Tag Archives: Shqiperi

Kush e vrau të besuarin e Florenc Çapjas? Autoritetet belge vijnë në Shqipëri, në kërkim të provave për vrasjen e Bledar Muçës

Vrasja e Bledar Muçës, i konsideruar si njeriu i besuar i Florenc Çapjas i shumëkërkuari për urdhërimin e vrasjes së Gentian e Nezir Beqirit, sjell sërish në Shqipëri prokurorë dhe oficerë nga Belgjika. Hetuesit janë në kërkim të provave për të hedhur dritë mbi ekzekutimin e 43-vjeçarit në Antverp. Burime konfidenciale pranë Prokurorisë së Përgjithshme thanë për Newes 24 se …

Read More »

“Hajdutët e Bordit nuk ndalen”, Vasili krahason çmimin e naftës me Maqedoninë: 55 lekë më lirë se në Shqipëri!

Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka krahasuar çmimin e naftës në vendin tonë me atë të Maqedonisë, ku thotë se teksa Bordi e rriti në 208 lekë, në Maqedoni çmimi ka rënë ndjeshëm. Sipas deputetit, në Maqedoni që nuk prodhohet naftë, ajo shitet me 153 lekë, pra 55 lekë më lirë se në Shqipëri, ndërsa në vendin tonë, …

Read More »

Virusi RSV mbërrin në Shqipëri, rasti i parë te një 16-vjeçar/ Çomo: I riu hyri në intubim! Ja simptomat

Në Shqipëri krahas gripit qarkullon prej më shumë se dy javësh edhe virusi sincicial ose RSV. Virusi prek kryesisht moshat pediatrike duke shkaktuar probleme në rrugët e frymëmarrjes dhe në sistemin nervor qendror. Mirëpo, rasti i parë dhe i rrallë në vendin tonë që është konfirmuar dy javë më parë, ka qenë një 16 vjeçar, gjendja e së cilit është …

Read More »

Ndryshon përsëri mosha e daljes në pension në Shqipëri, rritet edhe periudha për sigurimet

Eshtë viti i tetë që ndryshon përsëri mosha e nevojshme për të fituar pensionin e pleqërisë. Kjo ndodh që prej reformimit të skemës në 2015-n. Në vitin 2023, sipas ligjit respektiv për sigurimet shoqërore, mosha e daljes në pension për gratë është rritur me 4 muaj të tjerë, ndërsa portofolit të sigurimeve i shtohen edhe 4 muaj të tjerë. Kështu, …

Read More »

Armand Duka surprizohet nga investimi i Partizanit: Më i madhi në Shqipëri, nuk e di se si Gaz Demi e ka përballuar

Presidenti i Federatës së Futbollit në Shqipëri, Armand Duka ka folur në një intevistë me gazetarin sportiv, Gerti Çarçani, për disa nga arritjet e FSHF gjatë vitit 2022. Presidenti Duka ka folur për shumë nga arritjet e FSHF dhe projektet që janë në zhvillim e sipër, gjë e cila do të sjellë një zhvillim të madh për futbollin në Shqipëri. Duka …

Read More »

“Na premto që do të vish kur të përurojmë bustin e babait tuaj”, Rama fton Mitsotakis sërish në Shqipëri

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka zhvilluar takime me minoritetin grek në fshatin Derviçan të Dropullit në Gjirokastër ku është pritur nga Kryeministri Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë lokalë. Gjatë takimeve kryeministri Rama e ka ftuar sërish homologun e tij grek në Shqipëri, për të përuruar sheshin e Dervicanit dhe bustin e ish-kryeministrit grek Konstantinos Mitsotakis, i cili është babai …

Read More »

Vrasja e Briken Sanajt, autori e bëri planin në Belgjikë, hyri ilegalisht në Shqipëri

Autoritetet shqiptare dhe ato belge kanë nisur një sërë letër porosish për të arrestuar dhe ekstraduar Valmir Kolën, autorin kryesor të dyshuar të vrasjes së Briken Sanajt, në Kodrën e Diellit në Tiranë, rreth dy muaj më parë. Duket se atentati ndaj Sanajt ka qenë i mirëmenduar që në Belgjikë, aty ku prej vitesh jetonte Valmir Kola, i njohur edhe …

Read More »

Zbardhet marrëveshja e plotë/ Britania premton rritjen e investimeve në Shqipëri për të ndaluar fluksin e emigrantëve ilegalë

Britania e Madhe premton rritjen e investimeve në Shqipëri dhe projekte në kulturë, rini dhe arsim, në këmbim të disa marrëveshjeve të përbashkëta që ka si qëllim kryesor ndalimin e fluksit të madh të emigrantëve shqiptarë. Marrëveshjet janë nënshkruar sot mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut britanik Rishi Sunak pas disa javësh negociata intensive. Duket se çështja kryesore është ajo …

Read More »

Vettingu në Shqipëri, VOA: Më shumë se gjysma e prokurorëve dhe gjykatësve kanë dalë nga sistemi

Në Shqipëri, gati 70 përqind e gjykatësve dhe prokurorëve, i janë nënshtruar deri tani procesit të rivlerësimit, i njohur dhe me termin vetting. Prej tyre vetëm më pak se gjysma kanë mundur të konfirmohen në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK). Të dhënat janë bërë të ditura nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) në një bilanc të procesit …

Read More »

Shpenzimet e universiteteve në Shqipëri, mijëra euro për sigurinë dhe mobilimin

Gjashtë universitete në Shqipëri harxhojnë me qindra mijëra euro për sigurinë e godinave dhe dieta, ndërkohë që fondet për kërkimet shkencore janë të papërfillshme, thotë një raport i bërë nga qëndresa qytetare. Sipas studimit këto universitete kanë shpenzuar mbi 2 milion euro për rojet e godinave dhe mbi 120 mijë euro për karburant ndërkohë që për kërkimet shkencore kanë shpenzuar …

Read More »