Tag Archives: shkrimtar

HYSEN IBRAHIMI, OSE PENA E VYER PAN SHQIPTARE

Nga Shaqir Foniqi Sot doli nga shtypi libri i radhës, i titulluar ”VEPRA 4 (Veprimtari kulturore), autor z. Hysen Ibrahimi. Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. HYSEN IBRAHIMI, OSE PENA E VYER PAN SHQIPTARE Aktivisti i paepur dhe i palodhur për kauzën kombëtare, Hysen Ibrahimi, prej shumë vitesh zhvillon aktivitet pan shqiptar në shtetet …

Read More »

Kur flet nje shkrimtar !

Roland Gjoza · MEVLAN SHANAJ PRISHËSI I FESTAVE I thanë se do të festohej… Ai s’i degjoi mirë. Çfarë do të festohej? Përvjetori i 40-të i Televizionit Kombëtar. Unë skenarin, ai regjinë. Ç’kujtojnë këta, se do të bëjmë një surrogat feste? Unë s’ia vura veshin. E zuri Pallatin e Kongreseve për 24 orë. Rotondo. Kështu tha. Tani të presim. Fillon …

Read More »

Lamtumirë Nasho Jorgaqi! Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

Është ndarë nga jeta sot pasdite në Tiranë, Nasho Jorgaqi. Nasho Jorgaqi lindi në vitin 1931 në Fier. Ai ishte shkrimtar, skenarist, hulumtues dhe studiues shqiptar nga më të njohurit, doktor i shkencave, “Mjeshtër i Madh i Punës”. Ai është autor botimesh letrare, skenarësh filmash, përkthimesh dhe botimesh shkencore. Nga krijimtaria e tij e gjerë përmendim veprat: Dashuria e Mimozës, …

Read More »

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për shkak të punës së tij gjatë një karriere letrare pesë dekadash. Shumë nga librat e 75-vjeçarit kanë qenë jashtëzakonisht të suksesshëm, me romanin e tij të dytë, ‘Midnight’s Children’, që fitoi çmimin Booker në 1981, shkruan BBC. …

Read More »

Një rrëfim për një ditë të bukur…

Nga Enver Robelli Navid Kermani është orientalist, shkrimtar, eseist, romansier, autor reportazhesh. Navid Kermani, siç e tregojnë emri e mbiemri, nuk është gjerman. Por prapë është gjerman. Me origjinë iraniane. Në rubrikën «Çka jeni duke lexuar?» të gazetës gjermane «Süddeutsche Zeitung», Kermani flet për disa gjëra të bukura. Atëherë: çka është duke lexuar Navid Kermani? «Prona ime private» e Mary …

Read More »