thaçit dhe të tjerëve. Prokuroria Speciale ka kërkuar që nga aktakuza të hiqen pretendimet për krime në qytetin e Ferizajt. “Prokuroria Speciale kërkon leje për të ndryshuar aktakuzën e Konfirmuar, që të hiqen pretendimet për …

Read More »

Aksion kundër spiunazhit rus në Mal të Zi, arrestohen dhjetëra të dyshuar

Agjencitë ligjzbatuese në Malin e Zi kanë ndërmarrë të enjten një operacion masiv kundër një grupi personash që dyshohen si agjentë të spiunazhit rus. Autoritetet lokale kanë deklaruar se forcat speciale, nën drejtimin e Agjencisë për Sigurinë Kombëtare dhe Prokurorisë së Posaçme, kanë arrestuar dhjetëra persona në Podgoricë. Sipas burimeve zyrtare, të arrestuarit janë kryesisht shtetas rusë, por edhe malazezë, …

Read More »

Kryeministri grek, Mitsotakis mesazh Erdoganit: Kushdo që shkel kufijtë dënohet

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.” Mitsotakis tha: Ujërat tona do të mbeten të pathyeshme, kufijtë tanë janë blu dhe jo gri dhe historia na mëson se kushdo që shkel kufijtë dënohet. Siç theksoi kryeministri grek kantieret detare në Skaramanga dhe Elefsinë do të …

Read More »

Shkatërrimi i bandës shqiptare në Greqi, si efektivja “tradhtonte” kolegët e saj dhe u jepte informacione kriminelëve

Tri katet e një konvikti të vjetër në Universitetin e Politeknikut në Zografou ishin kthyer në një seli për banditët shqiptare, me në krye 30-vjeçarin Esmin Ferhati, i njohur si “Esko”. Ata paguanin 100 euro në muaj për dhomë dhe nuk paguanin energjinë elektrike, internetit apo ujin, duke jetuar si familje. Shqiptarët qarkullonin me Mercedes dhe shijonin jetën e luksit …

Read More »

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e Jarinjë. Në një intervistë për median zvicerane “Republik”, ai tha se Policia e Kosovës që nga korriku i vitit të kaluar e këtë vit është sulmuar mbi 40 herë, teksa për barrikadat e krijuara thekson se …

Read More »

U gjet i lidhur në pemë/ Vrasja e shqiptarit në Itali, policia arreston një grua 44-vjeçare, çfarë dyshohet

Një 30-vjeçar, me banim në Mathi, u ndalua nga karabinierët më 8 shtator me dyshimin se ishte i përfshirë në vrasjen e kontraktorit shqiptar Fatmir Ara, 43-vjeç. 43-vjeçari u gjet i vdekur më 4 shtator në fshatin San Carlo, Canavese pranë Torinos. Por me sa duket ngjarja ka marrë rrjedhë të re, pasi në pranga ka rënë edhe një grua …

Read More »