Tag Archives: Shqiperi

Eurostat: 74.7% e popullsisë në moshë pune në Shqipëri është e rrezikuar nga varfëria

Në Shqipëri 74.7% e popullsisë në moshe pune rrezikojnë të bien në varfëri, pasi jetojnë në familje me intensitet të ulët të punës raportoi sot Eurostat. Instituti Europian i Statistikës sqaroi se, intensiteti i punës pasqyron se sa kanë punuar të gjithë anëtarët e familjes në moshë pune në krahasim me potencialin e tyre të plotë. Në përgjithësi, sa më …

Read More »

Arrestohen në Shqipëri dy finlandezë të shpallur në kërkim ndërkombëtar

Dy finlandezë janë arrestuar këtë të shtunë në Shëngjin të Lezhës, në kuadër të operacionit ndërkombëtar të koduar “Manhunt”. Shtetasit K. U., 30 vjeçe, dhe L. H., 32 vjeç, janë shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike të forta dhe sintetike”. Pas arrestimit në Shqipëri, të dy shtetasit do të ekstradohen drejt Finlandës. Operacioni u finalizua …

Read More »

VOA: Rama pritet nga Stoltenberg, i paraqet propozimin për bazë detare të Natos në Durrës

Kryeministri shqiptar Edi Rama i paraqiti sot Sekretarit të Përgjithshëm të Nato-s, propozimin për ndërtimin e një baze detare të Aleancës në Durrës Gjatë deklaratës së përbashkët pas takimit në Bruksel, zoti Rama tha se bëhet fjalë “për të shtuar një vlerë tjetër të rëndësishme në infrastrukturën dhe logjistikën e aleancës, duke vënë në dispozicion të NATO-s një bazë të flotës …

Read More »

Media britanike: Baza detare e NATO-s në Shqipëri është paralajmërim për Vladimir Putin

“Shqipëria po i dërgon një sinjal paralajmërues presidentit rus, Vladimir Putin, përpara një takimi të NATO-s për bazën e re detare në vend”. Kështu e nis shkrimin tabloidi britanik “Express”, i cili i paraprin takimit të kryeministrit shqiptar, Edi Rama, me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pikërisht për të diskutuar mbi ndërtimin e një baze detare të aleancës në …

Read More »

Frederik Ndoci vendos të rikthehet nga SHBA në Shqipëri: Bota po na merr djemtë më të mirë…

Këngëtari i njohur shqiptar Frederik Ndoci përmes një postimi në rrjetet sociale ka deklaruar se ai ka marrë vendim që të kthehet përfundimisht në Shqipëri për të jetuar dhe për të punuar, pas vitesh në emigrim. ” E un do kthehem tash pergjithmone! Te kendoj per ket vend, ma tbukrin dhe e qiell, ma tbukrat male, fusha e dete, do …

Read More »

TË GJITHA NGJYRAT E KULTURËS TURKE DO TË PROMOVOHEN NË SHQIPËRI

Në qytetet e Shqipërisë, Tiranë, Shkodër dhe Elbasan do të mbahet java e Kulturës Turke. Elementet shumëngjyrëshe të kulturës turke do të promovohen me aktivitete që do të zhvillohen gjatë gjithë javës. Gjatë Javës së Kulturës Turke, organizuar në kuadër të projektit Javët Ndërkombëtare të Kulturës, që do të realizohen nga Ministria e Kulturës se Shqipërisë gjatë vitit 2022, do …

Read More »

Ekskluzive/ Ambasadori i Kosovës në Shqipëri z. Skënder Durmishi: Jemi një komb, me dy shtete. Mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri-tjetrin!

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shqipëri Z. Skënder Durmishi Intervistoi: Marjana Doda “Shqipëria dhe Kosova, përveç historisë dhe sentimenteve, shumicën e orientimeve strategjike i kanë të njëjta, por mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri- tjetrin, në të gjitha fushat”, kështu shprehet në një intervistë ekskluzive për Argumentum.al Ambasadori i Republikës së Kosovës në …

Read More »

Lija e majmunëve, mbërrijnë në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve

Kanë mbërritur në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve të dyshuara me linë e majmumit apo kontakteve të tyre. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manatirliu vizitoi sot laboratorin e referencës në Institutin e Shëndetit Publik, ku bëri me dije se testimet për linë e majmunit do të kryhen në Shqipëri. “Në laboratorin e referencës në Institutin …

Read More »

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot se është punuar për një projekt të rëndësishëm. Bëhet fjalë për një bazë detare të NATO-s në Shqipëri. Rama tha se idetë do i shpalosen Komandantit të Komandës Operacionale të NATO-s, Gjeneral, Tod Daniel Wolters. “Fakti që kam pasur mundësi të takohem me gjeneralin, të flas me të më ka bërë të ndihem shumë …

Read More »

Kryediplomati grek, Nikos Dendias të hënën në Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias do të vizitojë të hënën Shqipërinë. Ai do të takohet fillimisht me anëtarë të minoritetit grek në Himarë dhe më pas me kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, raporton Euronews.al. Agjenda e kreut të diplomacisë helene përfshin edhe takime me kryeministrin Edi Rama dhe homologen Olta Xhaçka. Bisedimet do të …

Read More »