Tag Archives: NATO

Zelensky: Kemi nevojë për garanci sigurie edhe nëse nuk jemi pjesë e NATO-s

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në një fjalim në konferencën vjetore të “Economist” deklaroi  se pavarësisht se Ukraina nuk është në NATO ka nevojë për një garanci sigurie. “Ukraina nuk është në NATO. Dhe kur u përpoqëm të fillonim fushatën e anëtarësimit, morëm përgjigje negative edhe për kërkesën për Plan Veprimi për anëtarësim. Por kjo nuk është një arsye për të …

Read More »

Stoltenberg: Marrëdhëniet me Rusinë në gjendjen më të keqe që nga Lufta e Ftohtë

I pyetur nëse NATO po supozon se ne po hyjmë në një Luftë të dytë të Ftohtë, Stoltenberg thotë se NATO është përpjekur për marrëdhënie më të mira me Rusinë për dekada, përcjell Bota sot. Ai thotë se Rusia u ftua të merrte pjesë në shumë aktivitete dhe u konsiderua një partner strategjik i NATO-s në vitin 2010, por “është Rusia …

Read More »

Takimi i NATO-s në Madrid

Sot në Madrid mblidhen 30 udhëheqësit e aleancës së NATO-s, për një takim të nivelit të lartë që zhvillohet nesër dhe pasnesër. Takimi vjen në një periudhë të vështirë, të shkaktuar nga agresioni rus kundër Ukrainës. Gjatë takimit udhëheqësit pritet të shfaqin unitetin e tyre në mbështetje të Kievit, të vendosin për shtimin e pranisë së forcave të NATO-s në …

Read More »

Gjermania, optimiste për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Gjermania është shprehur optimise se NATO do të arrijë një marrëveshje me Suedinë dhe Finlandën mbi ofertat e tyre për anëtarësim në aleancë, sipas një burimi të qeverisë gjermane, shkruan skynews. Ata shtuan se nuk duhet të habitemi nëse marrëveshja nuk do të arrihej deri në fund të samitit të NATO-s në Madrid javën e ardhshme. “Do të ishte mbreslënëse shpallja …

Read More »

UCK & NATO ISHIN SI DY DUART QE LAJNE NJERA-TJETREN

NGA Dilaver Goxhaj NGA koha ne kohë po na shtohen “analistë”, “filozofë”, ushtarakë nga uniforma po edhe nga ata me shkollë; thënë më saktë, politikanë dhe intelektualë të të gjitha fushave, duke u munduar të bindin opinionin shqiptar se Kosovën nuk e çliroi dhe nuk kishte mundësi ta çlironte Ushtria Çlirimtare e saj (UÇK-ja), por veç Amerika. Dhe po guxove …

Read More »

A është penduar Merkel për kundërshtimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO?

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur për luftën në Ukrainë në intervistën e saj të parë të madhe që nga largimi i detyrës. Ajo tha se nuk kishte “asgjë për të kërkuar falje” për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014, kur Merkel mbështeti sanksionet. Ajo gjithashtu mbrojti kundërshtimin e saj në detyrë …

Read More »

Turqia dhe SHBA-ja diskutojnë për zgjerimin e NATO-s

Këshilltari kryesor i presidentit të Turqisë i tha homologut të tij amerikan se Turqia dëshiron “hapa konkretë” për ekzistimin e atyre që i quan “organizata terroriste” në Finlandë dhe Suedi, para se të shqyrtojë aspiratat e këtyre dy shteteve për NATO, tha Presidenca turke. Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, dhe Ibrahim Kalin, këshilltari për politikë …

Read More »

Kurti: Kosova po përgatitet për të aplikuar për anëtarësim në NATO dhe BE

Në mbledhjen e 57-të të Këshillit të Përgjithshëm te Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari i kësaj partie dhe kryeministër i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se qeveria e tij ka bërë përgatitjet për aplikim edhe në NATO dhe BE pasi zyrtarisht dorëzoi kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gjatë fjalës së tij para anëtarëve të Këshillit të Vetëvendosjes, Kryeministri u shpreh …

Read More »

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot se është punuar për një projekt të rëndësishëm. Bëhet fjalë për një bazë detare të NATO-s në Shqipëri. Rama tha se idetë do i shpalosen Komandantit të Komandës Operacionale të NATO-s, Gjeneral, Tod Daniel Wolters. “Fakti që kam pasur mundësi të takohem me gjeneralin, të flas me të më ka bërë të ndihem shumë …

Read More »

Borel: BE-së i duhen forcat ushtarake evropiane

Bashkimit Evropian i duhen forcat e veta ushtarake për të krijuar sigurinë e vetë, ka thënë shefi i diplomacisë evropiane Josep Borel, shkruan “RTS”. Borel këtë e shkroi në profilin e vetë në rrjetet sociale ku u shpreh se rrethanat e sigurisë tregojnë se BE duhet të ndërmarr përgjegjësinë për sigurinë e vetë, për këtë shkak është e nevojshme ushtria …

Read More »