Tag Archives: Olta Xhacka

Xhaçka: 2022, viti i arritjeve të mëdha! Hapja e negociatave ishte kurorëzimi i një pune të madhe

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka në një konferencë për shtyp ka folur për arritjet politike të Shqipërisë përgjatë vitit 2022. Xhaçka ka cilësuar si ngjarjet më të rëndësishme ato të hapjes së negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Samitin e BE të mbajtur në Tiranë, duke e cilësuar 2022 si një vit që konfirmon pjekurinë dhe profesionalizmin politik …

Read More »

Xhaçka reagon sërish për barrikadat serbe: Shqipëria është me Kosovën në çdo hap!

Situata mjaft e tensionuar në veri të Kosovës është cilësuar si krizë e tejzgjatur nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka. Ministria e Jashtme e Shqipërisë është shprehur se barrikadat në veri nuk janë vendosur nga revolta e popullit por nga grupet kriminale. Në një reagim në rrjetin e saj social, Tëitter Xhaçka shkruan se këto skena …

Read More »

Mandati i Xhaçkës në Kushtetuese: Dy paditë e opozitës diskutohen më 18 Janar 2023

Viti i ardhshëm do të nisë me një çështje me rëndësi për politikën, për të cilën janë përplasur jo pak, opozita me qeverinë. Gjykata Kushtetuese ka vendosur të marrë në shqyrtim në seancë plenare kërkesat e opozitës për t’i hequr mandatin e deputetes, ministres së Punëve te Jashtme, zonjës Olta Xhaçka. Kushtetuesja ka vendosur që seancat për çështjen Xhaçka të …

Read More »

Dialogu SHBA-Shqipëri, Blinken: Do qëndrojmë krah jush

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken ka takuar Ministren e Jashtme Olta Xhaçka. Në një postim në Twitter tregon se diskutuan për prioritetet e përbashkëta ndërsa festojnë Dialog Strategjik të suksesshëm SHBA-Shqipëri. “Kënaqësi që takohem me miken time, Olta Xhacka dhe të festojmë një Dialog Strategjik të suksesshëm SHBA-Shqipëri. Ne diskutuam për prioritetet e përbashkëta në reformën demokratike, mbrojtjen, duke përfshirë …

Read More »

Olta Xhaçka në Nju Jork: Shqipëria e përkushtuar për ta çuar përpara axhendën LGBTI edhe në OKB

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në eventin ministror të grupit bërthamë LGBTI të Kombeve të Bashkuara “E drejta për të qenë unë”. Në takimin ku ishte i pranishëm edhe sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria qëndron për pjesëmarrje të plotë, të barabartë dhe kuptimplotë të komunitetit LGBTI në të gjitha …

Read More »

Takimi i ministres Xhacka me homologun grek, Nikos Dendias/ U diskutua rreth integrimit europian e deri tek çështja e hapësirës detare

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka zbardhur diskutimet që ka zhvilluar me homologun grek gjatë vizitës së tij në Tiranë. Një prej çështjeve kryesore është procesi i integrimit europian. Xhaçka tha se Greqia mbështet Shqipërinë në procesin e integrimit. “Shqipëria do të vazhdojë të ndjekë një politikë aktive. Një integrim ekonomik. Integrimi Euroatlantik është i pazëvendësuieshëm për rajonin. Tre …

Read More »

Debati i hapur në KS, Xhaçka: Konfliktet, shkaku kryesor i pasigurisë ushqimore, të veprojmë për ndalimin e tyre

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në debatin e hapur në Këshillin e Sigurimit të OKB, mbi “Konfliktin e Sigurisë Ushqimore dhe Urinë”. Ministrja Xhaçka u shpreh se konflikti mbetet shtytësi kryesor që çon drejt pasigurisë ushqimore, teksa nënvizoi se agresioni rus ndaj Ukrainës po e përkeqëson më tej këtë situatë. “Ndërprerja e madhe e …

Read More »

Ministrja Xhaçka takon Varhelyin: Dështimi i negociatave do të cenonte besueshmërinë e BE-së

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me komisionerin për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë të Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ku është folur për rrugën shqiptare të integrimit të union. “U takova me Oliver Varhelyin në paraprirje të takimit mes Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së dhe ministrat e Jashtëm të vendeve të …

Read More »