Tag Archives: Ndahet nga jeta

Ndahet nga jeta mjeku i njohur Isuf Kalo

Isuf Kalo, mjek, profesor, por dhe publicist, është ndarë nga jeta. Lajmin e konfirmoi familja e të ndjerit. Profesor Kalo po qëndronte prej disa muajsh në gjendje jo të mirë shëndetësore, jashtë Shqipërisë. Tashmë pritet sjellja e trupit në atdhe. Sipas një amaneti që ka lënë i ndjeri, lamtumira e fundit dhe varrimi do kryhen në vendlindjen e tij, në …

Read More »

VIDEO: Ndahet nga jeta Gianluca Vialli, Italia në zi

Gianluca Vialli ka ndërruar jetë. Pas Sinisha Mihajlovic dhe Pele, një tjetër futbollist i madh largohet nga kjo botë. I lindur në Kremone më 9 korrik 1964, ai ishte 58 vjeç dhe prej 5 vitesh po luftonte me kancerin e pankreasit. Më 14 dhjetor, ish-sulmuesi i Kombëtares italiane dhe Juventusit kishte lënë detyrën e kreut të delegacionit axurr me një …

Read More »

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar

Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj. Mbesa Ajola Xoxa përmes një postimi në Facebook bën me dije se Vendresha është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme: “Gjyshja ime e mire, Ganimet Vendresha, u nda nga jeta mbreme, e qete dhe ne …

Read More »

Modernizoi pikturën shqiptare, ndahet nga jeta mjeshtri i madh i pikturës Sali Shijaku

Ditë e trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare mjeshtri i madh i pikturës shqiptare, Sali Shijaku. Shijaku ishte një nga piktorët më të rëndësishëm shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit XX, i cili edhe në komunizëm arriti të krijonte vlera artistike që ndikuan në modernizimin e pikturës shqiptare të viteve 1965 -1980. Shijaku ishte piktor …

Read More »

Ndahet nga jeta mjeshtri i violinës Hetem Qerimaj

Meshtri i violinës Hetem Qerimaj është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur i biri i tij, Fatos Qerimaj përmes një postimi në Facebook. “Të nderuar miq, me dhimbje ju njoftoj ndarjen nga kjo jetë të babait tim të dashur Hetem Qerimaj. Zoti e pranoftë në Parajsë”, shkruan Fatos Qerimaj në Facebook.

Read More »

Vdes gazetari i njohur i CNN-it, Bernard Shaw

Bernard Shaw, spikeri i parë kryesor i lajmeve në kanalin CNN për dy dekada dhe një gazetar afrikano-amerikan pionier, vdiq në moshën 82 vjeçare. Ai njihet më së miri për raportimet e qeta gjatë Luftës së Gjirit më 1991, ndërsa raketat fluturonin rreth tij në Bagdad. Ai vdiq nga pneumonia të mërkurën në një spital në Uashington, tha Tom Johnson, …

Read More »

Britania në zi: Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare Mbretëresha Elizabet II

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, pasi mbretëroi për 70 vjet. Lajmin e ka bërë me dije Buckingham Palace: “Mbretëresha vdiq në rezidencën e saj mbretërore në Balmoral këtë pasdite”. Pallati mbretëror ditën e sotme njoftoi përmes një deklarate zyrtare se monarkia ndodhej në gjendje të rëndë shëndetësore Të gjithë …

Read More »

Një ikje e parakohshme kolegu

Tiranë më 11 Gusht 2022 Gazetari Nimet Isufi është ndarë nga jeta një ditë më parë, prej një arresti kardiak, në moshën 42 vjeçare. Familjarë dhe të afërm, por kolegë të shumtë të tij janë hidhëruar prej këtij lajmi të hidhur. Kolegu Nimet Isufi lindi në Shkodër dhe ishte diplomuar në Departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Tiranës. Prej disa …

Read More »

Greqia qan ikjen e kompozitorit të “pashkollë”

Vangelis, kompozitori grek më i njohur për muzikën fituese të Oskarit për filmin “The Chariots Fire”, ka vdekur në moshën 79-vjeçare, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Athinës (ANA). Duke cituar një deklaratë nga zyra e avokatit të tij, ANA raportoi se Vangelis ndërroi jetë të martën vonë mbrëma, pa treguar shkakun e vdekjes. Evangelos Odysseas Papathanassiou, i njohur si Vangelis, …

Read More »

Ndahet nga jeta këngëtari Qemal Kërtusha

Është ndarë nga jeta ne moshën 91-vjeçari këngëtari Qemal Kërtusha, i vlerësuar me titullin ‘Artist i Merituar’. Kërtusha numëron në repertorin e tij mbi 1000 këngë të kënduara nëpër skenat tona, apo të incizuara në Radio Tirana. Qemal Kërtusha është fitues i medaljeve të arta në takimet e estradave si në Tiranë, Peshkopi e Shkodër. Të bujshme kanë qenë koncertet …

Read More »