Tag Archives: Volodymyr Zelensky

Zelensky: Lufta në Donbas më e dhimbshmja/ Ukraina shkatërron dy baza ushtarake ruse

Lufta në Donbass është “një nga betejat më të vështira, më të dhimbshme dhe të vështira”. Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke falënderuar “të gjithë ushtarët dhe rojet kufitare që mbrojnë vendin në zonat e Bakhmut, Vuhledar, Avdiivka, Siver, Svatove, Lyman dhe Zaporizhzhia”. Ndërkohë raportohet se Ushtria ukrainase shkatërroi dy baza ushtarake ruse në Melitopol, rajoni Zaporizhzhia, duke vrarë …

Read More »

“Në fokus hapja e Ambasadës shqiptare në Kiev”, Zelensky zbardh telefonatën me Ramën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka zbardhur telefonatën me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Twitter, kreu i shtetit të Ukrainës thekson se veç urimit për 30-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, gjatë bisedës u diskutua për situatën në frontin e luftës. Ai theksoi rëndësinë e rritjes së ndihmës për sigurinë në Ukrainë, ndërsa më 24 shkurt bëhet …

Read More »

Nga avionët luftarakë te “spiunët”, operacioni sekret që u organizua për të dërguar Zelensky-n në SHBA

Vizita e Volodymyr Zelensky në SHBA shihet si historike pasi ishte e para jashtë shtetit që kur Rusia pushtoi vendin e tij. Ai u sigurua që të dërgojë mesazhe të shumta në fjalimin e tij në Kongres pasi siguroi mbështetjen publike të Joe Biden për furnizime të mëtejshme me pajisje ushtarake. Megjithatë, për të arritur në tokën amerikane, Zelensky u …

Read More »

Çfarë fshihet pas përplasjes publike mes Zelensky-t dhe kryebashkiakut të Kievit?

Përplasja publike që shpërtheu pak ditë më parë midis Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, i dha fund armëpushimit të heshtur që kishte qenë në fuqi që nga fillimi i pushtimit rus për të përmirësuar mosmarrëveshjet e brendshme politike. Por marrëveshja u kritikua nga Zelensky, i cili qortoi publikisht Klitschkon, duke akuzuar autoritetet …

Read More »

Zelensky mund të paraqitet fizikisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York

Diplomatët po përpiqen të organizojnë një vizitë të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York në muajin shtator, e cila do të ishte vizita e parë jashtë vendit që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. “Ne jemi gati për vizitën e çdo zyrtari, përfshirë edhe presidentin”, tha zëdhënësi i misionit …

Read More »

Zelenskyy: Rusia po përpiqet ta lë Evropën pa i mbushur rezervat e gazit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Rusia po përpiqet të parandalojë vendet evropiane që të mbushin rezervat e tyre të gazit mjaftueshëm për të përballuar dimrin e ardhshëm. Ai ka folur në një konferencë të naftës dhe gazit në Norvegji përmes lidhjes video, raporton AlJazeera. Është paralajmëruar që ky dimër në Evropë do të jetë i vështirë. E …

Read More »

Zelensky paralajmëron qytetarët: Kujdes, sulm i egër rus mund të ndodh në prag të ditës së Pavarësisë të Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar për një sulm të “egër” rus, tre ditë para ditës së pavarësisë së Ukrainës ( 24 gusht). Zelensky është shprehur i shqetësuar se Rusia mund të tentojë të prishë festimet e ditës së Pavarësisë së vendit, teksa ka paralajmëruar bashkatdhetarët e tij që të jenë vigjilentë ndaj një sulmi të egër rus. “Putini mund …

Read More »

Shtohet misteri mbi veprimin e Zelensky-t, shmangu një puç apo ishte kërkesë e BE-së

Shkarkimi i Prokurores së Përgjithshme dhe i kreut të shërbimeve sekrete të Ukrainës nga presidenti Volodymyr Zelensky, u prit me një habi të madhe, para së gjithash sepse krijon përçarje në administratën ukrainase. Që nga fillimi i pushtimit rus, presidenti është përpjekur gjithmonë që ta kompaktësojë qeverinë dhe zyrtarët e tij të lartë. Dhe Iryna Venediktova dhe Ivan Bakanov ishin …

Read More »

Zelensky: Kemi nevojë për garanci sigurie edhe nëse nuk jemi pjesë e NATO-s

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në një fjalim në konferencën vjetore të “Economist” deklaroi  se pavarësisht se Ukraina nuk është në NATO ka nevojë për një garanci sigurie. “Ukraina nuk është në NATO. Dhe kur u përpoqëm të fillonim fushatën e anëtarësimit, morëm përgjigje negative edhe për kërkesën për Plan Veprimi për anëtarësim. Por kjo nuk është një arsye për të …

Read More »

Zelensky: Anëtarësimi i Ukrainës në BE nuk duhet të zgjasë me dekada

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se rruga e Ukrainës drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian nuk duhet të zgjasë vite apo dekada dhe u zotua se procesi i anëtarësimit do të jetë i përsosur. Në përgjigje të ngjarjeve në parlamentin e Ukrainës këtë mëngjes, ku presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen iu drejtua ligjvënësve, presidenti i “Ukrainës postoi …

Read More »