Tag Archives: NATO

Raketa në tokën polake, NATO: Jo ruse, por për faj të Rusisë!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka folur për rënien e një rakete në një fshat në Poloni, ku humbën jetën dy persona. “Hetimi për ngjarjen është në vazhdim, por nuk kemi asnjë indikacion se ky është një sulm i qëllimshëm apo se Rusia po përgatit veprime ushtarake kundër NATO-s. Hetimi paraprak …

Read More »

NATO i bën thirrje Rusisë që të rishqyrtojë vendimin për marrëveshjen e grurit

NATO i ka bërë thirrje Rusisë që të ndryshojë urgjentisht vendimin e saj në një marrëveshje për eksportin e grurit pasi vendi vendosi të tërhiqet nga marrëveshja të shtunën, shkruan skynews. Në një lutje drejtuar Moskës, aleanca ushtarake i ka kërkuar Vladimir Putinit të rishqyrtojë vendimin e tij për të mundësuar që ushqimi “të arrijë tek ata që kanë më shumë …

Read More »

“Lufta e Putin-it mund të shtrihet edhe në ndonjë vend të NATO-s”

“Sulmet ndaj Italisë? Një tjetër shenjë se Putin-i është gjithnjë e më nervoz dhe për këtë arsye gjithnjë e më i rrezikshëm. Tani po shtohen shanset që lufta të prekë ndonjë vend të NATO-s”. Politologu dhe themeluesi i qendrës studimore Eurasia Group, Ian Bremmer, e parashikon dimrin që po vjen “plot rreziqe”. Sipas tij, rusët po kuptojnë gjithnjë e më …

Read More »

Çfarë po ndodhë? NATO tregon forcën, avionët luftarakë patrullojnë në Poloni

Avionë luftarakë të NATO-s nga Italia, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar forcën gjatë një patrullimi në krahun lindor të Aleancës në Poloni. Fluturimi është kryer më 12 tetor, por pamjet u publikuan vetëm të enjten nga ana e NATO-s. Në patrullim morën pjesë avionë italianë Eurofighters, avionë polakë F16 dhe MiG-29, si dhe avionët amerikanë F-22. Pamjet e …

Read More »

NATO tregon forcën, avionët luftarakë patrullojnë krahun lindor të aleancës

Avionë luftarakë të NATO-s nga Italia, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar forcën gjatë një patrullimi në krahun lindor të Aleancës në Poloni. Fluturimi është kryer më 12 tetor, por pamjet u publikuan vetëm të enjten nga ana e NATO-s. Në patrullim morën pjesë avionë italianë Eurofighters, avionë polakë F16 dhe MiG-29, si dhe avionët amerikanë F-22. Misionet “mburojë” …

Read More »

“Bëni gati armët!” Diplomati amerikan ka një thirrje për SHBA-në dhe NATO-n

Krimet e luftës të Vladimir Putinit, dhe aventura e fundit e regjimit të udhëheqësit suprem iranian Ali Khamenei, mund të kenë krijuar një mundësi të pazakontë për SHBA-në.  Uashingtoni mund të ndërmarrë veprime domethënëse njëkohësisht në dy fronte:në mbrojtjen indirekte të Ukrainës, dhe në mbështetje të protestuesve iranianë. Vendet perëndimore, po tregohen shumë të kujdesshme për shkak të kërcënimeve të …

Read More »

NATO-ja nis sot stërvitjet për mbrojtje bërthamore

NATO-ja ka nisur stërvitjet e rregullta për mbrojtje bërthamore në Evropën Perëndimore, në kohën e rritjes së tensioneve me Rusinë, të nxitura nga kërcënimet e presidentit rus, Vladimir Putin. “Stërvitjet përfshijnë 14 shtete dhe mbi 60 lloje të pajisjeve, përfshirë aeroplanët luftarakë të kategorisë së katërt dhe pestë, si dhe pajisjet për vëzhgim”, ka thënë aleanca 30-anëtarëshe përmes një deklarate, …

Read More »

Zyrtari rus: Do ketë Luftë të III Botërore nëse Ukraina hyn në NATO

Nëse Ukraina pranohet në aleancën ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA, atëherë konflikti në Ukrainë do të garantohej të përshkallëzohej në Luftën e Tretë Botërore, citohet të ketë thënë një zyrtar i Këshillit të Sigurimit rus. Vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli zyrtarisht aneksimin e deri në 18% të Ukrainës më 30 shtator, Presidenti Volodymyr Zelenskiy …

Read More »

Stotlenberg jep dritën jeshile: NATO të vazhdojë stërvitjen për armët bërthamore

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të vazhdojë me stërvitjet rutinë vjetore të parandalimit bërthamor. Kreu i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp të martën se anulimi i kësaj stërvitje do të dërgonte sinjalin e gabuar për Moskën. Stoltenberg tha se forca ushtarake e NATO-s ishte mënyra më e mirë për të parandaluar çdo përshkallëzim …

Read More »