Rajoni

Sondazhi i Gallup: 42 përqind e maqedonasve duan të jetojnë në një vend tjetër!

42 për qind e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut do të largoheshin nga vendi nëse do të pajiseshin me të gjitha dokumentet e nevojshme. Të dhënat e një sondazhi të realizuar nga Gallup për periudhën gusht-tetor të vitit të kaluar janë tronditëse. Pyetjes “Nëse do të kishit të gjitha dokumentet e duhura, do të dëshironit të jetonit në një vend …

Read More »

​Kosova ndalon shitjen e vajit nga Serbia

Inspektorati i Tregut në vazhdën e inspektimeve të intensifikuara ka kryer edhe inspektime lidhur me verifikimin e sasisë dhe peshës së produkteve nëpër operatorët ekonomik në Republikën e Kosovës. Sipas një njoftimit të Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, për ta hequr çdo dyshim lidhur me peshën dhe sasinë e produkteve, mostrat janë dërguar në laborator për analiza përkatëse, pas …

Read More »

Vuçiç: Gabimi më i madh politik i Perëndimit, tanket për Ukrainën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vlerësuar se gabimi më i madh politik i Perëndimit ishte vendimi për dërgimin e tankeve në Ukrainë, “veçanërisht tankeve gjermane”. Sipas tij, me këtë vendim, Perëndimi e bashkoi popullin rus si askush më herët në qëndrimin e tyre ndaj luftës në Ukrainë. Kështu tha Vuçiç gjatë seancës së 3 shkurtit në Kuvendin e Serbisë, …

Read More »

Escobar: , Për Amerikën, njohja reciproke është qëllimi final i dialogut Kosovë-Serbi

Emisari i SHBA-ve për Ballkanin, Gabriel Escobar, ka folur edhe njëherë për procesin e dialogut, Asociacionin dhe tema tjera që ndërlidhen me relacionin Kosovë – Serbi. Escobar ka thënë se SHBA-të mbështesin një dialog të lehtësuar nga BE-ja, dhe se vendi i tij pret që të gjitha vendet e rajonit ta njohin njëra – tjetrën. “Politika jonë ka qenë shumë …

Read More »

”Vuçiç është tradhtar”, protestë në Beograd kundër propozimit franko-gjerman

Qindra qytetarë serbë janë mbledhur para Kuvendit të Serbisë në Beograd, ku po zhvillohet seanca e posaçme për Kosovën dhe propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, në të cilën po merr pjesë edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç. Seanca e posaçme në legjislativin serb është përcjellur me përplasje verbale dhe fizike mes deputetëve të opozitës dhe presidentit serb ndërsa …

Read More »

VIDEO/ Kaos dhe përleshje në Serbi, opozita i sulet Vuçiç: Nuk heqim dorë nga Kosova

Deputetë të Kuvendit të Serbisë janë përleshur fizikisht gjatë seancës ku po diskutohet plani evropian lidhur me marrëdhëniet me Kosovën, ku ka qenë i pranishëm edhe presidenti Aleksandër Vuçiç. Incidenti ndodhi pas fjalimit të liderit të Dverit, Boshko Obradoviç, i cili i bëri thirrje Vuçiçit që të deklarohet qartë nëse është pro nënshkrimit të ultimatumit për Kosovën apo jo dhe …

Read More »

Incident në Egje mes Turqisë dhe Greqisë

Mediat greke kanë publikuar me video momentin kur një anije turke ka kryer manovra në ishullin ishullin grek Farmakonisi me qëllim për të gjuajtur rojen bregdetare greke. Incidenti i cili ka ndodhur në 5 janar të këtij viti tregon momentin kur anija turke hyn në ujrat territoriale greke ndërsa rojet bregdetare qëllojnë me plumba në ajër kur skafi afrohet aq …

Read More »

Kurti: Pranojmë asociacionin por kam 6 kushte

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas shumë refuzimeve ka thënë sot në seancë plenare të Kuvendit të Kosovës se pranon marrëveshjen e asociacionit por ka 6 kushte. “Shteti normal demokratik nuk i diskriminon pakicat por i mbron ato… normalizimi i jashtëm i marrëdhënieve duhet t’i kontribuojë normalizimit të brendshëm.” – tha mes tjerash Kurti. “Asociacionim i komunave i dalur në …

Read More »

Plani franko-gjerman, Vuçiç: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha gjatë seancës së posaçme të Kuvendit serb se qëllimi “i ditës së sotme nuk është që përgjegjësia të bartet në këtë institucion apo te populli”. “Qëllimi është të dal para jush dhe qytetarëve dhe sinqerisht dhe haptazi të ndaj atë që na pret dhe çfarë po përballemi”, tha Vuçiç në Kuvend. Më 2 shkurt, …

Read More »

RTK – Radio Televizioni i Kurtit: Një aktivist futet me pankartë gjatë edicionit qëndror të lajmeve

Pas ndryshimeve të fundit në RTK e Kosovës Albin Kurti ka marrë nën kontroll gjithçka në Radiotelevizionin publik të Kosovës, i a cili ka pasur një lloj pavarësie editiriale. Tashmë militantët e Kurtit nga Kosova dhe Shqipëria janë drejtues të tij. Në shenjë proteste, një aktivist u fut me pankartë gjatë edicionit qendror të lajmeve, ku shkruhej RTK, Radio Televizioni …

Read More »