Aktualitet/LajmeKryesoreNdodhi

3000 euro për një pistoletë/ Ndiqnin autobusin me makinë, momenti kur efektivë të veshur civilë arrestojnë autorët e trafikut të armëve Kosovë-Shqipëri

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me operacionin ku u godit grupi kriminal i cili trafikonte armë nga Kosova në Shqipëri.

Policia njofton se autorët shoqëronin me makinë autobusin, ku fshiheshin armët, aty ku është bërë edhe arrestimi i tyre nga efektivë të veshur civilë.

Gjatë operacionit u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak, ndërsa mësohet se çdo armë do të shitej nga 1500-3000 euro.

Njoftimi:
Tiranë/Goditet një grup kriminal që trafikoi armë zjarri nga Kosova në Tiranë, me qëllim shitjen. Sekuestrohen 10 armë zjarri.

 

 

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Seksionin për Operacionet Speciale në DVP Tiranë, në kuadër të një procedimi penal të ndjekur me metoda speciale të hetimit, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, si dhe në zbatim të masave të planit operacional “Sundimi i ligjit”, finalizoi operacionin e koduar “Transportuesi 2”.Gjatë operacionit, në vendparkimin e një terminali autobusëzh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan në flagrancë shtetasit: B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

 

Shtetasi B. K. dyshohet se ka vënë në autobusin me drejtues shtetasin E. Th., një çantë brenda së cilës u gjetën 10 armë zjarri pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak. Më pas, shtetasi B. K., në bashkëpunim me shtetasin M. K., kanë ndjekur me automjetin e tyre, autobusin, gjatë gjithë itnerarit.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar në Tiranë, me qëllim shitjen në vlerat 1500-3000 euro. Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, shtetasi E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë. Materialet i kaluan Prokurorisë.

(BalkanWeb)

Artikuj të lidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button