Tag Archives: Edi Rama

Edi Rama: Hapini sytë e shikoni si është e vërteta

FLASIM NESËR PËR KËTË PËRSËRI, po le ta shikojnë pak dokumentin bashkëngjitur, veçanërisht ata miq të kësaj faqeje, që kanë sharë, akuzuar e fantazuar me mllef, për vendimin e qeverisë mbi metrat katrorë pa leje për qëllim fitimi! Le ta lexojnë vetë se si kohë më parë, i është çuar prokurorisë së Tiranës, rasti i atyre 4 mijë e 646 …

Read More »

Rama tërhiqet nga vendimi për rritjen e çmimit të energjisë elektrike: Kemi përmirësim të situatës

Qeveria shqiptare është tërhequr nga vendimi për të rritur çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët familjarë. Kryeministri Edi Rama ka lajmëruar në rrjetet sociale se nuk do të hyjë në fuqi nesër, pra më 1 tetor fasha 800 KW/H. “Sot kam një lajm pozitiv, në 1 shtator kur vendosëm fashën kërkesa nga KESH-i ishte 17 mijë kwh, kërkesa sot është …

Read More »

Kush është kryebashkiaku që ka “ngrënë dru” nga Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur në Forumin e Menaxhimit të Integruar të Mbetjeve dhe Ekonomisë Qarkulluese për pastrimin e zonave bregdetare dhe ka përmendur Himarën si histori suksesi. Por Rama nuk i kurseu as batuat duke thënë se kryetari i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro ka “ngrënë dru publikisht” dhe kjo ka ndikuar në zgjimin e tij të befasishme. Rama …

Read More »

Infantino në Shqipëri, takohet me kryeministrin Edi Rama dhe inspektoi infrastrukturën e futbollit

Numri 1 i institucionit kryesor të futbollit botëror, Gianni Infantino mbërriti rreth mesditës në Tiranë. Bëhet fjalë për të parin president të këtij institucioni që shkel në tokën shqiptare, i cili ditën e nesërme do të zbarkojë në Prishtinë. Sipas FSHF-së, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe delegacioni që e shoqëron mbërriti sot në Tiranë ku u prit nga Presidenti …

Read More »

“Do të kemi në qiell një kryeinspektoriat pa parti”, Rama: Për ata që na kanë përqeshur për satelitët…

Ditën e sotme u nënshkrua Kontrata e Shërbimit Satelitor në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë për monitorimin me teknologji të avancuar të territorit të Republikës së Shqipërisë, ndërmjet Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile dhe Operatorit “Satellogic USA Inc. Kështu, sigurohet përdorimi ekskluziv i 2 satelitëve, për një periudhë 3-vjeçare, duke garantuar monitorimin e të gjithë territorit, zhvillimin e kapaciteteve teknike …

Read More »

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2” do të jenë së shpejti në hapësirë, duke dhënë informacione të detajuara për të gjithë territorin e Shqipërisë. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi bëri me dije këtë të enjte se është nënshkruar kontrata me vlerë 6 mln dollarë mes Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile dhe operatorit Satellogic USA Inc SHBA, që konsiston në përdorimin …

Read More »

Rama: Do bëjmë çmos që çmimi i energjisë elektrike për familjarët e biznesin e vogël të mos rritet

Kryeministri, Edi Rama thotë se qeveria do të bëjë çdo përpjekje në mënyrë që çmimi i energjisë elektrike për familjarët dhe biznesin e vogël të mos rritet. “Me rëndësi të kihet parasysh se paralelisht do bëjmë cmos që të vijojmë të mbajmë të paprekur çmimin e energjisë elektrike për familjarët dhe biznesin e vogël. E kam thënë dhe përsëris, koha …

Read More »

‘Rama mbajti peng Bashën’, Spaho: Dosja e financimeve ruse u përdor për shantazh

Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho thotë se dosja e financimeve ruse është përdorur nga kryeministri Edi Rama për të shantazhuar ish-kreun e PD, Lulzim Basha. Në një intervistë për Euronews Albania, Spaho kërkoi që prokuroria të zbardhë një herë e mirë këtë çështje në mënyrë që të ndajë veprimet individuale të ish-kryetarit nga PD, që sipas tij nuk ka …

Read More »

Presidentja e Kosoves, Vjosa Osmani për VOA: Edi Rama po i shpëton fytyrën Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka komentuar marrëdhëniet me kryeministrin Edi Rama, i cili pak ditë ma parë tha a se nuk duhet t’i bëhet presion Serbisë që t’i vendosë sanksione Rusisë. Ajo ka thënë se mosmarrëveshjet mes tyre janë të natyrës zyrtare.  “Mosmarrëveshjet janë të natyrës zyrtare për temat që i përmenda, natyrisht që raportet ndërpersonale mes politikanëve janë …

Read More »

Intervista e plotë/ Rama për radion britanike: Ja mesazhet që më çon Emanuel Macron

Emision radiofonik nga Alaister Campbell dhe Rory Stewart me titull “Pjesa tjetër është politikë” Alastair dhe Rory janë së bashku me Edi Ramën, kryeministër i Shqipërisë, për të biseduar lidhur me Putinin, Merkelin, Macronin, Bashkimin Evropian, varkat e vogla, sulmet kibernetike nga Irani dhe shumë e shumë më tepër. Ndizni radion për të dëgjuar se si “rruga e tretë” frymëzoi …

Read More »