Aktualitet/LajmeShowbizz

Aspak e zakontë, Gjermania thyen tabu me “Miss Germany 2024”

Një nënë me origjinë iraniane është Miss Gjermania e re, duke reflektuar kthesën gjithëpërfshirëse të konkursit. Në ndryshim nga konkurset sipërfaqësore të bukurisë, Miss Gjermania emëron një fituese të re, arkitekten me origjinë iraniane Apameh Schönauer.

Apameh Schönauer u emërua Miss Gjermania 2024. Schönauer thotë se është e apasionuar pas të drejtave të grave dhe ndihmon emigrantët të asimilohen me jetën në Gjermani.

Fitorja e Schönauer ishte një hap i rëndësishëm në drejtimin më gjithëpërfshirës që ka marrë konkursi i Miss Gjermanisë që nga viti 2019, duke u zhvendosur nga garat e bukurisë fizike dhe bikini drejt një përkufizimi më kompleks të bukurisë që fokusohet në personalitetet dhe veprimet e konkurrentëve

Finalistet e këtij viti ishin ndryshe nga çdo mbretëreshë bukurie që vendi ka parë më parë, një grua jeton me një zemër donatore për dy vjet e gjysmë. Një tjetër ka një sëmundje të rrallë autoimune dhe përdor një karrige me rrota.

Këtë vit, u hoq edhe kufiri i moshës, finalistja më e vjetër ishte 42 vjeçe. Organizatorët thanë se rreth 15,000 gra aplikuan për t’u bashkuar me një proces përzgjedhjeje që zgjati disa muaj.

Pas fitores së saj, Schönauer mori shumë komente negative në mediat sociale duke thënë se nuk i përshtatet standardeve të bukurisë dhe nuk është as gjermane.

Artikuj të lidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button