Tag Archives: Turqia

“Do vijmë natën befas”, Gjenerali i mbrojtjes në Greqi i kundërpërgjigjet Turqisë: Askush nuk mund të na prekë

Njësitë dhe pikat e vëzhgimit të Evros u vizituan të mërkurën nga kreu i GEETHA, gjenerali Konstantinos Floros . Më pas kreu i GEETHA inspektoi masat e vëzhgimit përgjatë kufirit në prefekturën e Evros. Drejtuesi i GEETHA-s , duke iu drejtuar tubimeve të shumta të personelit të formacioneve vendore, dha urdhra dhe udhëzime për vigjilencë dhe përgatitje të vazhdueshme për kryerjen e misionit. Siç tha ai “ qëllimi ynë është të …

Read More »

Turqia: Marrëveshja e grurit, trampolinë për bisedimet e paqes Rusi-Ukrainë

Marrëveshjet e nënshkruara më 22 korrik në Stamboll për eksportin e grurit nga Ukraina mund të jenë baza për rifillimin e negociatave midis Moskës dhe Kievit për zgjidhjen e krizës ukrainase, tha zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin. Sipas zëdhënësit të Recep Tayyip Erdogan, me shpërthimin e konfliktit në Ukrainë, Perëndimi vendosi sanksione ndaj Rusisë, e cila si kundërpërgjigje filloi …

Read More »

Tensioni mes Turqisë dhe Greqisë, eksperti grek: Ushtria turke të mos guxojë me ne, nëse kalon “vijën e kuqe” e presin pasoja të rënda

Turqia dhe Greqia janë në një situatë tensioni në një kohë kur turqit kërkojnë çmilitarizimin e ishujve përballë tokës turke ashtu siç ishte parashikuar në Traktatin e Lozanës. Pak ditë më parë, grekët theksuan se ishin të përgatitur për çdo skenar sa i përket Turqisë, përfshi edhe përballjen e armatosur në ishuj duke bërë ushtrinë gati, ndërkohë që politika dhe …

Read More »

Tensionet arrijnë kulmin mes Greqisë dhe Turqisë, Athina notë proteste në Bruksel

Një konflikt i ri rrezikohet mes Turqisë dhe Greqisë. Qeveria e Ankarasë ka ndërmarrë disa misione ushtarake në kufijtë me të skajshëm të Greqisë duke regjistruar vetëm në 24 orë 36 ndërhyrje në tokën greke, sipas autoriteteve të Athinës, që kanë çuar notë proteste në Bruksel. Komisioni Europian reagoi duke i kërkuar Turqisë t’i japë fund të gjitha kërcënimeve dhe …

Read More »

Thirrje për bashkëpunim greko-turk për kërcënimin nga peshku tullumbace

Ekspertët thonë se Turqia dhe Greqia duhet të lënë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre dhe të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për kërcënimin në rritje të paraqitur nga speciet detare pushtuese si peshqit tullumbace. Nga Eleni Stamatoukou dhe Hamdi Fırat Buyuk Charalambos Tzarakis nuk po i besonte syve kur ngriti rrjetat e tij të peshkimit nga ujërat e Egjeut jashtë Kretës …

Read More »

Turqia dhe SHBA-ja diskutojnë për zgjerimin e NATO-s

Këshilltari kryesor i presidentit të Turqisë i tha homologut të tij amerikan se Turqia dëshiron “hapa konkretë” për ekzistimin e atyre që i quan “organizata terroriste” në Finlandë dhe Suedi, para se të shqyrtojë aspiratat e këtyre dy shteteve për NATO, tha Presidenca turke. Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, dhe Ibrahim Kalin, këshilltari për politikë …

Read More »

Ministri finlandez kërkon durim pasi Turqia tha se nuk mund të mbështesë ofertën e NATO-s

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka kërkuar durim dhe bëri thirrje për një qasje hap pas hapi pasi Turqia konfirmoi se nuk mund të mbështeste ofertën e vendit në NATO. Erdogan pretendoi se Finlanda dhe Suedia – e cila pritet gjithashtu të bëjë një përpjekje për t’u anëtarësuar në NATO – janë “shtëpia e shumë organizatave terroriste”, pa dhënë …

Read More »

Pse Turqia mund të bëhet streha e re për oligarkët rusë, që u shmangen sanksioneve

Nga Giacomo Tognini “Forbes” Kur sanksionet perëndimore filluan të godasin oligarkët rusë pas pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, shumë nga ata i zhvendosën jahtet e tyre jashtë Bashkimit Evropian dhe territoreve britanike për t’i shpëtuar rrezikut të sekuestrimit. Disa shkuan në Dubai, të tjerët në Maldive. Tani, destinacioni më popullor për jahtet e oligarkëve rusë është Turqia. Të paktën 8 jahte – duke përfshirë jahtet …

Read More »

Ambasadori amerikan trondit me deklaratën e tij: Greqia dhe Turqia ishin në prag të luftës në …

Greqia dhe Turqia ishin në prag të një konflikti të armatosur në verën e vitit 2020. Situata ishte tepër sërioze dhe vendet mund të shkonin në një përballje ushtarake për një moment. Duke folur për “Kathimerini”, ambasadori amerikan në Athinë Jeffrey Payat tha se gjendja ishte shumë më e rëndë krahasuar me atë që qytetarët panë në TV. Payat, i …

Read More »

Turqia prodhon anijet patrulluese të Shqipërisë

Kompania e inxhinierisë “Guzuyilmaz Muhendislik”, themeluar në vitin 1996 në rrethin Çigli të provincës Izmir, siguron kontribut edhe për ekonominë turke me anijet që prodhon, por edhe për industrinë e mbrojtjes. Gjithashtu kompania që ka ndërtuar edhe anijet në inventarin e Policisë së Turqisë dhe që ka dërguar anije në shumë vende të botës, përfshi këtu Rusinë e Nigerinë, po përgatitet që të kryejë …

Read More »