Tag Archives: Media greke

“Bënte jetë si gangstere”- Media greke jehonë arrestimit të punonjëses së AKSH-it: Kështu është kur gjyshi të rrit me raki dhe kallashnikov

Arrestimi më drogë i Erisa Feros, specialistes së IT në Agjencinë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka marrë vëmendjen edhe të mediave greke. Protherma në një artikull të saj shkruan se 28-vjeçarja, e cila bëntë një jetë si gangstere u kap në kufi me Maqedoninë e Veriut duke transportuar 58 kg drogë. Sipas medias greke ky është një skandal, …

Read More »

Media greke sulmon presidentin Begaj: Duhet të jetë faktor unifikues, jo një ish-ushtarak me logjikë nacionaliste

Media greke “Protothema” në një shkrim kushtuar vizitës së presidentit të Republikës Bajram Begaj në Jug të vendit thekson se “një provokim ekstrem nga presidenti shqiptar, Bajram Begaj në prag të vizitës së kryeministrit grek në rajonet minoritare të Vorio Epirit, ka ndodhur gjatë vizitës së tij në komunën minoritare të Finiqit”. “Sipas programit të vizitës, Begaj fillimisht do të vizitonte …

Read More »

Media greke: Shqipëria na provokoi me “çështjen inekzistente” të çamëve

“Përgjigje e qartë dhe e ashpër e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias, ndaj deklaratës provokuese të ngritur të hënën në Tiranë nga homologia e tij shqiptare, Olta Xhaçka, për “pasuritë e çamëve në Greqi” dhe “heqjen e Ligjit të Luftës””. Kështu shkruan gazeta greke Protothema. “Deklaratat e Xhaçkës dëshmon se qeveria Rama vazhdon të përdorë çështjen inekzistente të çamëve, …

Read More »