Tag Archives: Meloni

Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, Meloni: Duhet urgjentisht, duam t’i kemi këto vende në orbitën evropiane

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni deklaron se procesi i zgjerimit të Bashkimit Europian drejt vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të jetë prioritet. “Është urgjente që Bashkimi Evropian të zhvillojë një vizion të ri ndaj” Ballkanit Perëndimor dhe vendosë zgjerimin” drejt rajonit “ndër prioritetet  e tij” . Nuk mund të lejojmë që kjo pjesë strategjike e kontientit tonë të vijojë të …

Read More »

Parlamenti zvicerian miraton marrëveshjen për sigurimet me Shqipërinë, Rama: Ma ka premtuar edhe Meloni

Parlamenti zvicerian miratoi me 129 vota pro marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Shqipërinë. Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama,ka reaguar në rrjetet sociale për këtë lajm të cilin e konsideron të mirë dhe falenderon qeverinë zviceriane. Po ashtu, Rama thotë se kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i ka premtuar gjatë samitit në Tiranë, që shumë shpejt do të votohet në …

Read More »

Meloni në krye të qeverisë/ Çfarë tregojnë rezultatet e zgjedhjeve në Itali për vendin dhe të ardhmen e tij

Koalicioni i krahut të djathtë i udhëhequr nga partia e ekstremit të djathtë “Vëllezërit e Italisë” duket se do të fitojë zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme të Italisë, ndërsa udhëheqësja Giorgia Meloni pritet të formojë qeverinë e re dhe të bëhet kryeministrja e parë femër e vendit. Por si arriti në këtë rezultat vendi, i dalë nga dy vjet kufizime të …

Read More »