Sociale

Përplasja e autobusit me makinat, eksperti: Shoferi s’ka mbajtur korsinë, duhet të ruante distancën e sigurisë

Eksperti i sigurisë rrugore, Fisnik Ziçishti ka folur për aksidentin masiv të një dite më parë, tek “Ura e Tajvanit”. I ftuar në “Abc News”, tha se drejtuesi i autobusit nuk ka mbajtur korsinë e duhur dhe se duhet të kishte ruajtur distancën e sigurisë. “Siç e shikojmë edhe nga pamjet, dinamika është e qartë sepse kemi pamje. Tregon qartë …

Read More »

VIDEO/ Rama publikon projektin e “Urës mbi Bunë”: Do shkurtojë distancën mes Velipojës dhe Ulqinit

Me ndërtimin e kësaj ure, shkurtohet distanca mes Velipojës dhe Ulqinit nga 73 kilometra në 300 metra. “MIRËMËNGJES dhe me projektin e “Urës mbi Bunë”, një projekt i bërë gati për zbatim nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, i cili do të bashkëfinancohet nga dy qeveritë, për të lidhur vendet tona duke shkurtuar distancën mes Velipojës e Ulqinit nga 73km në …

Read More »

Shqipëria dhe Mali i Zi me pikë të re të përbashkët kufitare, Çuçi: Shkurtohet distanca me Ulqinin dhe ulet fluksi në Muriqan. Impakt edhe në zhvillimin e turizmit

Veç projektit të urës së re mbi Lumin Buna, Shqipëria dhe Mali i Zi do të kenë një Pikë të re të Përbashkët të Kalimit Kufitar. Marrëveshja u nënshkrua sot nga kryeministrat Rama e Abazoviç pas mbledhjes së dy qeverive. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, thotë se kjo pikë re kalimi në Shën Nikolla-Pulaj do t’i japë një frymëmarrje të …

Read More »

Dikur biznesi i preferuar i shqiptarëve, dy arsyet se pse është ulur numri i lokaleve në Shqipëri

Baret dhe restorantet kanë qenë një biznes i preferuar për shqiptarët, por ky model është zbehur vitet e fundit për dy arsye. Së pari, pandemia në vitin 2020 goditi rëndë këtë aktivitetet. Së dyti, mungesa e fuqisë punëtore dhe rënia e konsumit si rrjedhojë e emigracionit po japin efekt më të qëndrueshëm negativ. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin …

Read More »

Ksamil: Zgjerimi i plazheve rrit abuzimet me rërën: Inerte gëlqerore përt tu dukur e bardhë si gjithë zona!

Në Ksamil, përgatitjet për sezonin turistik të verës kanë filluar, me përpjekjet për zgjerimin e sipërfaqes së plazheve. Rreth 1200 metër kub rërë gëlqerore e transportuar buzë detit nga guroret është duke u shtresëzuar mbi materialin autokton të Ksamilit në të gjithë hapësirën e plazheve që kontraktohen nga subjekte private. Ekspertët e mjedisit dhe organizatat që po lobojnë për turizëm …

Read More »

Protesta e Bërxullës/ Banorët ndjekin të njëjtin skenar, bllokojnë rrugën e Rinasit: Nuk dorëzohemi!

Protesta e Bërxullës ku banorët e zonës kërkojnë prej muajsh shpronësimin e drejtë sipas tyre të pronave që preken nga projekti i aksit Thumanë-Kashar ka përshkallëzuar ditën e sotme duke ndjekur të njëjtin skenar si javët më parë. Disa nga banoret kanë bllokuar rrugën dhe kanë refuzuar të ngrihen duke mos reaguar ndaj ndërhyrjes së efektivëve të policisë. Gratë dhe …

Read More »

Artan Fuga shpall kandidaturën përballë Skënder Gjinushit, për kreun e Akademisë së Shkencave

Artan Fuga ka konfirmuar se do të kandidojë për kryetarin e Akademisë së Shkencave. Kujtojmë se Akademia e Shkencave drejtohet nga Skënder Gjinushi, i cili u shpall kryetar i Akademisë së Shkencave pas zgjedhjeve që u kryen më 24 maj 2019. Gjinushi mori 35 vota pro dhe 6 kundër, ndërsa këtë vit i mbaron mandati dhe do të rikandidojë sërish. …

Read More »

U dhunua në kufi nga policia malazeze, reagon Petraq Milo

Ish-këshilltari i Ilir Metës,  Petraq Milo ka reaguar në lidhje me dhunën e ushtruar ndaj tij në kufirin malazez nga autoritetet e Malit të Zi. Në një mesazh të dërguar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai tha në momentin që është dhunuar makina e tij ka qenë në radhë. Reagimi i Milos ka ardhur pasi u raportua se …

Read More »

Çmimi i patentave, Shqipëria më e shtrenjta në krahasim me Kosovën, RMV e Serbinë

Ndryshimi i çmimit të marrjes së një patente shkaktoi reagime të shumta. Vlera prej 85 mijë lekësh, u vendos pas një marrëveshje, mes shoqërive të interesit dhe Drejtoria e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor. Kjo shumë u konsiderua e lartë, duke hedhur akuza ndaj DPSHTRR. Megjithatë, Blendi Gonxhe, drejtuesi i këtij institucioni si dhe pjesëtarë të shoqatës së autoshkollave, …

Read More »