Tag Archives: Lufta në Ukrainë

Çfarë po ndodhë? NATO tregon forcën, avionët luftarakë patrullojnë në Poloni

Avionë luftarakë të NATO-s nga Italia, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar forcën gjatë një patrullimi në krahun lindor të Aleancës në Poloni. Fluturimi është kryer më 12 tetor, por pamjet u publikuan vetëm të enjten nga ana e NATO-s. Në patrullim morën pjesë avionë italianë Eurofighters, avionë polakë F16 dhe MiG-29, si dhe avionët amerikanë F-22. Pamjet e …

Read More »

Ukrainasve u është thënë të ‘karikojnë gjithçka’ pasi rrjeti i energjisë është goditur nga Rusia

Kompania kombëtare e energjisë e Ukrainës u ka kërkuar qytetarëve që të “karikojnë gjithçka” deri në orën 07:00 (04:00 GMT) të enjten për shkak të ndërprerjeve të pritshme të energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet me raketa ruse. Impiantet e energjisë u goditën përsëri nga raketat ruse të mërkurën – pjesë e një vale sulmesh të tilla që nga 10 …

Read More »

Bombardimet me dronë kamikazë në Ukrainë, Blinken: Rusia është e dëshpëruar, po humbet luftën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar për situatën e luftës në Ukrainë dhe për përplasjet Kinë-Tajvan. Blinken thotë se përdorimi i dronëve nga rusët është një shenjë dëshpërimi. Më tej ai thekson se këto veprime nga Rusia tregon se ushtria ruse po humbet luftën. “Ne jemi në një pikë kthese”, ka thënë ai. SHBA thotë se pajtohet me aleatët …

Read More »

Pesë skenarët e rinj për Ukrainën: Ja se si mund të përfundojë lufta

Nga Federico Giuliani “Il Giornale” Futja e luftës në një qorrsokak, arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që i kënaq të gjithë, shpresë për humbjen e njërës nga palët e përfshira apo ngrirje e konfliktit pa e zgjidhur problemin në rrënjë. Zgjidhjet për konfliktin ukrainas janë gjithnjë e më të kufizuara, midis kërkesave të papajtueshme të Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky, fantazma e …

Read More »

Dalin shifrat, mbi 90 mijë humbje “të pariparueshme” të ushtrisë ruse

Thuhet se janë mbi 90 mijë humbje “të pariparueshme” të ushtrisë ruse, përfshirë ushtarë të vrarë, të zhdukur ose të plagosur rëndë. Ky informacion është zbuluar nga projekti i pavarur i medias ruse iStories (Vazhnye Istorii), i cili citon një anëtar të shërbimeve të inteligjencës FSB dhe një ish-oficer të sigurisë shtetërore midis burimeve të tij. Lajmin e rilançon faqja …

Read More »

Macron: Nuk do të ndërhyjmë nëse Rusia sulmon me armë bërthamore Ukrainën

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se Franca nuk do të përgjigjet me përdorimin e armëve bërthamore nëse Rusia i përdor ato kundër Ukrainës, sipas skynews. “Doktrina jonë mbështetet në interesat themelore të kombit. Ato janë të përcaktuara qartë dhe nuk do të prekeshin fare nëse, do të ndodhte një sulm bërthamor në Ukrainë”, tha ai. Kjo është hera e parë …

Read More »

Çfarë mund të ndodhë pas aneksimit nga Rusia?

Me aneksimet në juglindje të Ukrainës duke shkelur të drejtën ndërkombëtare, presidenti rus, Putin ka ndryshuar fatin e miliona njerëzve. Ata ndodhen para zgjedhjes: pranim ose rezistencë. “Për mua nuk kanë rëndësi kufijtë dhe territoret e shtetit por fati i njerëzve”. Ky është një citat i presidentit rus në një intervistë me gazetën gjermane “Bild” në janar 2016. Atëherë bëhej …

Read More »

Gjenerali amerikan në pension: “Nëse ky qytet bie, Putini mund të përdorë armë bërthamore”

Gjenerali amerikan në pension, Barry Richard McCaffrey, i cili ishte aktiv në kabinetin e ish-presidentit Bill Clinton, komentoi situatën aktuale në Ukrainë. Ai beson se rënia e një qyteti mund të jetë shkas për Vladimir Putinin që të përdorë armë bërthamore në Ukrainë. “Nëse Khersoni, i pushtuar nga rusët, bie dhe Putini humb 15,000 ushtarët e tij më të mirë, …

Read More »

Kur aktivizohet skenari bërthamor: 5 opsionet e përfundimit të luftës në Ukrainë

Nga Federico Giuliani “Il Giornale”   Futja e luftës në një qorrsokak, arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që i kënaq të gjithë, shpresë për humbjen e njërës nga palët e përfshira apo ngrirje e konfliktit pa e zgjidhur problemin në rrënjë. Zgjidhjet për konfliktin ukrainas janë gjithnjë e më të kufizuara, midis kërkesave të papajtueshme të Vladimir Putin dhe Volodymyr …

Read More »

Nëse Gjermania dorëzohet para Putin, ajo bie në grackën e Rusisë

Arma më e rëndësishme e Putinit nuk është bomba atomike. Por frika. Kremlini do që Europa dhe veçanërisht gjermanët, të kenë frikë. Frikë nga një dimër i ftohtë. Frikë nga mobilizimi rus. Frikë nga sulmet bërthamore. Putini dëshiron të na gjunjëzojë me kërcënimet e tij. Ai dëshiron që ne t’i afrohemi, të negociojmë, t’i japim fund sanksioneve. Do që ne …

Read More »