Tag Archives: Shqiperise

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Malit të Zi, zbardhet axhenda dhe marrëveshjet që do të nënshkruhen

Ditën e hënë, më 27 shkurt do të zhvillohet mbledhja e dytë e përbashkët mes qeverisë të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Malit të Zi. Ceremonia do të nisë në orën 10:30 ku do të bëhet edhe prezantimi i delegacioneve. Në mbledhje pritet të nënshkruhen disa marrëveshje mes dy vendeve Marrëveshjet përfshijnë ndërtimin e urës mbi lumin e Bunës, …

Read More »

Mbi Poetin Laureat të Shqipërisë

Gezim Basha Në romanin e famshëm të Barbara Kingsolver, “Poisonwood Bible,” karakteri kryesor, një pastor evangjelist, lë Xhorxhian dhe shkon misionar në Afrikë. Me vete mer fidanë dhe fara bimësh nga juglindja e SHBA-së me deshirën e kultivimit të tyre në Afrikë. Për habinë e pastorit, bimët vërtet mbijnë por duken të transformuara e të degraduara në atë pikë sa …

Read More »

Pas Shqipërisë edhe Abazoviç njofton se Mali i Zi do ketë satelitin e vet në hapësirë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, njoftoi se Mali i Zi për herë të parë në histori po nis një program hapësinor. “Jam i sigurt se ky informacion do të shkaktojë pak tallje, për disa madje do të jetë edhe subjekt humori, por është çështje serioze dhe jam i lumtur t’iu njoftoj për këtë gjë”, tha ai gjatë një …

Read More »

“Korrupsioni e rryshfeti janë ADN-ja e Rilindjes”/ Meta: Këto kanë cënuar miqësinë e Shqipërisë me SHBA-në

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta akuzon qeverinë dhe kryeministrin Edi Rama se korrupsioni në Shqipëri po cënon marrëdhëniet me SHBA-në. Në një postim në Facebook, Meta shkruan se rryshfeti dhe korrupsioni janë ADN-ja e qeverisjes së Ramës dhe Rilindjes. Sipas tij, marrëdhëniet SHBA-Shqipëri bazohen në vlera dhe jo në afera. Postimi i Ilir Metës: Korruptimi dhe rryshfeti janë …

Read More »

Dua Lipa, si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e marketingut të Shqipërisë

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa,po vazhdon t’i bëjë të gjithë krenarë kudo në botë. Së fundmi, media e njohur greke, “Prothothema” i ka dedikuar një artikull, duke treguar të gjithë historinë e jetës së saj, si u bë e famshme dhe deri te vizita më e fundit në vendin tonë. Pra, si u kthye ylli 27-vjeçar në asin …

Read More »

Presidentja e KE: 80 mln euro Shqipërisë për krizën energjetike, 500 mln euro investime në rajon

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka deklaruar se BE do t’i dhurojë Shqipërisë 80 mln euro si mbështetje për krizën energjetike dhe 500 mln euro për Ballkanin për modernizimin e sistemit energjetik. “Këto janë arritje në një kohë sfidash, këtu kam parasysh luftën në Ukrainë. Rusia po shkel rendin ndërkombëtar dhe ccdo Kartë të OKB-së. Fatmirësisht Shqipëria …

Read More »

Reja nuk rinovon, në Itali zbulojnë trajnerin e mundshëm të Shqipërisë

Trajneri Edy Reja është në fundin e kontratës së tij me Shqipërinë, e cila skadon në muajin nëntor dhe nuk do të ketë rinovim. Në FSHF kanë filluar të mendojnë për zëvendësuesin, i cili mund të jetë sërish italian. Ditën e sotme, “Gazzetta dello Sport” shkruan se Luigi Di Biagio mund të jetë trajneri i ri i Kombëtares shqiptare. Sipas …

Read More »

Do të luajë kundër Barcelonës, prestigjozja në Spanjë shkruan për Asllanin: Krenaria e Shqipërisë

Kristjan Asllani luajti takimin e parë si startues kundër Romës. Jo pak janë shanset që lojtari shqiptar të jetë sërish nga minuta e parë me Barcelonën në Champions League. Ndërkohë historia e mesfushorit shqiptar ka tërhequr vëmendjen e AS. Ata kanë treguar historinë e emigracionit të familjes së Asllanit, duke e quajtur si krenaria e Shqipërisë që refuzoi Italinë dhe …

Read More »

Tre ish-presidentët e Shqipërisë dhe Majko mbërrijnë në Hagë, vizitojnë ish komandantët e UÇK

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka iniciuar udhëtimin e përbashkët me ish-krerët e shtetit shqiptar drejt Hagës për të vizituar drejtuesit e UÇK-së në kohën e luftës. Bashkë me Pacollin, në aeroplanin e tij privat, u nisën edhe ish-presidentët e Shqipërisë Rexhep Meidani, Alfred Moisiu dhe Bamir Topi, si dhe ish-kryeministri Pandeli Majko. Pacolli kishte planifikuar t’i çojë në Hagë ish-presidentët …

Read More »

Rama për ”Washington Post”: Irani nuk ia doli të shkatërronte infrastrukturën digjitale të Shqipërisë

Vendimi historik i Shqipërisë i këtij muaji për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, pas sulmeve masive kibernetike, filloi me një hetim të nivelit të lartë, deklaroi kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Tim Starks të gazetës së njohur amerikane ”Washington Post”. FBI dhe një ekip nga Microsoft punuan me ekspertë të huaj dhe shqiptarë për të identifikuar katër …

Read More »