Tag Archives: vIKTOR Orban

Hungaria i drejtohet grave: Nuk do të gjeni burra nëse edukoheni dhe bëheni më të zgjuara se ata!

Gratë nuk do mund të gjejnë partnerë ose të kenë fëmijë, nëse sistemi shkollor i Hungarisë i bën ato shumë më të zgjuara se burrat, ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundmi nga qeveria hungareze. Raporti, i quajtur ‘Edukimi rozë”, u botua nga zyra shtetërore e auditimit, e cila është e afërt me Viktor Orban, kryeministrin e …

Read More »

Kryeministrit i çahet gomonia në mes të Adriatikut, shpëtohet nga gazetari kroat (VIDEO)

Kryeministri hungarez Viktor Orbán rrezikoi të mbytej, kur gomonia me të cilen po udhëtonte në brigjet e Dalmatit, filloi të fuste ujë dhe ishte në rrezik fundosje. Ngjarja alarmante ndodhi gjatë në një gji në ishullin Vis në Adriatik. Por kryemistri gjeti “engjëllin e tij mbrojtës”, pasi një gazetar ndërhyri në momentin e duhur duke shpëtuar Orban dhe bashkëshorten e …

Read More »

Dorëhiqet aleatja e Orbanit pas fjalimit të tij “nazist”

Zsuzsa Hegedus, pjesëtare e rrethit të ngushtë të kryeministrit hungarez, Viktor Orban, ka dhënë dorëheqje pasi ai është pozicionuar kundër “popujve me racë të përzier”. Hegedus, e cila e ka njohur nacionalistin Orban për 20 vjet, e ka përshkruar fjalimin si “tekst të pastër nazist”, sipas mediave hungareze. Komiteti Ndërkombëtar i Auschwitzit për të mbijetuarit e Holokaustit, e ka konsideruar fjalimin …

Read More »

Orban dhe Le Pen: Sanksionimi i Rusisë është një vendim i gabuar dhe i rrezikshëm

Sanksionet e miratuara nga vendet e BE-së për agresionin rus ndaj Ukrainës janë “të gabuara dhe të rrezikshme”. Është ky është vlerësimi unanim i kryeministrit hungarez Viktor Orban dhe lideres së ekstremit të djathtë francez Marine Le Pen, shkruan la repubblica. Të dy liderët ftuan “partitë europiane që përfaqësojnë vlerat tradicionale” të tregojnë unitet në lidhje më këtë çështje, sipas …

Read More »

Orban paralajmëron për recesion dhe probleme të tjera për Hungarinë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, paralajmëroi për një epokë të pasigurisë dhe lufte në Evropë, teksa më 16 maj Parlamenti Kombëtar e zgjodhi atë në postin e kryeministrit pas fitores në zgjedhjet e muajit të kaluar të partisë së tij, Fidesz. Orban, i cili u betua për mandatin e katër radhazi si kryeministër, tha se shteti i tij përballet me një …

Read More »

Orban as në fjalimin e fitores nuk e harron Zelenskyn: Ai ishte kundërshtari im në këto zgjedhje së bashku me Sorosin

Presidenti hungarez Viktor Orban tha në fjalimin e tij të fitores të dielën, se rizgjedhja e tij dërgon një mesazh jo vetëm për BE-në, por edhe për presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, raporton CNN, transmeton Bota sot.   “Ne do ta kujtojmë këtë fitore deri në fund të jetës sonë, sepse na u desh të luftojmë kundër një numri të madh …

Read More »

Viktor Orban, aleati më i ngushtë i Vladimir Putin në Evropë, përballë një prove kyçe

Ruth Ben-Ghiat, CNN “Lituania qëndron për ne. Letonia qëndron për ne.” Në një video-fjalim drejtuar udhëheqësve të Bashkimit Evropian të enjten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky renditi vendet që kanë treguar solidaritet me popullin e tij. Pastaj erdhi në Hungari dhe toni i tij ndryshoi. “Hungaria… dua të ndalem këtu dhe të jem i sinqertë. Një herë e përgjithmonë. Duhet të vendosësh …

Read More »