Tag Archives: spak

Prokuroria e Posaçme nis hetimet për lidhjet e ish-zyrtarit të arrestuar të FBI-së me Shqipërinë

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka nisur hetimet për lidhjet e ish-zyrtarit të arrestuar të FBI-së, Charles McGonigal me Shqipërinë. Reagimi i SPAK vjen pas kërkesës zyrtare të bërë nga deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi. Në një njoftim për shtyp, Partia Demokratike njofton se tashmë SPAK ka kërkuar nga PD-ja vënien në dispozicion të materialeve …

Read More »

A ka nisur SPAK hetimet për skandalin “McGonigal”? Avokati shqiptar flet për atë që po ndodh në SHBA

Avokati Spartak Ngjela ka shpjeguar veprimin e SPAK, në lidhje me çështjen e ish zyrtarit të arrestuar të FBI-së, McGonigal dhe lidhjeve të tij me qeverinë shqiptare dhe kryeministrin Edi Rama. Sipas Ngjelës, SPAK nuk ka nisur hetimet pas kërkesës së deputetit të PD Gazment Bardhi. Avokati shpjegoi se kërkesa e kreut të SPAK Altin Dumani për të marrë dokumentet …

Read More »

Dosja e SPAK: Si u bënë shqiptarët “ekspertë”, të përpunimit të heroinës

Në apartamente që ndryshonin shpesh për të shmangur kontrollet e autoriteteve, Gernard Ago, një prej drejtuesve të grupit kriminal të goditur nga autoritetet italiane dhe SPAK në një operacion të përbashkët në kuadër të hetimeve të nisura që në 2019, krijonte laborator të përpunimit të heroinës. Sipas dosjes hetimore, lënda narkotike përpunohej dhe ndahej nga shqiptarë të tjerë, bashkëpunëtorë të …

Read More »

Emrat/ Nga ‘Mushka’, ‘tymi’ dhe ‘çokollata’: Zbardhet dosja e megaoperacionit të Antimafias Italiane dhe SPAK

Zbardhen detaje nga dosja hetimore në lidhje me operacionin antidrogë që u finalizua falë bashkëpunimit të Antimafias Italiane dhe Policisë Shqiptare, për të cilin SPAK lëshoi 21 urdhërarreste. Kujtojmë se nga këto arrestime janë ekzekutuar 15 masa. Në media është siguruar dosja e plotë hetimore, ku tregohet se si funksiononte dhe organizonte grupi kriminal i shqiptarëve dhe shtetasve të huaj, …

Read More »

VIDEO/ Meta- Berishës për Shkëlzenin: Të kujtohet kur më the, na mori në qafë ky budallai im?

Ndërsa i biri u thirr më në fund në SPAK, për Gërdecin, Sali Berisha bënte në të njëjtën orë rrëmujë Parlamentin, duke akuzuar Edi Ramën se ka bërë korrupsion me ish-zyrtarin e FBI. Historinë e mëposhtme, ndoshta shumë pak njerëz e mbajnë mend Në 5 mars 2015, Kuvendi i Shqipërisë kishte të njëjtën pamje si sot: Një Berishë që ulëret …

Read More »

Roland Bejko: SPAK ka dosje që implikojnë të gjithë politikën, Berisha e do PD për qëllime personale

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Roland Bejko ka komentuar situatën politike në vend e cila ka rezervuar mjaft ngjarje ditët e fundit. Në lidhje me thirrjen e Shkëlzen Berishës në SPAK dhe bllokimit të foltores nga Sali Berisha në Kuvend në të njëjtën kohë, ai u shpreh se priste që ish-kryeministri të akuzonte Ramën se ka nxitur Prokurorinë e …

Read More »

Shkëlzen Berisha: S’kam lidhje me Gërdecin, me Mediun kam folur për çështje personale, nuk i them. Nuk kam frikë nga SPAK

Shkëlzen Berisha, djali i Sali Berishës ka dalë nga ambientet e Strukturës së Posaçme (SPAK), ku qëndroi për rreth një orë. Ai tha se ishte thirrur në lidhje me çështjen e ‘Gërdecit”, ndërsa shtoi se me Fatmir Mediun ka folur për çështje personale, të cilat nuk i thotë. “Jam thirrur si person që ka dijeni për çështjen. Jam pyetur. Sigurisht …

Read More »

Arrestimi i ish-zyrtarit të FBI, Bardhi i drejtohet zyrtarisht SPAK: Nisni hetimet për organizatë kriminale të drejtuar nga Rama

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë të ditur se i është drejtuar sot SPAK që të nisë hetimet për një organizatë kriminale të drejtuar nga kryeministri Edi Rama. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Bardhi përmes një postimi në Facebook, ku bëhet e ditur se kjo kërkesë vjen pas arrestimit të ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal, i …

Read More »

Publikohet dokumenti! PS kallëzon në SPAK Berishën, Bashën dhe Ndrea Prendin për vrasjet e 21 janarit

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka dorëzuar sot në SPAK kallëzimin penal ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, ish-ministrit të Brendshëm të asaj kohe Lulzim Basha dhe ish-komandatit të Gardës së Republikës për dosjen e 21 janarit. Më parë, ministri bëri të ditur se do të kallëzohet i gjithë zinxhiri komandues i Gardës pas daljes së audio-përgjimit nga ngjarja tragjike. “Sot do …

Read More »

Vjedhja e floririt të Kërrabës, avokati që çoi në SPAK dyshen Meta-Berisha: Ilir Meta ka kafenenë më të bukur në Londër. Ja ç’më tha Izet Haxhia

Avokat Idajet Beqiri thotë se SPAK duhet të analizojë dosjen e tij për Metën dhe Berishën në lidhje me vjedhjen e floririt të Kërrabës. Beqiri i ftuar në Dritare TV thotë se Meta dhe Berisha duhet të hetohen për pasuritë. “Unë ia çova provat SPAK-ut me prova dhe me sa munda arrita të nxjerr se çfarë pasurie kishte bërë Berisha …

Read More »