Tag Archives: lezhe

Jeton poshtë urës në Lezhë, 66-vjeçari ish i burgosur politik i braktisur: Jam i sëmurë

Mes mbeturinash, poshtë urës së Drinit jeton ish-i dënuari politik, Ndue Murçaj nga fshati Gryk-Lumi i Lezhës. I braktisur nga familjarët por dhe shoqëria, 66-vjeçari vuan nga disa sëmundje. “Kam 3 muaj e gjysmë që jetoj nën urë. I lodhur jam, me fjet s’kam, kurrgjë. Një batanijë m’a kanë falë njerëzit për sevap. Çfarë më falin ndonjë copë bukë që ma …

Read More »

Aksident i trefishtë në Lezhë, transportohet drejt spitalit një i plagosur

Një aksident e trefishte ka ndodhur në hyrje të Lezhës në aksin e vjetër Lezhë Manati. 3 automjete janë përplasur me njëra tjetrën dhe për pasojë ka mbetur i plagosur një person i cili është dërguar në spitalin e Lezhës. Një burrë rreth 55 vjeç ka marrë lëndime në fytyre ku po merr ndihmën mjekësore në urgjencën e spitalit dhe …

Read More »

Aksident në Lezhë / Makina përplas këmbësorin dhe largohet nga vendngjarja

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në Tale të Lezhës, ku një person ka mbetur i plagosur. Burime bëjnë me dije se qytetari dyshohet të jetë plagosur nga një automjet, i cili është larguar nga vendi i ngjarjes. I plagosuri është shurdh-memec dhe po merr mjekim në spitalin e Lezhës. Ende nuk dihen rrethanat, ndërsa policia po punon për …

Read More »

Reshjet e shiut/ 500 ha tokë të përmbytura në Torovicë, lumi Drin pranë pikës kritike, ja situata në qarkun e Lezhës

Situata për shkak të reshjeve në Qarkun e Lezhës mëngjesin e sotëm paraqet disa problematika Në territorin e qarkut Lezhë, gjatë mbrëmjes deri sot në mëngjes, kemi pasur reshje shiu me intensitet të mesëm deri të lartë. Niveli i reshjeve ka qenë rreth 40 mm reshje. Rreshjet e shiut vazhdojnë pa ndërprerje, gjë e cila do ndikoje negativisht në normalizimin …

Read More »

Grabitje në një banesë në Lezhë, policia arreston dy të rinjtë

Vodhën nën kërcënimin e një mjeti prerës (thikë), një shumë parash, në një banesë, vihen në pranga 2 autorët e dyshuar. Sekuestrohet një pjesë e shumës së parave që dyshohet se është vjedhur nga këta 2 shtetas. Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Lezhë, pas marrjes së kallëzimit nga një shtetas, për vjedhjen e një shumë parash, …

Read More »

Zbardhet vrasja e Mariglen Gjonajt në Lezhë, policia: U vra nga Kristjan Cenaj për orën ‘Rolex’

16-vjeçari Mariglen Gjonaj, u zhduk në rrethana misterioze në maj të vitit 2015, dhe familjarët nuk dinë asgjë për fatin e tij. Prindërit shpreheshin se ai atë ditë ka pasur në dorë orë Roleks dhe disa bizhuteri që kapnin një vlerë prej 10 milionë lekësh të vjetra. Sot policia e Lezhës ka bërë me dije se trupi i Mariglen Gjonajt …

Read More »

Parkoi mjetin në vijat e bardha, gjobitet polici në Lezhë

Një efektiv policie në Lezhë është gjobitur, pasi u publikua në rrjetet sociale një foto e automjetit të tij të loguar, të parkuar në vijat e bardha. Pa verifikimeve, uniformat blu të Lezhës bëjnë me dije se kanë ndëshkuar me 2 mijë lekë gjobë policin i cili ka shkelur rregulloren. Polici është gjobitur për shkeljen rrugore “Ndalimi i qëndrimit dhe …

Read More »

Lezhë, flakën djegin sipërfaqet pranë Urës së Zogut

Në këto ditë të nxehta korriku, në vendin tonë janë disa vatra aktive zjarri, të cilat vijojnë prej ditësh. Këtë pasdite ka rënë zjarr në një zonë të pyllëzuar në Lezhë, pranë Urës së Zogut. Flakët po djegin sipërfaqe të konsiderueshme në kufirin ndarës mes Lezhës dhe Rubikut, teksa favorizohen nga era. Aktualisht në vend janë disa vatra aktive zjarri, …

Read More »

Lezha në betejë me zjarret, përkeqësohet situata, riaktivizohet vatra në Piraj, flakët shumë pranë banesave

Lezha është duke u përballur me një situatë të vështirë si pasojë e zjarreve mbrëmjen e sotme. Gazetari Gjergji Figuri raporton se është riaktivizuar vatra në fshatin Piraj. Për shkak të erës së fortë zjarri ka marrë drejtimin e zonës së banuar. Mësohet se flakët ndodhen jo më shumë se 200 metra larg banesave. Banorët kërkojnë ndihmën e zjarrfikësve që …

Read More »

Ish-drejtori i Portit të Shëngjinit shkëmben mesazhe seksuale me vartësen e tij: Kemi pasur…

Pak dite me pare u publikuar nje investigim për emërimin e z.Agustin Gjini, me detyrën e drejtorit të Portit të Shëngjinit në Lezhë. Në investigim, Fiks Fare, iu referua një vendimi të fundit të vitit 2021, të Komisionerit të Mbrojtjes nga Diskriminimi, Robert Gajda. Ky i fundit, në një intervistë për Fiksin tha se “janë faktuar se mes z.Agustin Gjini …

Read More »