Tag Archives: Lufta në Ukrainë

Macron për luftën në Ukrainë: Nuk përjashtohet përhapja e konfliktit në vendet fqinje

Presidenti francez, Emanuel Macron pohoi se ekziston rreziku i përhapjes së luftës së Ukrainës në vendet përreth, gjatë pritjes së presidentes të Moldavisë, fqinjit të Ukrainës. “Përhapja e konfliktit në vendet fqinje nuk mund të përjashtohet”, tha Macron, duke iu referuar “incidenteve të fundit” në rajonin moldav të Transnistrisë, ku trupat ruse janë vendosur tashmë dhe ku ka pasur shpërthime. “Franca …

Read More »

Pse fundi i luftës në Ukrainë është ende shumë i largët

Nga Gideon Rachman “Financial Times” Vladimir Putin nuk pati asnjë fitore për të cilën mund të kremtonte në Ditën e Fitores. Përkundrazi, udhëheqësi rus është përfshirë në një luftë të përgjakshme, pa një fund të qartë dhe gjithnjë e më poshtërues për ushtrinë ruse. Përpara fjalimit të tij të madh në ceremoninë përkujtimore të fitores në Luftën e Dytë Botërore …

Read More »

Putin nervozohet me komandantët e tij, shkarkon dy prej tyre

Rusia ka shkarkuar të paktën dy komandantë të lartë për performancën e tyre në luftën në Ukrainë dhe një “kulturë mbulimi” është e përhapur brenda ushtrisë së saj, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM). Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, ai emëroi komandantët që janë pezulluar si: Gjenerallejtënant Serhiy Kisel për “dështimin e tij për …

Read More »

OBSH ngre alarmin: Në zonat e konfliktit në Ukrainë, rrezikon të shpërthejë sëmundja e tmerrshme

Shefi për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ngriti alarmin lidhur me ofrimin e kujdesit shëndetësor në Ukrainë gjatë luftës me Rusinë, duke bërë thirrje që të hetohen mbi 200 sulme ndaj ndërtesave shëndetësore. Drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge, tha se çdo i treti pacientë ka probleme në qasjen në ilaçe dhe një në pesë persona në zonën …

Read More »

Grupi Vagner, historia pa filtra e ish-komandantit të ushtrisë së Putinit: Pse po pësojmë kaq shumë humbje

Nga Marat Gabidullin Vetëm pak kohë më parë i kuptova vërtet arsyet që më shtynë të shkruaj një libër mbi mercenarët rusë. Nxitja e parë më erdhi kur nisa të lexoj sërish pas një periudhe të gjatë ngërçi intelektual. Lexova me një frymë librin “Përrallat e Sevastopolit” të Lev Tolstoit, dhe duart e mia iu drejtuan instiktivisht tastierës së kompjuterit. …

Read More »

Paralajmërimi i frikshëm i G7-ës: Reth 50 milionë njerëz vetëm një hap larg urisë

G7 po zhvillon një takim 3 ditor në Gjermani ku kanë folur për situatën e luftës në Ukrainë dhe rrezikun që i kanoset botës nga kriza ushqimore. Udhëheqësit e G7-ës po kërkojnë të gjejnë urgjentisht mënyra alternative për të eksportuar grurë nga Ukrainë, tha Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbok, pasi lufta ka rritur rrezikun e një krize globale ushqimore. …

Read More »

Lufta në Ukrainë/ G7 i bën kërkesën e papritur Kinës

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuara (G7) i bëri thirrje Kinës që të mbështesë sovranitetin e Ukrainës dhe të mos e ndihmojë Rusinë, duke paralajmëruar se lufta e paprovokuar e Moskës kundër Ukrainës ka kërcënuar botën duke shkaktuar krizë të rëndë të ushqimit dhe energjisë. G7 bëri këtë paralajmërim përmes një deklarate më 14 maj, pas përfundimit të takimit …

Read More »

Shërbimet ruse sugjerojnë një alibi: Oficerë britanikë në drejtimin e ushtrisë ukrainase

Autoritetet ruse kanë referuar për mediat e Rusisë se veprimet në terren nga ana e ushtrisë ukrainase janë drejtuar nga oficerë britanikë në rezervë. Sipas përfaqësuesve rusë, oficerët britanikë kanë qenë në postkomandat më kritike, në drejtimet operacione kryesore, duke bërë korrigjime të veprimeve të komandës ukrainase. “Nga fundi i prillit në 6 maj, këta oficerë lëviznin vazhdimisht nga një …

Read More »

Kriza evropiane e gazit po thellohet

Ukraina nuk do të hapë pikën e transitit Sohranivka, përmes së cilës gazi rus transportohet në Evropë, derisa të ketë kontroll të plotë mbi sistemin e tubacionit, njoftoi sot operatori ukrainas GTSOU. Operatori njoftoi të martën se për shkak të forcës madhore, për shkak se separatistët pro-rusë kanë vjedhur gazin që nga 11 maji, ai do të pezullojë transmetimin e …

Read More »

Johnson: Ne duhet të parandalojmë një katastrofë tjetër

Boris Johnson pyetet nëse Mbretëria e Bashkuar po i dërgon mbështetje Ukrainës, por nuk po i mbështet njerëzit që kanë probleme me koston e jetesës në shtëpi. Ai thotë se qëllimi i tij është “të parandalojë katastrofën e mëtejshme”, duke përfshirë pasojat ekonomike, shkruan BBC. Ai paralajmëron se nëse presidentit rus Vladimir Putin nuk i rezistohet, pushtimi i Ukrainës nuk …

Read More »