Tag Archives: Vlore

60 VJETORI I TEATRIT PROFESIONIST “PETRO MARKO” TË VLORËS

Bashkim Kozeli …Kisha dëshirë që edhe drama e dytë “SINJALI I KUQ” të vihej po ne Teatrin e Vlorës. Jo vetëm se ngjarja e Bazës së nëndetseve kishte ndodhur atje, por sepse ndjeja detyrim moral. Në skenën e atij qyteti u rrita si poet, ku regjisori Myqerem Ferra dhe aktori Qiriako Sava më nxisnin të shkruaja e më ftonin të …

Read More »

AKU godet në Vlorë, gjobë disa subjekteve dhe bllokim të produkteve ushqimore

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU)  ka ndëshkuar 13 subjekte në Vlorë për tregtim të ushqimit të pasigurt. Trupa inspektuese e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit ka vijuar me kontrollet dhe monitorimet në subjekte që ushtrojnë aktivitetin e tregtimit të produkteve të mishit, mishit të pulës dhe të vezëve, në magazina frigoriferike, në supermarkete dhe fastfood-e. AKU bën me dije se gjatë …

Read More »

Digjen dy makina gjatë natës në Vlorë

Dy automjete janë djegur pak pas mesnate në Vlorë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:00, në fshatin Nartë dhe mjetet janë në pronësi të 49-vjeçarit, A. G. Ky i fundit është pronar i një restoranti në fshatin Nartë dhe nuk dihet nëse kjo zjarrëvënie është e qëllimshme Makinat e djegura janë hequr nga vendi i ngjarjes nga grupi …

Read More »

Moti i keq pushton vendin/ Ja çfarë po ndodh në Vlorë, jepet njoftimi urgjent

Me përkeqësimin e kushteve të motit, sot është pezulluar lundrimi detar për mjetet e vogla  dhe peshkarexhat në Vlorë. Kapitaneria njofton të gjithë ata që kanë mjete lundruese të mos dalin në det dhe të kujdesen për sigurimin e tyre. Njoftimi: 1.Në bazë të parashikimit për situatën hidrometeorologjike të përkeqësuar në gjirin e Vlorës dhe jashtë saj për datën 05 …

Read More »

Të papunë, sheshi ‘Omonia’ në Vlorë i mbushur plot me burra 45-60 vjeç

Prej orëve të para të mëngjesit burra të moshës 45-60 vjeç i gjen në sheshin “Omonia” me shpresën e gjetjes së një dite pune. Mjetet e punës i mbajnë gjithnjë me vete, mbështetur pas pemëve përgjatë rrugës, në degët e të cilave varin çantat, por siç e pranojnë edhe vetë bëhet çdo ditë e më e vështirë. “Rrimë për punë …

Read More »

Martinaj ndodhej në Vlorë para se të zhdukej? Ja çfarë thotë policia e Vlorës për të shumëkërkuarin

Kontrollet e FNSH në Vlorë mund të nxjerrin në dritë misterin e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj. Që prej zhdukjes së tij më 2 gusht, kontrollet e policisë kanë qenë të shumta për të zbuluar mbi fatin e Martinaj. Policia e Vlorës është pyetur sot në lidhje me kontrollet e shumta që kanë zhvilluar ditët e fundit dhe në bashkëpunim me …

Read More »

Kush është “bosi” që po kërkojnë? FNSH zbarkon në Vlorë, çfarë ndodhi gjatë natës

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë zbarkuar në Vlorës në mbështetje të Policisë së Shtetit. FNSH kanë krehur zonat me risk të lartë dhe ka patur kontrolle për eksponentë të krimit. Gjithashtu janë kontrolluar automjete të dyshuara për armë mbajtje pa leje dhe posedim lëndësh narkotike. Ka pasur kontrolle edhe në zona të thella për persona të cilët mund të …

Read More »

“Alo…janë plagosur 2 persona”/ Bëri njoftim të rremë për atentat në Vlorë, procedohet nga policia 15-vjeçari

Një 15-vjeçar është proceduar penalisht nga policia ditën e sotme. Kjo pasi dy netë më parë ai njoftoi policinë për një atentat në lagjen “Isa Boletini”, ku sipas njoftimit kishte dy persona të plagosur. Policia e Vlorës u alarmua mbrëmjen e 29 shtatorit, pas një njoftimi në Urgjencën Kombëtare për të shtëna me armë dhe për persona të plagosur. Policia ka …

Read More »

Gjendet i vdekur në anë të rrugës një person në Vlorë, informacionet e para

Një 70-vjeçar është gjetur i vdekur në anë të rrugës në aksin që lidh Dukatin me Fushën në zonën e Vlorës. Nga informacionet paraprake policia bën me dije se ngjarja dyshohet të jetë aksidentale. Grupi hetimor dhe policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për rrethanat e vdekjes së 70-vjeçarit. Vlorë/ Informacion paraprak Rreth orës 16:50, në Dukat-Fushë, në anë …

Read More »

Termocentralet lundruese/ Yuri Kim e Balluku në Vlorë, ambasadorja amerikane: Do sigurojnë energji për 200 mijë familje në vit

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, e shoqëruar nga ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, zhvilluan këtë të hënë një inspektim në termocentralet lundruese për prodhimin e energjisë të vendosura në Vlorë. Në fjalën e saj përpara kamerave ambasadorja amerikane theksoi se anijet nuk duken të bukura estetikisht, por janë funksionale dhe do të sigurojnë energji elektrike për rreth …

Read More »