Tag Archives: Parlament

DEA në Tiranë, ministri i Brendshëm jep detaje në Parlament

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka sqaruar sot në Kuvend prezencën e DEA-s në Shqipëri. Duke iu përgjigjur interesimit të deputetëve, ai tha se nuk bëhet fjalë për një zyrë, por për një person permanent. “E para njëherë ajo nuk është zyrë, por një person që DEA e ka caktuar të jetë permanent në Tiranë. Deri më sot ne bashkëpunonim …

Read More »

Deputetët s’lejohen të hyjnë në Parlament/ Boçi s’i kursen ironitë: Më ka marrë malli të shoh Nikollën. Vokshi: S’jemi kriminelë

Tensione në hyrje të Kuvendit. Disa prej deputetëve të opozitës të përjashtuar, nuk lejohet të futen brenda në Parlament. Deputeti Luçiano Boçi nuk i ka kursyer ironitë duke u shprehur se kërkon të jetë i pranishëm në seancë për të parë Kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikollën. Ndër të tjera deputeti Boçi teksa lexoi në hyrje të Kuvendit, ligjin, sqaroi se …

Read More »

Deputeti i PS-së votoi ilegalisht edhe për kolegun në Parlament, Salianji: Vjedhje me të dy duart!

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka reaguar pas daljes së pamjeve ku deputeti socialist Baftjar Zeqaj voton me të dy duart në Kuvend, edhe për kolegun e tij. Përmes një reagimi në Facebook, Salianji është shprehur se kjo është vjedhje me të dyja duart, duke shtuar se qeveritarët i janë turrur Shqipërisë për të vjedhur gjithçka që ju del …

Read More »

“Votuat me letra higjienike”, ‘shpërthen’ Koreshi: Ku e keni atë palaço cirku (Ramën)?! Të vijë të japë llogari!

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Koreshi ka shpërthyer në akuza ndaj Kuvendit dhe procedurave që u ndoqën javën e kaluar me votimet në seancën plenare, ndërsa nuk i kurseu sulmet ndaj Ramës. Ai tha se kryeministri duhet të ishte në seancë. “Kryetare, lidhur me procedurën që ndodhin këtu di që në Konferencën e Kryetarëve keni vendosur që votimi të jetë …

Read More »

Të enjten mocion me debat për “McGonigal”, grupimi i Berishës kërkon heqjen e limitit kohor

Grupimi i Sali Berishës ka depozituar në Kuvend një kërkesë për ndryshimin e rendit të ditës në seancën plenare të së enjtes. Këta deputetë kanë kërkuar nga kryeparlamentarja Lindita Nikolla që debati me mocion të mos jetë me limit kohor. Kujtojmë se dy ditë më parë, konferenca e Kryetarëve pranoi kërkesën e grupit parlamentar të Partisë Demokratike për interpelancë urgjente …

Read More »

McGonigal’: Pranohet kërkesa e Alibeaj për interpelancë urgjente me Ramën, çështja futet në rendin e ditës

Konferenca e Kryetarëve ka miratuar kërkesën e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj për të zhvilluar një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Ramën për takimet me zyrtarin e FBI-së, Charles Mcgonigal. Interpelanca pritet të zhvillohet ditën e enjte. Shkresa është përcjellë zyrtarisht nga Alibeaj dy ditë më parë. Krahas parashtrimit të fakteve se pse kërkon këtë interpelancë urgjente, ai numëron …

Read More »

Balla: “Non gratave” nuk do u njihen kërkesat në Kuvend! Do ndryshojmë ligjin për Komisionet Hetimore!

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë me dije se do të ndryshojnë ligjin për Komisionet Hetimore. Po ashtu theksoi se asnjë shkresë e firmosur nga Sali Berisha nuk do të merret parasysh. Balla ftoi të gjithë të interesuarit që të aplikojnë për Avokatin e Popullit ndërsa shtoi se opozita e pati kohën për të bërë propozime. …

Read More »

Rama – opozitës: Jeni bedelë që ju tërheqin prej hunde, jeni paguar me para ruse për të rrëzuar qeverinë

Kryeministri Edi Rama gjatë seancës plenare ku diskutohet për buxhetin 2023 ka folur edhe për financimet ruse. Ai i është drejtuar ashpër deputetëve të opozitës dhe tha se janë paguar me para ruse për të rrëzuar qeverinë e Shqipërisë. “Mos bërtit ti gjel deti i Peqinit sepse ju po të kishit po të kishit ju fytyrë dhe po të kishit …

Read More »

Lulzim Basha merr pjesë në votimin e ligjit për hapjen e dosjeve të komunizmit, Berisha dhe partia e Metës e bojkotuan

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka qenë i pranishëm në Parlament në votimin për hapjen e plotë të dosjeve të komunizmit dhe deklasifikimin e tyre. Ky ligj u votua me 94 vota pro, 1 abstenim dhe asnjë kundër. Ligji për hapjen e plotë të dosjeve të Sigurimit të Shtetit u miratua me vota të Partisë Socialiste dhe të Partisë …

Read More »