Sociale

Manastirliu: Nis rimbursimi i fishave të diabetit falas për qytetarët mbi 65 vjeç

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në fjalën e saj nga Pallati Kongreseve tha se do të rimbursohen fishat e diabetit diabetit falas për qytetarët mbi 65 vjeç. “Siç premtuam, fishat për matjen e diabetit për të moshuarit mbi 65 vjec rimbursohen sot nga shteti. Me politikat e orientuara drejt parandalimit financojmë sot programe të depistimit apo diagnostikimit …

Read More »

Kontrolle të shtuara në Portin e Durrësit, udhëtarët ankohen për vonesat

Kontrolle të shtuara në portin detar të Durrësit kanë sjellë ankesa nga udhëtarët për vonesat. E ndërsa kanë mbërritur rreth orës 07:30 në portin detar të Durrësit me tragetet e linjës së Barit, autobusat me pasagjerë vazhdojnë të qëndrojnë në territorin portual. Grupe kontrolli të Policisë, Antikontrabandës dhe Doganës po kryejnë kontrolle të imëta dhe verifikime duke shkaktuar vonesa të …

Read More »

Veliaj me shoqatat e hotelerisë në Tiranë: Këto janë ditët më të mira për Tiranën! Rreth 4 mln e gjysmë turistë vizituan vjet kryeqytetin shqiptar

Në një bashkëbisedim me përfaqësues të shoqatave të hotelerisë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh krenar për rritjen që ka pësuar industria e turizmit gjatë viteve të fundit, për të cilën ai tha se “po jeton ditët e saj më të mira”. Veliaj vuri në dukje se kjo industri, e cila shpeshherë edhe anatemohet pa të drejtë …

Read More »

Rikthehen reshjet e dëborës në juglindje, zbardhen Voskopoja e Dardha

Rikthehen reshjet e dëborës në juglindje. Gjatë mbrëmjes së djeshme reshjet e dëborës kanë prekur fshatrat turistik të Voskopojës e të Dardhës, ndërkohë që nuk paraqiten probleme me akset rrugore. Në Qarkun Korçë gjatë natës ka pasur reshje shiu/debore. Temperaturat arrijnë vlerat  0 grade deri +2 grade. Në zonat në kuotë +1150 m rreshje debore si në rrugën e Dardhes …

Read More »

Qeveria shqiptare shpall të dielën ditë zie, në nderim të viktimave në Greqi

Kryeministri Edi Rama njofton se Këshilli i Ministrave ka vendosur të shpallë ditën e dielë, ditë zie kombëtare në nder të viktimave që shkaktoi aksidenti hekurudhor në Greqi. Nga raportimi i fundit, deri në këto momente nga aksidenti më i rëndë hekurudhor në Greqi kanë humbur jetën 57 persona, 3 prej të cilëve dyshohet të jenë shqiptarë. “Tragjedia e Greqisë …

Read More »

“O gra po na vrasin”/ Qytetarët në protestë: Lulet e Shën Valentinit dhe 8 marsit po na i kthejnë në lule morti!

Ka nisur pak më parë protesta kundër vrasjeve të grave para ministrisë së Drejtësisë, nisur nga krimi makabër i Dan Hutrës, i cili u mori jetën 3 grave ditën e djeshme. ‘Si mund të lirosh dikë që ka vrarë. Hajde ta bëjmë këtë vend, pasi ka shkuar për dreq’-thotë një prej aktivisteve. ‘O gra po na vrasin! Lulet e Shën …

Read More »

Pezullohet shtrenjtimi i patentës/ Autoriteti i Konkurencës: Tre institucionet të tërhiqen

Autoriteti i konkurrencës ka venosur që të pezullojë rritjen e  cmimit të patententës Ai ka kërkuar që të mos zbatohet marëveshja e tre institucioneve, drejtorisë së tatimeve, drejtorisë së shërbimit dhe qarkullimit rrugorë si dhe shoqatës së autoshkollave. Marrëveshje e cila në thelb kishte rritjen me dy fish të kostos së kursit që frekuenton një kandidat për shofer. Ky inistitucon …

Read More »

Pallatet e vjetra/Shkreli: Do të bëhet ndërhyrje për t’i kthyer ato të sigurta për të jetuar. Problem janë ndërhyrjet pa leje në vite në katet e para

Drejtori i Institutit të Ndërtimit, Artan Shkreli ka sqaruar projektvendimin për kontrollin e strukturës së godinave mbi 50-vjeçare. Në një lidhje për Euronews, Shkreli sqaroi se për ato pallate të vjetra, që kanë pësuar dëmtime ndër vite, do të bëhet ndërhyrje për t’i kthyer ato të sigurta për të jetuar. “Ky nuk është moment për t’u shqetësuar. Është një moment …

Read More »

Mjegulla e dendur mbulon Korçën, probleme në qarkullim

Ne orët e para te mëngjesit të sotëm, në segmente të caktuara të aksit Korçë-Maliq ka pasur mjegull. Më e dendur ka qenë në segmentin Petrushë-Grabovicë duke sjellë probleme në qarkullim në orët e para të kësaj dite. Në kushte të tilla, drejtuesit e mjeteve kanë qenë të detyruar të lëvizin me shpejtësi të ulët edhe për të shmangur aksidentet …

Read More »