Tag Archives: shkup

Mbledhja e dy qeverive/Rama: Koha për të projektuar të ardhmen përtej luftës, duhet një sinergji më e plotë me BE

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në takimin mes dy qeverive, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, tha se ka ardhur koha që rajoni të mos qëndrojë me kurriz ndaj njëri-tjetrit. Po ashtu ai tha se Ballkani i Hapur ka dhënë mundësi të reja dhe për të parë pozitivisht drejt të ardhmes. “Ky është një takim i rëndësishëm, një mbledhje …

Read More »

Kovaçevski: Kemi qëllim të përbashkët, bashkë po ecim në rrugën drejt integrimit në BE

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në fjalimin e tij në mbledhjen e përbashkët mes qeverisë së RMV-së dhe asaj të Shqipërisë, tha se marrëdhëniet mes dy vendeve janë në nivelin më të lartë të mundshëm. “I dashur Edi dikush nuk besonte, por ja ne bashkë po ecim në rrugën drejt integrimit evropian. Ju Edi por edhe Republika e …

Read More »

Mbledhja e qeverive Shqipëri Maqedoni, Rama: Do të finalizojmë një sërë marrëveshjesh

Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Maqedonisë së Veriut do të mbajnë sot në Shkup mbledhje të përbashkët. Në këtë mbledhje kryeministrat Edi Rama dhe Dimitar Kovacevski do të mbajnë fjalime zyrtare. Kryeministri shqiptar, Edi Rama në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se sot do të finalizojnë një sërë marrëveshjesh e memorandumesh ndërqeveritare “Mirëmëngjesi dhe nga Shkupi, ku …

Read More »

Von der Leyen në Shkup: Sigurova presidentin dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin në BE

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ndodhet në Maqedoninë e Veriut në kuadër të propozimit francez. Ajo u prit në aeroportin e Shkupit nga ministri i Punëve të Brendshme, Bujar Osmani. Von del Leyn ka zhvilluar një takim me presidentin Pendarovski dhe me kryeministrin Kovaçevski. Përmes një postimi në Twitter, Presidentja e Komisionit Evropian thekson se ka siguruar …

Read More »

Publikohen pamje nga moti i keq në Shkup

Mot i keq e ka përfshirë sot pasdite Shkupin. Furtuna që ka kaluar në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut ka lënë pas vete drunj të shkulur dhe të rrëzuar, vetura të dëmtuara. Kurse për momentin nuk ka informacione për persona të lenduar. Foto nga vendi i ngjarjesI Furtuna është përcjellur me shi, breshër dhe erë të fuqishme. Foto nga vendi …

Read More »

Shkupi dhe Beogradi do të investojnë në infrastrukturën hekurudhore të “Korridorit 10”

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe të Serbisë, Dimitar Kovaçevski dhe Ana Brnabiq, sot paralajmëruan modernizimin e hekurudhës përgjatë Korridorit 10. Kovaçevski theksoi se duhet të investohet në infrastrukturën hekurudhore të Korridorit 10 për të rritur kapacitetin dhe për të rritur shpejtësinë e transportit, ndërsa Brnabiq thekson se një nga prioritetet e ardhshme të Qeverisë së Serbisë është hekurudha e …

Read More »

Grabitet shtëpia përkujtimore “Nënë Tereza” në Shkup

Policia ka arrestuar dje A.M. (22), D.J. (44) dhe një të mitur, të gjithë nga Shkupi, pas një grabitjeje në muzeun “Nënë Tereza” Grabitësit në ora 11:25 në Shtëpinë përkujtimore në rrugën “Maqedonia” ka marrë para nga arka pasi e ka kërcënuar me thikë punonjësin. “Të tre janë dërguar në stacion policor, paratë e konfiskuara janë gjetur dhe i janë …

Read More »

Drejtorët politik të NATO-s, takohen sot në Shkup

Minsitria e Punëve të Jashtme bëri të ditur se më 28 dhe 29 prill 2022, në Shkup do të mbahet takim i Drejtorëve për çështje politiko- të sigurisë të Ministrive Federale të Punëve të Jashtme të NATO-s Takimi do të drejtohet nga Ndihmës Sekretarja e Përgjithshme e NATO-s për Çështjet Politike dhe Politikën e Sigurisë, Betina Kadenbach, kurse takim do …

Read More »

Shkup: Burgim për mbështetësit e krimeve të dyshuara në Ukrainë

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut dhe Prokuroria Publike, kanë vënë në shënjestër të gjithë qytetarët, mediat dhe subjektet e tjera që mbështesin krimet e dyshuara të luftës kundër civilëve në Ukrainë, por edhe aktet tjera të dhunës kundër popullatës civile, duke paralajmëruar se sipas ligjeve në fuqi, çdokush që bën një akt të tillë mund të …

Read More »

Çfarë u diskutua sot mes tre liderëve në Shkup, ja kur do të mbahet takimi i radhës

Në kuadër të Forumit Ekonomik që u mbajt ditën e sotme në Shkup mes kryeministrit Edi Rama, kryeministrit të MV Zoran Zaev dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç, u firmosën tre dokumente, dy memorandume mirëkuptimi dhe një marrëveshje ndërshtetërore. 1- Një memorandum mirëkuptimi ka të bëjë me nismën për të lehtësuar importin, eksportin dhe lëvizjen e mallrave në ballkanin perëndimor. 2- Një …

Read More »