Ekonomi

Rriten çmimet e apartamenteve në Shqipëri

Rritja e çmimeve të pasurive të paluajtshme në kryeqytet ka vijuar edhe në tremujorin e parë të këtij viti. Në tremujorin e parë 2022, çmimet mesatare përllogariten në 1,143 Euro/m2, me një rritje prej 3.2% në krahasim me fundin e vitit të kaluar. Në zonën brenda unazës çmimet po arrijnë mesatarisht 1,300 Euro/m2. Në zonën e Bllokut, çmimet i kanë …

Read More »

Gjergj Buzhuku bën deklaratën e fortë: Në Shqipëri bëhet kontrabandë nafte deri në 300 milionë euro në vit

Administratori i Konfinudstrias Gjergj Buxhuku i ftuar në MCN TV se në Shqipëri bëhet kontrabandë nafte në shifra kolosale, ku pastrohen 300 milionë euro në vit. “Është shumë e qartë që edhe brenda kësaj kategorie mund të ketë nënburime, që mund t’i takojnë kategorive të parave të krimit dhe korrupsionit, ku futet politika brenda. Nëse përmblidhen bashkë mund të përbëjnë pjesën …

Read More »

Dy shqiptarët në listën e Forbes “30 under 30”

“30 under 30” ose ndryshe 30 persona nën moshën 30-vjeçare listohen çdo vit nga revista prestigjioze Forbes, ky listim përfshin grupimin kryesor të cilët kanë patur sukses në biznes dhe impakt të konsiderueshëm në shoqëri. Këtë vit në listim ishin dhe dy djem shqiptarë, Dean Çelaj dhe Erblin Ribari, në kategorinë e Impaktit Social dhe Financës. Dean Çelaj, themeloi Akademi.al …

Read More »

MV merr vendimin, nga nesër furnizon me këtë produkt Shqipërinë

Shqipëria do të furnizohet me vaj luledielli nga Maqedonia e Veriut. Lajmin e bëri me dije ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj në një konferencë të përbashkët me homologun maqedonas, Kreshnik Bekteshi. Ibrahimaj shtoi se për këtë product ka mungesa në tregjet ndërkombëtare edhe pse çmimi është rritur ndjeshëm. “Nesër Republika e Maqedonisë së Veriut, do marrë vendim të rëndësishëm që …

Read More »

Rritja e çmimeve vijon edhe në prill, kryesojnë ushqimet

Rritja e çmimeve ka vijuar edhe në muajin prill. INSTAT raporton se krahësuar me muajin mars, në prill ka pasur një ndryshim të vogël (0.7%), por trendi rritës vijon. Ndërsa krahësuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ndryshimi është i konsiderueshëm (6,2 %). Rritjen më të lartë në muajin prill e kanë shënuar “ushqimet dhe pijet joalkoolike” me 3,56%, …

Read More »

Rritja e çmimit të energjisë, BB: Të jetë i përkohshëm, kostot të ndahen

Qeveria paralajmëroi një muaj më parë rritjen e çmimit të energjisë elektrike vetëm për disa kategori. Kështu, furnizimi me energji për familjet do t’i rikthehet fashave. Të gjithë ata konsumatorë familjarë që shpenzojnë më shumë se fasha limit 700 kWh, do ta paguajnë energjinë me një çmim më të shtrenjtë. Hilda Shijaku, ekonomiste pranë Bankës Botërore, tha në studion e …

Read More »

Rezervat e gazit në Detin e Zi do të zgjasin për 45 vjet

Depozitat turke përgjatë bregut të Detit të Zi kanë burime të mjaftueshme për të plotësuar nevojat globale për 45 vjet. Këtë e deklaroi Binali Yildirim, nënkryetari i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim në pushtet në Turqi, raporton “CNN Turk”. “Ne kemi gjetur gaz, kemi 540 miliardë metra kub gaz. Por ky është vetëm fillimi. Deti i Zi ka rezerva energjie për …

Read More »

Bordet e çmimeve/ Banka Botërore: Lëreni tregun të vetërregullohet

Hilda Shijaku ekonomiste pranë Bankës Botërore në Tiranë është e mendimit se fiksimi I cmimeve me borde nga qeveria është një masë që nuk duhet të shtrihet në kohë. Edhe pse shumë vënde kanë marrë nisma për fiksime cmimesh duke riparë taksat dhe tatimet, Shijaku thotë se tregu duhët të lihet I lirë të vetrregullohet. Në qoftë se këto fiksime …

Read More »

Pronarët e restoranteve: Mungesë në treg

Vaji është produkti i shportës me çmimin më të lartë me vendim bordi, 381 lekë/litër. Por edhe pse ky është çmimi tavan i përcaktuar nga Bordi i Transparencës, një litër vaj nuk tregtohet poshtë tij. E kundërta ndodh, siç pohojnë pronarët e restoranteve, të cilët e kanë vajin lëndë të parë. Në rastin më të mirë, këtë produkt ata e …

Read More »