Tag Archives: kompania

Kompania më e madhe në botë e metaleve të çmuara kërkon të blejë rivalin e vet për 17 miliardë dollarë!

Newmont Corp. në SHBA, kompania më e madhe në botë e metaleve, po ofron 17 miliardë dollarë për të blerë Newcrest Mining Ltd. të Australisë dhe për të krijuar një gjigant global të metaleve të çmuar, ndërsa minatorët kërkojnë të rrisin rezervat. Propozimi i vetëm për aksione të minatorit amerikan do të ishte marrëveshja më e madhe e blerjes në …

Read More »

Humb jetën në fluturim stjuardesa e Air Albania, kompania nuk jep detaje për ngjarjen

Mediat britanike raportojnë një ngjarje të rëndë në lidhje me një 24-vjeçare, anëtare e ekuipazhit të kabinës së Air Albania, e cila besohet se ka vdekur pasi është rrëzuar gjatë një fluturimi për në aeroportin Stansted. Shërbimi i ambulancës e dërgoi viktimën në spitalin Princess Alexandra në Harloë, por mësohet se ajo nuk ka shpëtuar. Media britanike ka kontaktuar me …

Read More »

Kompania e Trump shpallet fajtore për mashtrime tatimore

Kompania e pasurive të paluajtshme e ish-presidentit Donald Trump u shpall të martën fajtore për një skemë kriminale 15 vjeçare, që kishte për qëllim mashtrimin e autoriteteve tatimore. Vendimi i gjykatës shton sfidat ligjore me të cilat përballet republikani Trump, ndërsa po vazhdon fushatën e tij për rikandidim në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Organizata Trump – e cila menaxhon …

Read More »

Netflix po falimenton? Pasi humbi shumë abonentë për një muaj, kompania heq nga puna dhjetëra punonjës

Netflix ka pushuar nga puna rreth 150 anëtarë të stafit, vetëm një muaj pasi gjigandi i argëtimit tha se po humbiste abontentë për herë të oarë në një dekadë. Largimet nga puna prekin kryesisht zyrën e Netflix në Kaliforni dhe përbëjnë rreth 2% të fuqisë së saj punëtore në Amerikën e Veriut. Netflix tha se shkarkimet e punonjësve vijnë për …

Read More »