Tag Archives: Edi Rama

Mocioni me debat për McGonigal, Rama- opozitës: Kanal ujërash të zeza, s’ka asnjë akuzë për mua

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur shpërthimin e një kanali ujrash të zeza atë që po ndodh në Parlament kur opozita e ka thirrur në një mocion me debat lidhur me akuzën e ngritur në SHBA ndaj ish agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. “Ka shpërthyer prej javësh një kanal ujërash të zeza në një çështje që nuk ka lidhje fare …

Read More »

VIDEO/ Rama publikon projektin e “Urës mbi Bunë”: Do shkurtojë distancën mes Velipojës dhe Ulqinit

Me ndërtimin e kësaj ure, shkurtohet distanca mes Velipojës dhe Ulqinit nga 73 kilometra në 300 metra. “MIRËMËNGJES dhe me projektin e “Urës mbi Bunë”, një projekt i bërë gati për zbatim nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, i cili do të bashkëfinancohet nga dy qeveritë, për të lidhur vendet tona duke shkurtuar distancën mes Velipojës e Ulqinit nga 73km në …

Read More »

Rama merr në mbrojtje Albin Kurtin: Askush të mos e akuzojë për tradhti, ka bërë gjënë e duhur

Kreu i qeverisë Edi Rama ka reaguar pas takimit të djeshëm mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiç në Bruksel, ku u dakordësuan për planin evropian. Ky zhvillim është konsideruar historik nga ana e Ramës, teksa shton se është rruga e duhur drejt së ardhmes. Në një postim në Twitter, Rama shkruan se Kurti ka bërë gjënë e duhur duke e pranuar planin …

Read More »

Rama pritet në Mal të Zi me ceremoni shtetërore, nis mbledhja e përbashkët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është pritur në Mal të Zi me ceremoni shtetërore nga kryeministri Dritan Abazoviq. Ndërkohë, pas prezantimit të dy delegacioneve, ka nis mbledhja e përbashkët e dy qeverive, e cila është e dyta me radhë, e ku do të nënshkruhen edhe disa marrëveshje bashkëpunimi. Mbledhja po mbahet në ndërtesën e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të …

Read More »

Rama takon Komisionerin Timmermans: Nevojë për të rritur mbështetjen ndaj Ballkanit

Kryeministri Edi Rama, i cili ndodhet në Mynih për të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë, u takua sot me  Komisionerin Europian për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane, Frans Timmermans. Lajmi u bë i ditur nga Kryeministri Rama në një postim në rrjetet sociale, ku ndau edhe momente nga takimi. Sipas kryeministrit Rama, gjatë takimi u diskutua mbi nevojën për të …

Read More »

Hajde këtu ta bëjmë një foto, të heshtim këto gojët e liga

Marrëdhënia mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit, që prej zgjedhjes së këtij të fundit kryeminstër i Kosovës, nuk ka qenë nga më të mirat. Një gjë e tillë është shfaqur pothuajse hapur nga ana e Kurtit dhe njerëzve pranë tij, që sa herë iu është dhënë rasti, kanë sulmuar Ramën. E kundërta ndërkohë, ka ndodhur me Ramën. Ky i fundit …

Read More »

Flutura Açka shpërthen në Kuvend: Mblidhni mendtë e kokës, sillni Ramën këtu, duhet të më japë përgjigje nëse është i korruptuar

Deputetja e PD, Flutura Açka është shfaqur e rebeluar sot në Kuvend. Sipas saj Kuvendi me këtë sjellje po bëhet fashist. “Me këto përjashtime këtu është bërë një parlament fashist. Kush jeni ju që nuk e sillni kryeministrin këtu? Mblidhmi mendtë e kokës. Sillni kryeministrin këtu se kam disa pyetje t’i bëj, për të më dhënë përgjigje nëse është i …

Read More »

VIDEO/ Rama ndan pamje nga projekti i Kardiokirurgjisë: Do t’i shtohet zinxhirit të shërbimeve të rilindura në QSUT

Kryeministri Edi Rama ka shpërdarë këtë mëngjes pamjet e projektit të ri të për Spitalin e Kardiokirurgjisë në QSUT, i cili do t’i shtohet zinxhirit të shërbimeve të rilindura shëndetësore të QSUT. Ky projekt përfshina salla operacioni me infrastrukturë moderne dhe pajisje të teknologjisë së lartë. “MIRËMËNGJES dhe me projektin që do të nisë shumë shpejt për Spitalin e Kardiokirurgjisë, …

Read More »

Rama nga Emiratet e Bashkuara Arabe: Mënyra si qeveriset vendi përcaktohet nga mënyra si përqafojmë të renë

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe për një vizitë dy ditore ku përveç takimeve bilaterale do të jetë i pranishëm edhe në “World Government Summit 2023”. Në një prononcim për mediat nga “World Government Summit 2023”, kryeministri Rama është shprehur se gjithnjë e më shumë po përballemi me situata që janë më të fuqishme se ne. Gjatë …

Read More »

Keni humbur kontaktet me të afërmit në Turqi? Rama publikon të dhënat ku mund të drejtoheni

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë numrat e kontaktit si dhe adresën e e-mail në shërbim të shtetasve shqiptarë që ndodhen në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi. Rama thotë se vendi ynë është në solidaritet të plotë me Turqinë dhe popullin e saj në këto ditë të vështira dhe se Ministria e Jashtme është në kontakt të pandërprerë me …

Read More »