Tag Archives: Lituania

Lituania zbulon si po i jep fund varësisë nga energjia ruse

Parlamenti i Lituanisë e quajti Rusinë një vend terrorist dhe i etiketoi veprimet e saj si gjenocid, ndërsa u kërkoi vendeve të tjera të BE-së të ndiqnin shembullin e saj dhe të ndalonin blerjen e energjisë së Kremlinit. Në Detin Baltik, në një anije të quajtur Independence, Lituania fillimisht nisi kërkimin e saj për t’u shkëputur nga energjia ruse. Platforma …

Read More »

LUFTA/ Tre shtetet europiane i bëjnë propozimin e madh BE-së: Me asetet e ngrira të Rusisë të ndërtohet Ukraina

Lituania, Sllovakia, Letonia dhe Estonia i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që aestet e bllokuara të Rusisë nga blloku të përdoren për të rindërtuar Ukrainën. Kërkesa është bërë në një letër të përbashkët të përpiluar nga përfaqësues të katër vendeve, raporton agjencia e lajmeve Reuters. Ne letrën që i është dërguar ministrave të Financave të BE-së shkruhet: “Një pjesë e …

Read More »

Lituania bëhet shteti i parë në BE që refuzon gazin rus

Lituania është bërë shteti i parë në Bashkimin evropian që ka refuzuar importet e gazit rus. Kryeministri i vendit Ingrida Simonyt?, edha lajmin me anë të një postimi në ‘Twitter’ ku tha se që tani e tutje, Lituania nuk do të konsumojë më asnjë cm kub nga gazi ‘toksik’ rus. Ndërkohë Bashkimi Evropian është zotuar të reduktojë konsumimin e gazit …

Read More »

Lituania, vendi i parë anëtar i NATO-s që shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Lituanisë shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke i thënë ushtrisë së vendit që të vendoset përgjatë kufijve të saj në përgjigje të “shqetësimeve dhe provokimeve të mundshme për shkak të forcave të mëdha ushtarake të grumbulluara në Rusi dhe Bjellorusi”. Gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur disa orë pasi forcat ruse pushtuan Ukrainën, do të jetë e vlefshme për dy …

Read More »