Tag Archives: Rishi Sunak

Emigrantët e paligjshëm, Rishi Sunak: Do e luftojmë përmes marrëveshjeve të reja me Shqipërinë e Francën

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak njofton se po punojnë fort për të ndaluar emigracionin e paligjshëm përmes gomoneve që janë kthyer në shqetësim për qeverinë britanike. Në një postim në Twitter, Sunak thotë se do ta luftojnë emigracionin ilegal përmes marrëveshjeve të reja me Shqipërinë dhe Francën duke qenë se shqiptarët hyjnë në Britani ilegalisht me gomone nga …

Read More »

“Do i strehojmë në anije dhe baza ushtarake”, plani i Britanisë për emigrantët

Qeveria e Britanisë do të strehojë migrantët që kalojnë ilegalisht Kanalin Anglez në baza ushtarake dhe po shqyrton madje edhe strehimin e tyre në anije, tha të mërkurën Sekretari i Emigracionit Robert Jenrick. Kryeministri Rishi Sunak e ka bërë një prioritet për qeverinë e tij menaxhimin e imigracionit dhe ka miratuar legjislacionin që do të parashikonte dëbimin e menjëhershëm të …

Read More »

Nga takimi me Rishi Sunak te vizita në parlament, Rama nis sot vizitën zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar. Ja axhenda

Kryeministri Edi Rama do të nisë sot një vizitë zyrtare dyditore në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të zhvillojë një sërë takimesh të rëndësishme në kuadër të bashkëpunimit dhe forcimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Për herë të parë, Kryeministri Rama do të pritet në një takim nga Kryeministri britanik Rishi Sunak në zyrën e tij, ku do të diskutojnë …

Read More »

Edi Rama vizitë në Britani, takim me Rishi Sunak, ja për çfarë do diskutohet

Kryeministri Edi Rama do të udhëtojë nesër drejt Britanisë së Madhe. Rama do zhvillojë një vizitë disa ditore, ndërsa do të takohet edhe me homologun britanik Rishi Sunak. Ky do të jetë takimi i parë zyrtar mes Ramës dhe Sunak. Ndër çështjet më të rëndësishme që do të diskutohet mes Ramës dhe Sunak do të jetë ajo e emigrantëve të …

Read More »

Lufta në Ukrainë, Rishi Sunak-Europës: Injoroni Moskën deri në tërheqjen e plotë të trupave

Rishi Sunak u ka kërkuar liderëve në një samit të Baltikut që të injorojnë çdo thirrje të Moskës për një armëpushim derisa të tërheqë të gjitha trupat nga Ukraina. Sunak tha se aleanca duhet t’i dërgojë më shumë ndihmë ushtarake Ukrainës, duke përfshirë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore, artileri dhe automjete të blinduara. “Ne duhet të jemi të qartë se …

Read More »

Pse planet e kryeministrit britanik për emigracionin shënjestrojnë shqiptarët?

Kryeministri britanik Rishi Sunak shpalosi para parlamentit të tij një plan të ri për të trajtuar çështjen e  emigracionit të  paligjshëm që synonte veçanërisht shqiptarët. Për këte Sky News intervistoi një azilkërkues shqiptar i cili ka kaluar kanalin anglez me gomone në Mars. Por a mendon ai se kjo politikë e konservatorëve do të ndalojë emigrantët shqiptarë të shkojnë në …

Read More »

Disa javë negociata intensive, Sunak pritet të shpallë sot vendimin për emigrantët shqiptarë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak pritet të njoftojë sot vendimin e qeverisë së tij për çështjen e emigrantëve ilegalë shqiptarë. Mediat britanike raportojnë se vendimi është arritur pas disa javësh negociata intensive me qeverinë shqiptare, lidhur me fluksin e madh të varkave me emigrantë ilegalë që shkojnë në Britani përmes Kanalit, ku një pjesë e madhe e tyre …

Read More »

Rama: Dakordësi me kryeministrin britanik për një skuadër të përbashkët për të goditur emigracionin e paligjshëm

Duke folur në prezantimin e projektit të ri tregtar të Durrësit, Kryeministri Edi Rama, teksa u ndal tek gara ndërkombëtare që pritet të hapet në Janar, një ftesë e kishte edhe për Britaninë. Ndër të tjera, ai zbuloi edhe detaje nga biseda me kryeministrin Rishi Sunak. Rama tha se palët kanë rënë dakord për ngritjen e një skuadre të përbashkët …

Read More »

Emigrantët shqiptarë me gomone drejt Britanisë, Rama bisedë telefonike me Rishi Sunak

Kryeministri Edi Rama pritet të zhvillojë një bisedë telefonike me kryeministrin e Britanisë Rishi Sunak. Burimet  bëjnë me dije se kjo telefonatë është kërkuar nga kryeministri Sunak. Tema kryesore e bisedës do të jetë çështja e shqiptarëve që mbërrijnë me gomone në Angli. Një shqetësim ky i kohëve të fundit për kabinetin qeverisës të Rishi Sinak. Ndërkohë një ditë më …

Read More »

Gati për të marrë “frenat” e Britanisë? Kush është Rishi Sunak

Kanë mbetur vetëm disa orë përpara se Rishi Sunak të bëhet Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, gjë që do ta bëjë atë udhëheqësin e parë britanik me origjinë indiane – një zhvillim vërtet domethënës për kombin britanik dhe veçanërisht për Partinë Konservatore. Me përjashtim të një surprize të madhe nga pretendentja Penny Mordant, Sunak pritet të jetë i vetmi pretendent …

Read More »