Tag Archives: Mitsotakis

Tragjedia me 57 viktima, Mitsotakis premton shpërblim për familjet e viktimave: Jemi të gjithë fajtorë

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis u kërkoi ministrave të tij që të punojnë më shpejt për të modernizuar sistemin e transportit të vendit. Gjithashtu premtoi kompensim për të gjitha familjet e atyre që humbën jetën në përplasjen e trenave më 28 shkurt në Larisa. “Jemi të gjithë fajtorë dhe duhet ta pranojmë këtë me guxim. Nga qeveritë dhe administratat që për …

Read More »

Erdogan paralajmëron Greqinë: Mitsotakis, nëse bën gjënë e gabuar, do të vijnë turqit e çmendur!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë një deklaratë të re lidhur me Greqinë. Në veçanti, presidenti turk, duke folur në hapjen e një institucioni arsimor, i bëri një referencë të veçantë kryeministrit grek duke i thënë: “Shiko Mitsotakis, ti po flet aty-këtu. Mbani parasysh se turqit e çmendur do të vijnë nëse përpiqeni të bëni një gabim.” Në të …

Read More »

“Na premto që do të vish kur të përurojmë bustin e babait tuaj”, Rama fton Mitsotakis sërish në Shqipëri

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka zhvilluar takime me minoritetin grek në fshatin Derviçan të Dropullit në Gjirokastër ku është pritur nga Kryeministri Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë lokalë. Gjatë takimeve kryeministri Rama e ka ftuar sërish homologun e tij grek në Shqipëri, për të përuruar sheshin e Dervicanit dhe bustin e ish-kryeministrit grek Konstantinos Mitsotakis, i cili është babai …

Read More »

Tensionet me Turqinë, Mitsotakis në Pragë: Çfarë do duhet t’i them Erdoganit, do ia them në sy

“Çfarë do duhet t’i them Erdoganit, do ia them në sy!” Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duket se i ka dhënë përgjigje të drejtpërdrejtë presidentit të Turqisë, Erdogan për tensionet dhe qëndrimet provokuese që kanë pasur me njëri-tjetrin. “Çfarë do duhet t’i them Erdoganit, do ia them në sy!” Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duket se i ka dhënë përgjigje të drejtpërdrejtë presidentit të Turqisë, Erdogan …

Read More »

Gazeta gjermane: Mitsotakis nuk është aq demokrat sa duket, si po rrëshket Greqia drejt autoritarizmit

Miliona evropianë mundën të përjetojnë sërish këtë verë anën e këndshme të Greqisë: diellin, plazhet dhe mikpritjen. Për shumë arsye Greqia është një destinacion i preferuar për pushuesit në Evropë. Kjo gjë ndoshta ndihmon në shpjegimin e arsyes pse qeveritë në kryeqytetet e tjera evropiane, duken të lumtura teksa anashkalojnë aspektet më të pakëndshme të partnerit të tyre në Bashkimin …

Read More »

Mitsotakis: Përgjimi i telefonave të opozitës dhe gazetarëve është në përputhje me ligjet

Kyriakos Mitsotakis pranon se përgjimi i politikanit të opozitës ka qenë politikisht i gabuar, por në përputhje me ligjet. Tsipras e akuzon për arrogancë. Prej muajsh qarkullonin thashethemet, por prej disa javësh është e sigurt: shërbimi sekret grek EYP ka përgjuar Nikos Androulakis, eurodeputet dhe kryetar i partisë së dytë më të madhe opozitare, Pasok, dhe gazetarin e financave, Thanasis Koukakis. …

Read More »

Përgjimet telefonike nga Inteligjenca greke, Mitsotakis del në deklaratë zyrtare

Konflikti i ashpër politik ka shpërthyer rreth çështjes së përgjimeve telefonike nga Shërbimi i Inteligjencës greke ku midis të përgjuarve është edhe lideri i ri i partisë së socialistëve grekë Pasok-Lëvizja për Ndryshim Nikos Andrulakis. Disa ditë pas këtij skandali që ka sjellë edhe dorëheqjen e kreut të Inteligjencës si dhe të shefit të zyrës së kreut të qeverisë, pritet …

Read More »

Mitsotakis uron shqiptarët për hapjen e negociatave me BE-në: Gëzohemi për ju

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis uroi  nëpërmjet një video mesazhi Shqipërinë dhe shqiptarët për hapjen e negociatave me BE-në. Teksa uron shqiptarët për këtë sukses, Mitsotakis tha se Greqia ka qenë mbështetës i madh për perspektivën evropiane të rajonit dhe Ballkanit Perëndimor që prej Samitit të Selanikut në vitin 2003. Urimi i kryeministrit grek: I dashur Edi, të dashur qytetarë të …

Read More »

Kryeministri grek, Mitsotakis flet pas Samitit në Bruksel: Jam i kënaqur me projekt-konkluzionet e Këshillit Evropian

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka folur për mediat menjëherë pas mbarimit të Samitit të BE-së, ku  u shpreh i kënaqur me projekt-konkluzionet e Këshillit Evropian “Unë do të informoj Këshillin Evropian për zhvillimet në Mesdheun Lindor”, tha ai. “Athina mbulohet plotësisht nga projekt-konkluzionet, të cilat i kërkojnë qartë Turqisë të ndalojë vënien në pikëpyetje të sovranitetit, por edhe të integritetit …

Read More »

Greqia nuk humb kohë, miratohen masat e reja për zonat e prekura nga zjarri, Mitsotakis: Pezullohen të gjitha detyrimet financiare, paratë e ndihmës do të jepen menjëherë dhe pa asnjë burokraci

Kryeministri grek Greqi,  Kyriakos Mitsotakis së bashku me grupin e ngritur për situatën e zjarreve në Greqi kanë komunikuar sot masat që do të merren për zonat e prekura nga zjarret. Kryeministri vuri në dukje se masat kanë të bëjnë me qytetarët dhe bizneset e prekura. Përveç kompensimeve, do të merren masa për të rikthyer dëmet dhe mjedisin natyror, ndërsa …

Read More »