Tag Archives: Niko Peleshi

Peleshi vizitë në Komandën Supreme të NATO-s në Evropë: Shqipëria aleat i besueshëm i Aleancës, të gatshëm të vëmë në dispozicion…

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi zhvilloi një vizitë zyrtare në Komandën Supreme të Aleancës në Europë. Ai u prit në një takim nga Komandanti Suprem i Aleancës për Europën, Gjenerali Christopher G. Cavoli, njëkohësisht dhe Komandanti i Komandës Amerikane për Europën. Gjatë takimit u diskutua mbi mjedisin aktual të sigurisë, sfidat në kufirin lindor të Aleancës, bashkëpunimin në fushën e …

Read More »

Toka dhe banesa nën ujë, ministri Peleshi del me reagimin e fundit: Po evakuohen banorët

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi në një dalje për mediat dha informacion mbi situatën e krijuar nga reshjet e 24 orëve të fundit që kanë përfshirë të gjithë vendin. Ai tha se në çdo rast qeveria ka marrë masat dhe është në gatishmëri. Po ashtu ai nënvizoi disa prej bashkive që kanë probleme për shkak të reshjeve të mëdha. Sipas …

Read More »

“Përfitojnë rreth 7 mijë ushtarakë”, Peleshi: Në 2023 do të ketë sërish rritje page

Ministri i Brendshëm, Niko Peleshi, nga foltorja e Kuvendit ku po diskutohet për të dytën ditë për projekt-buxhetin 2023, ka thënë se në 2023 parashikohet që rroga e ushtarakëve të rritet edhe me 7%. Ai tha se në muajin korrik pagat e tyre u rritën me 30%, ndërsa parashikohet që tashmë të ketë edhe një rritje me 7%. “Kam një …

Read More »

Spiunë rusë në Uzinën e Gramshit? Peleshi: Po i mbanim nën vëzhgim prej disa ditësh, s’mund të kalojë si një incident i zakonshëm

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka dalë në një deklaratë për mediat në lidhje me incidentin që ndodhi në Uzinën e Gramshit, të shtunën mbrëma.Peleshi tha se bëhet fjalë për tre të huaj që ndodhen prej disa ditësh në vend dhe se kanë qenë nën vëzhgim. Ministri theksoi se ende nuk mund të thuhet nëse ata janë blogërë apo agjentë. …

Read More »

REPLIKAT/ Niko Peleshi përplaset keq me Shemsi Premçin: Po fola ato që di, ti nuk del më në TV

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi është përplasur në emisionin Open me ish-kreun e Emergjencave Civile Shemsi Premçin, pasi ky i fundit akuzoi ministrin se nuk ka asgjë në gatishmëri nga flota ajrore për të shuar zjarret në vend. Në përgjigjen e tij, Peleshi tha se nuk mund të bëhen këto akuza duke ndenjur studiove televizive, ndërsa e paralajmëroi Premçin se …

Read More »

Shqipëria do të armatoset me sistemin antitank, Peleshi: Nuk ka vend për panik, ne na mbron NATO

Forcat e Armatosura të Shqipërisë do të kenë pjesë të tyre një nga sistemet më të mira raketore antitank “Javelin”. Lajmi u konfirmua nga vetë Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi. Nga Pogradeci, ministri sqaroi për gazetarët se kjo është në kuadrin e modernizimit të Forcave të Armatosura. Megjithatë ministri ka qetësuar me faktin që nuk ka nevojë të përhapet panik, …

Read More »

Niko Peleshi jep lajmin e mirë: Shuhen plotësisht vatrat e zjarrit në Karaburun

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi përmes një postimi në Facebook njofton se janë shuar tërësisht vatrat e zjarrit në Karaburun. Postimi i Peleshit: Më në fund pas 2 javësh mundi dhe sakrificash, nuk ka më vatra zjarri në Karaburun. Qindra orë betejash, qindra trupa të Forcave të Armatosura e forcave zjarrfikëse, specialistë të zonave të mbrojtura dhe emergjencave civile kanë …

Read More »