Tag Archives: spak

Flet njeriu që çoi Metën në SPAK: Ku u zhvillua takimi sekret me Ismailajn

Ish-juristi i OSHEE-së, Romeo Karaj, është personi  i cili ka kallëzuar në SPAK kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta, për aferën CEZ-DEA. Karaj dha detaje në lidhje me atë që ai e konsideron marrëveshja e korrupsionit Meta-Ismailaj. Ai tha se marrëveshja është lidhur në Pragë më 1 shkurt 2011, ndërsa tha se ka pasur dhe një takim sekret mes …

Read More »

Vrasja e Nezir e Gentian Beqirit/ SPAK kërkon burgim të përjetshëm për Ardian Çapjan

Prokuroria Speciale SPAK kërkon burgim të përjetshëm për Ardian Çapjan, i akuzuar për vrasjen e babë e bir Nezir e Gentian Beqirit në Elbasan në vitin 2012. Në pretencën e dhënë sot, SPAK kërkon edhe 25 vite burgim për Florenc Çapja, burgim të përjetshëm për Olsi Lekun, 6 vite burg për Ervis Bardhin, 20 vite për Klajdi Dokollin dhe 20 …

Read More »

“Për SPAK Vis Martinaj është gjallë! Po tentojnë ta nxjerrin nga strofulla”

Gazetari Lavdrim Lita thotë se sekuestrimi i pasurive të Ervis Martinajt me urdhër të SPAK ka për qëllim ta nxjerrë atë nga fshehja. Sipas Litës, SPAK e konsideron të gjallë ish-bosin e lojërave të fatit dhe po i fshihet drejtësisë. “Pasi kanë bastisur shtëpinë në Fushë-Kuqe dhe shtëpinë në Surrel, SPAK po tentojnë ta nxjerrin nga strofulla duke i prerë …

Read More »

SPAK zbardh lidhjen mes policisë dhe Erion Alibej: Shefi i krimeve u korruptua

Komisari Leonard Palushi ishte kthyer në një ‘ushtar’ të Erion Alibej i cili drejtonte një grup kriminal në Elbasan. Në këtë konkluzion ka mbërritur SPAK pas hetimeve gati 2-vjeçare lidhur me oficerin e nivelit të mesëm drejtues që u vu në pranga gjatë operacionit ‘Plumbi i artë’. Dëshmia e të penduarit Nuredin Dumani është vërtetuar edhe nga hetimet e SPAK. …

Read More »

Do pastronin 18 mln euro të mafias, SPAK jep pretencën për grupin e Rezart Taçit

Në Gjykatën e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar në datën 09.02.2023 është zhvilluar seanca gjyqësore e radhës për çështjen penale në ngarkim të të pandehurve Artur Balla dhe Bledar Lilo, të akuzuar për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal”, të parashikuara …

Read More »

Fatmir Mediu flet pasi u shpall i pandehur: SPAK i pozicionuar politikisht, akuzat të paligjshme

Pasi SPAK dorëzoi kërkesën për gjykim për çështjen Gërdeci, ka ardhur dhe reagimi i ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Ai akuzohet për veprën penale “Shpërdorim detyre” e kryer në bashkëpunim, si edhe për “Shpërdorim detyre” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues. Sipas tij rihapja e kësaj çështjeje dhe hetimet nga SPAK janë në kundërshtim me ligjin pasi prokuroria ka …

Read More »

Prokuroria e Posaçme nis hetimet për lidhjet e ish-zyrtarit të arrestuar të FBI-së me Shqipërinë

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka nisur hetimet për lidhjet e ish-zyrtarit të arrestuar të FBI-së, Charles McGonigal me Shqipërinë. Reagimi i SPAK vjen pas kërkesës zyrtare të bërë nga deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi. Në një njoftim për shtyp, Partia Demokratike njofton se tashmë SPAK ka kërkuar nga PD-ja vënien në dispozicion të materialeve …

Read More »

A ka nisur SPAK hetimet për skandalin “McGonigal”? Avokati shqiptar flet për atë që po ndodh në SHBA

Avokati Spartak Ngjela ka shpjeguar veprimin e SPAK, në lidhje me çështjen e ish zyrtarit të arrestuar të FBI-së, McGonigal dhe lidhjeve të tij me qeverinë shqiptare dhe kryeministrin Edi Rama. Sipas Ngjelës, SPAK nuk ka nisur hetimet pas kërkesës së deputetit të PD Gazment Bardhi. Avokati shpjegoi se kërkesa e kreut të SPAK Altin Dumani për të marrë dokumentet …

Read More »

Dosja e SPAK: Si u bënë shqiptarët “ekspertë”, të përpunimit të heroinës

Në apartamente që ndryshonin shpesh për të shmangur kontrollet e autoriteteve, Gernard Ago, një prej drejtuesve të grupit kriminal të goditur nga autoritetet italiane dhe SPAK në një operacion të përbashkët në kuadër të hetimeve të nisura që në 2019, krijonte laborator të përpunimit të heroinës. Sipas dosjes hetimore, lënda narkotike përpunohej dhe ndahej nga shqiptarë të tjerë, bashkëpunëtorë të …

Read More »

Emrat/ Nga ‘Mushka’, ‘tymi’ dhe ‘çokollata’: Zbardhet dosja e megaoperacionit të Antimafias Italiane dhe SPAK

Zbardhen detaje nga dosja hetimore në lidhje me operacionin antidrogë që u finalizua falë bashkëpunimit të Antimafias Italiane dhe Policisë Shqiptare, për të cilin SPAK lëshoi 21 urdhërarreste. Kujtojmë se nga këto arrestime janë ekzekutuar 15 masa. Në media është siguruar dosja e plotë hetimore, ku tregohet se si funksiononte dhe organizonte grupi kriminal i shqiptarëve dhe shtetasve të huaj, …

Read More »