Tag Archives: Kuvend

“Ju presim më 14 maj për të na mundur”, Rama-opozitës: Vijoni në rrugën drejt ‘revolucionit’

Kryeministri i vendit, Edi Rama në fund të fjalës në Kuvend tregoi se çfarë e ndanë atë nga opozita dhe cili është vizioni i tij për Shqipërisë. Ai tha se detyra e tij kryesore dhje më e madhja është të drejtoje vendin, ndërkohe opozitë i kujtoi revolucionin e shumëartikuluar nëpër tumbimet. “Këtu rrugët ndahen më shumë dhe më qartë se …

Read More »

Mocioni me debat për McGonigal, Rama- opozitës: Kanal ujërash të zeza, s’ka asnjë akuzë për mua

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur shpërthimin e një kanali ujrash të zeza atë që po ndodh në Parlament kur opozita e ka thirrur në një mocion me debat lidhur me akuzën e ngritur në SHBA ndaj ish agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. “Ka shpërthyer prej javësh një kanal ujërash të zeza në një çështje që nuk ka lidhje fare …

Read More »

Baçi: Mu hodh garda ca nga koka, ca nga këmbët! Më dëgjoni dhe mos më ndërprisni. Kërkoj llogari, pse më përjashtuat?

Deputeti i Rithemelimit, Luan Baçi mori  fjalën e tij në seancën e sotme plenare, duke thënë se u pengua nga garda, edhe pse ai ka përfunduar dënimin e përjashtimit. Ai ka kërkuar arsyen se pse është përjashtuar më herët nga seanca. “Sot mbarova dënimin politik, të paktën kur mbaron dënimi politik punonjësit duhet t’i thoni që të na lënë të futemi brenda. …

Read More »

Rama e quajti Kuvendin “kopësht zoologjik”, Açka: Zgjidhni kush është pilivesa dhe qelbësi, kryeministri vetë është hiena

Deputetja e PD, Flutura Açka ka reaguar për situatën në Kuvend ndërsa iu përgjigj me ironi deklaratave të kreut të qeverisë që e ka quajtur Kuvendin si një “kopësht zoologjik”. Sipas Açkës, deputetët e përjashtuar nuk duhet të jenë jashtë seancës në momentin e votimit të ligjeve por të ftohen në sallë. “Meqë jemi në kopsht zoologjik siç thotë kreu juaj, …

Read More »

“Mos prekni deputet me dorë”, përplasje mes opozitës dhe gardës së Kuvendit shqiptar

Deputetët e PD, të përjashtuar nga seanca plenare në parlamentin e Shqipërisë kërkuar sërish që të futen në ambientet e Kuvendit. Ata janë bllokuar nga garda në hyrje të Kuvendit ku nuk kanë munguar as tensionet mes tyre. “Mos prekni deputet me dorë…Guxoni ju vini dorë mbi deputetët o zot i madh”, dëgjohet të thotë Albana Vokshi. Deputeti duan të futen …

Read More »

Bllokuan foltoren dhe i ranë bilbilit, deputetët e PD përjashtohen nga Kuvendi

Gjashtë deputetë të Partisë Demokratike janë përjashtuar nga Kuvendi, pas rrëmujës dhe kaosit që shkaktuan në seancën plenare të enjten e kaluar. Deputetët e përjashtuar janë Elda Hoti, Sorina Koti, Oerd Bylykbashi, Lindita Metaliaj, Gerta Bardeli dhe Edmond Spahon. Masa ndëshkuese nuk ka qenë e njëjtë për gjithë. Deputetja Metaliaj dhe Bardeli janë përjashtuar përkatësisht me pesë me tre ditë …

Read More »

Detajet: Si futi në Kuvend një flakadan deputetja e PD, e fshehu në trup. Do ta shkrepte Edmond Spaho

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka zbuluar se si një deputete e opozitës kishte marrë në seancën plenare të së enjtes brenda në sallë, një flakadan. Sipas tij, këtë flakadan do ta shkrepte deputeti Edmond Spaho. “Në seancën e fundit ka pasur një përpjekje për ta përshkallëzuar dhunën në Kuvend. Një deputete duke përfituar nga fakti i …

Read More »

Braçe ironi në Kuvend: Spaho është për rekord Guinness, si mundet që s’e zëvendësoi njeri me bilbilin?!

Deputeti socialist, Erion Braçe ka ironizuar demokratin Edmond Spaho, i cili vijon t’i bjerë bilbilit prej më shumë se 4 orësh. Braçe: Ka katër orë e 16 minuta që i bie. Është një rekord Guinness, me fuqinë që ka do t’i bjerë edhe 10 herë sot. Si ka mundësi që se zëvendësoi asnjëri nga ju, si ka mundësi,  e bën robi …

Read More »

U përjashtuan 8 deputetë të PD/ Gjekmarkaj: Autoritarizëm! Tani opozita në Kuvend, e parfumosur, me dhëmbë të larë e që flet me zë të ulët

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj ka reaguar për perjashtimin nga punimet e Kuvendit, të 8 ligjvënësve demokratë. Përmes një postimi në Facebook, Gjekmarkaj thotë se qeveria nuk është “edukatore” e opozitës që mund t’i “shkulë veshin” sa herë të dojë. Sipas tij, përjashtimi i vazhdueshëm i deputetëve nuk është parlamentarizëm por autoritarizëm. Me tone ironike, deputeti demokrat thotë se …

Read More »

Açka- Ramës: Eja në Kuvend dhe shpjego ‘virgjinitetin’ tënd politik për patronazhimin e…

Deputetja e PD, Flutura Açka ka kërkuar që kryeministri Edi Rama të jetë i pranishëm në Kuvend dhe të shpjegojë akuzat e opozitës ndaj tij për çështjen e ish agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. Nëpërmjet një reagimi në facebook, Açka shkruan se Rama duhet të bëjë një shpjegim absolut mbi këtë çështje. “Edi Rama duhet të vijë të shpjegojë “virgjinitetin” …

Read More »