Tag Archives: Sanna Marin

E rritur nga nëna lesbike dhe punëtore në furrë buke: Kryeministrja që po “sfidon” Vladimir Putin (dhe që sot vizitoi Tiranën)

Kryeministrja e Finlandës u bë kryeministrja më e re në botë pasi mori mandatin në moshën 34-vjeçare në vitin 2019. Ajo ka qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes për shkak të shkuarës së saj. Ajo u lind në 16 nëntor të vitit 1985 në Helsinki, Finlandë. Sanna Marin u rri në Pirkkala ku mbaroi shkollën e mesme në vitin 2004. Prindërit e saj …

Read More »

Kryeministrja finlandeze takohet me Zelenskyn: Do ndihmojmë në rindërtimin e qyteteve të Ukrainës

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin ka takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në një udhëtim të paparalajmëruar në Kiev. Ajo vizitoi gjithashtu qytetet e shkatërruara ukrainase të Irpin dhe Bucha, sipas autoriteteve lokale, shkruan BBC. Marin kishte veshur një jelek antiplumb, ndërsa u filmua duke ecur me zyrtarë dhe ushtarë. Udhëheqësja finlandeze u zotua të ndihmojë në rindërtimin e qyteteve dhe …

Read More »