Tag Archives: Edi Rama

Tërmeti tragjik, Rama: Një mision shpëtimi solidariteti do të niset sot për në Turqi

Kryeministri Edi Rama është shprehur i pikëlluar për tërmetin tragjik që goditi mëngjesin e ditës së sotme Turqinë, ku për pasojë humbën jetën mbi 500 persona, ndërsa u plagosën qindra të tjerë. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se ditën e sotme një mision shpëtimi solidariteti do të niset për në Turqi. “I pikëlluar thellësisht për lajmin e …

Read More »

Mungoi në Kuvend për interpelancën e thirrur nga opozita për të, çfarë shkruan Rama në Facebook!

Ndërsa në Kuvend sot pati një seancë me tone të ashpra për mungesën e kryeministrit Edi Rama, kreu i qeverisë bëri një postim në rrjetet sociale, jo për çështjen e McGonigal që ka trazuar ujërat, por për projektin e portit Tregtar Porto Romano. “Kënaqësi të shohësh kaq shumë kompani të mëdha ndërkombëtare të interesuara për ndërtimin e portit tregtar në …

Read More »

Rama publikon pamje nga Zogaj: Po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës, perspektivë e re turistike Shqipëri-Mali i Zi

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me pamje nga Zogaj, ku po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës. Rama shkruan se kjo urë shihet si një perspektivë e re turistike mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. “MIRËMËNGJES   nga Zogaj ku po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës, me të gjitha parametrat në funksion …

Read More »

“Votuat me letra higjienike”, ‘shpërthen’ Koreshi: Ku e keni atë palaço cirku (Ramën)?! Të vijë të japë llogari!

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Koreshi ka shpërthyer në akuza ndaj Kuvendit dhe procedurave që u ndoqën javën e kaluar me votimet në seancën plenare, ndërsa nuk i kurseu sulmet ndaj Ramës. Ai tha se kryeministri duhet të ishte në seancë. “Kryetare, lidhur me procedurën që ndodhin këtu di që në Konferencën e Kryetarëve keni vendosur që votimi të jetë …

Read More »

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet më 1 qershor të vitit të ardhshëm

Kryeministri Edi Rama inspektoi sot punimet në tunelin e Llogarasë ku dhe bëri me dije se gërmimet në këtë tunel përfunduan. Teksa u prit me duartrokitje nga punonjësit e firmës që po kryen punimet, Rama i falënderoi për punën e bërë dhe mes të tjerash bëri me dije se pavarësisht se në kontratë afati për përfundimin e punimeve është gushti …

Read More »

Rama paralajmëron një tjetër rritje të pagës minimale

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar një tjetër rritje të pagesë minimale, vendim i secilës do të diskutohet së shpejti në qeveri. “Nuk e kam ndalur komunikimin me skuadrën time, sidomos me financat për politikat e reja mbështetëse. Duke nisur nga pagat e reja minimale te pagat për kategori të veçanta burimesh njerëzore, mbështetja me strehim e mjekëve, ushtarakëve, policëve që …

Read More »

Rama uron ditëlindjen e Ismail Kadaresë me vargjet e shkrimtarit Majakovski

Kryeministri Edi Rama ka uruar shkrimtarin e shquar Ismail Kadare në 87 vjetorin e lindjes. Në postimin e tij në rrjetet sociale, Rama thotë se uron që fjalët se Kadare nuk shkruan më, të jenë lojë, teksa zbulon dhe pëlqimin e tij për një poet rus, nga i cili ka shkëputur disa vargje për të uruar shkrimtarin shqiptar. Postimi i Ramës …

Read More »

“Të bëhemi gati për betejën finale me çdo kusht”, Berisha: Edi Rama ka tejkaluar çdo lloj pragu e vije të kuqe

Ish kryeministri Sali Berisha deklaroi nga Burreli ku ishte i pranishëm në ceremoninë e 32-vjetorit të krijimit të degës së PD, se qytetarët duhet të bëhen gati për betejën finale me çdo kusht për të larguar kryeministrin Edi Rama. Në fjalën e tij, Berisha akuzoi kryeministrin Rama se ka turpëruar vendin, ndërsa shtoi se sipas tij ai ka kaluar çdo …

Read More »

Edi Rama: Jam mik i Sorosit dhe Erdoganit njëherësh, jam shembull i veçantë

Në një intervistë për median malazeze, A Plus TV, kryeministri Edi Rama është shprehur se bota po jeton në kohë të vështira, por përtej kësaj, është shprehur optimist sepse thotë se ka lajme të rëndësishme që vijnë nga Ballkani Perëndimor. Për kreun e qeverisë, Ballkani perëndimor ka një pozicion në arenën ndërkombëtare më të vlerësuar, duke theksuar se po punohet shumë fortë …

Read More »

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit, Rama: I paharruar kujtimi i viktimave

Sot në mbarë botën shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit. Në vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që shpallte 27 janarin, si ‪Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit në nderim të viktimave ‪të Holokaustit. Në këtë ditë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka ndarë në Facebook një foto në përkujtim të jetëve të humbura. “I paharruar përjetë kujtimi i …

Read More »